Biraz öneri bir sıkıntılardan bahsetmek istiyorum

Ben pardusteki biraz öneri bir sıkıntılardan bahsetmek istiyorum. Pardusun son kullanıcıya ulaşmakta sorunları var arka planda arkadaşların nasıl çalışıldığını bilmiyorum herkesin çok büyük emekleri vardır. Benim gördüğüm etrafımda insanlara tavsiye etmeye çalışırken karşılaştığım genelde terminal a konut yazıp işlemin yapılması karşılaştığım cevaplar şöyle;

1.Kurulum yaptıktan sonra Diski 2’ye bölmek çok zorlu (Göbeğim Çatlıyor)

1. Synaptic ve Pardus Magazayı birleştirilmesi (Synaptic te paketler karışık ne olduğu anlaşılmıyor biraz daha görsel ve açıklama lazım)

3.Her işlem için terminale baglanmak kod girmek hiç kod bilemyenleri soğutuyor.

4.Sistemdeki Programların Güncellemeleri çıktığında Pardus magazasından yapmak

5.Sistem bilgisini terminale ihtiyaç duymadan ögrenmek daha kolay olucak.(işlemcinin ne oldugunu arkadaşa telefonda ögrenmek zor oluyor)

6.Winehq , WINE Staging, Lutris ve Debian in yüklü gelmesi sadece ve bunların güncellemelerini Pardus magazadan yapmak.

7.Pardus magazaya ücretli uygulamalarıda koymak.

8.Sistemimdeki driverlerin pardusde olmayabiliyor driverları yüklemek için daha sabit bir panel gerekiyor.Mesela /.Bin/.run /.rpm /.tar.gz olan dosyaları yüklemek .Kısacası Driver Yüklemek güncellemek için bir panel

9.Bazı ugulamalar Windows uyglamaları (autocad vb) ‘Microsoft SQL server 2014 (Sp1) Express’ istiyor bunu Pardus magazada mevcut tutmak

1. Takvime ‘Hicri Takvim’ ve ‘Osmanlıca’ Dil Paketide eklenmek

11.Wine Uygulamaları için masaüstü simgelerinde veya başlat kısmında sağ klınk özellikler dediğimizde dosya konumunu göster eklenmeli dosyayı kaldırmak için.

Gördüğüm ufak hatalar;

1.Freecad Pardus magazadan kaldır dememe ragmen kalkmadı.Hala bilgisayarda duruyor.
2.Pardus magaza Dosya boyutları hatalı
3.Başlat -Ayarlar sayfasında çercevede sağ üstte küçültme butonu eksik.

4 Beğeni

Görsel ve basit olduğu için ben disk bölümlendirme için gparted uygulamasını kullanıyorum.
Synapticte arayıp yükle.
Onunla kurulu bölümleri küçültüp yeni bölümler açabilirsin.
Ben synaptic uygulamasını seviyorum.
ubuntunun mağazası ile pardusun mağazasında uygulama sayısı çok az.
Her uygulamayı bulamıyorsun.

Pardus’ u tanıtırken bu sorunla çok karşılaşıyorum. İnsanlar terminalin ne olduğunu bile bilmeyebiliyor. Yazılımı Matrix’ teki yeşilli yazılardan ibaret sanıyor. Durum bu olunca insanlar daha başlamadan bırakabiliyor.
Umarım bu soruna en kısa sürede bir çözüm bulunur. Biz bağımsız yazılımcıların destek olabileceği bir şey varsa, seve seve yardımcı olurum.

son kullanıcıya ulaşma noktasında size katılıyorum, insanlar androidin basitiğine alışmışken, terminal ne kadar güçlü olursa olsun, insanlar terminal kullanmaya alışkın değiller malesef,

birkaç sıkıntıdan ben de söz etmek isterim,
-terminalle bile f klavyeye çevirme problemi yaşadım,
dizüstü bilgisayarın ekranını mönitöre yansıtırken:
-ya görüntüyü doğru şekilde aktarmak için ayar yapmam gerekti
-yada ses kaynağını her defasın da seçmem gerekti
-askıya alındıktan sonra tekrar açıldığın da malesef mönitöre görüntü gelmiyor tekrar açıp kapatmak gerekiyor

Disk bölümlendirme sistem içinde basit bir şekilde gelmeli bir muhasebeci bunu yapması için 3 takla atmamalı :crazy_face:,
Synaptic ile ilgilli; Pardus mağazasına bağlanmalı yani içinde bir kategoride olmalı hangi programın ne işe yaradığı resimli olarak açıklamalı mesela mono paketinin ne olduğunu ne işe yaradığını düşünmemeli son kullanıcı.
Ubuntunun arkasında vakıf var destek sağlanıyor. Pardusun arkasında devlet var ama ilerleme çok yavaş bana burada ustadlar kızmasın onların verdiği emek çok fazla. Benim amacım bu sistemi herkes kullanabilsin. onun için yorum ve eleştiri yapıyorum köütülemek değil amacım.

1 Beğeni

ctrl alt f6 sonra f7 basıp bir deneyebilirmisiniz.

Diskler uygulaması(gnome-disk-utility) hemen hemen bütün linuxlarda varsayılan olarak yüklü.
Pardusda zaten yüklü geliyor.
Disk düzenleyebiliyorsun.Yenide boyutlandırma format vb işler.
Pardusun iso dosyasını usbye yazdırabiliyorsun.
Disk bölümlerinin yedeğini iso olarak alabiliyorsun.Bir sürü işlevi var.