Blender belgesine çift tıklanınca açılmıyor / çalışmıyor

Arkadaşlar merhaba,
Blender’ın son sürümünü sitesinden indirdim (appimage) EV dizininde barındırıyorum. Masa üstünde oluşturduğum Blender belgesi program üstünden çağrılınca açılıyor fakat belge üstüne çift tıklanınca (yükleme yapılmadığı için sanırım) programı bulup açılmıyor.
Blender belgelerinin EV dizinindeki Blender programını kullanarak açılmasını nasıl sağlarım?

Teşekkürler
Murat

1 Beğeni

Buradaki çözüm sanırım tam aradığım şey…

Beceremedim!
Uç birimden verdiklerini kopyala yapıştır yaptım, bulunamadı falan dedi :blush:
Uygulama menüsüne program girilirse belgeye sağ tık yapılarak hep bununla aç denir sanırım…

Selamün Aleyküm
Eğer AppImage kullanmakta özel bir sebebiniz yoksa Flatpak veya Snap sürümünü kullanabilirsiniz.
Forumda Flatpak ve Snap’ın kurulumu ile ilgili rehberler mevcut.
https://flathub.org/apps/details/org.blender.Blender

1 Beğeni

Merhaba,
Özel hiç bir sebebim yok…
Son kullanıcı tıklar kurar ya da kurulmuş bir programı direkt kullanır.
Appimage de böyle bir format. İndir kullan türü…
İndirdim ama bu sefer program dökümanı programı bulamadığı için çalışmadı vs. vs.
Neyse PiSi yükleyip aynı formatı indirdim iş bitti…
Pardus’ta son kullanıcı daha fazla düşünülmeli bence…
İlginiz için teşekkür ederim.

Selâmün Aleyküm

[XFCE]
Masaüstünüzde bulunan .blend uzantılı Blender belgenize sağ-tık > “Başka uygulama ile aç” kısmından

Ekran görüntüsü_2021-08-25_02-00-03 Özel komut kullan yazısına tıklıyoruz.

İster buradaki boş alana Blender AppImage dosyanızın konumunu yazın ister Göz at düğmesine basarak Blender AppImage dosyanızı seçin, size kalmış. Seçtikten sonra görseldeki yerden dediğinizde o .blend dosyası AppImage dosyanızla birlikte açılacaktır.

Selâmetle

Çünkü komutlarda ppa var, depo ekliyor fakat eklediği, ppa deposu. Yani -bildiğim kadarıyla- Ubuntu ve türevleri (onu taban alan dağıtımlar) için geçerli. Yazıda Github adresi verilmiş:

Buradan, sol tarafında yeşil Latest release yazan en son sürümü indireceğiz. Assets yazan kısma basarak indirilebilir olan dosyaları görebiliriz, biz buradan sonu bionic_amd64.deb ile biten dosyanın üzerine tıklayarak dosyayı indiriyoruz ve Pardus Paket Kurucu ile kuruyoruz.
AppImage Launcher uygulaması kurulmuştur, hayırlı olsun…

Selâmetle

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.