Bulunulan Dizinde Yönetici Yetkisi İle Açma Kısa Yol Seçeneği

Pardus sistemini tasarlayan arkadaşlara bir önerim. Bulunduğumuz dizinde zaman zaman Yönetici yetkisiyle açma ihtiyacı hasıl oluyor. Her defasında konsoldan komut yazmak zorunda kalıyoruz. Bulunulan Dizinde mouse sağ tıklandığında seçenekler arasına Yönetici Yetkisi İle Aç seçeneğinin eklenmesi sisteminin ergonomisine etki edeceğini düşünüyorum. Belki de sonradan bu özellik eklenebiliyordur. Bilmediğim için yazdım. Ancak bu özellik sistemin standardında gelmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Teşekkürler…

2 Beğeni

KDE ortamında bunu gerçekleştirmek oldukça kolay. Kendiniz de en fazla 5 dk. içinde yapabilirsiniz. Başlayalım:

1. Öncelikle sudo yapma yetkisine sahip olmalısınız. Bunun için kullanıcınızı wheel grubuna ekleyebilirsiniz.

2. /usr/share/kde4/services/ServiceMenus klasörüne gidin ve aşağıdaki satırları bir metin editörü ile dosyaya yazıp bu klasöre openasroot.desktop dosya adı ile kaydedin.

[Desktop Entry]
Type=Service
X-KDE-ServiceTypes=inode/directory,KonqPopupMenu/Plugin
Actions=openasroot;
[Desktop Action openasroot]
Name[tr]=Yönetici olarak aç
Name=Open as root
Icon=folder-red
Exec=kdesudo dolphin %F
  1. bu kadar! :slight_smile:şimdi yeni bir dolphin penceresi açıp klasöre sağ tıklayın, eylemer arasında “Yönetici olarak aç” seçin. Seçtiğiniz klasör root olarak yeni bir dolphin penceresinde açılacaktır. Yeni pencere açılmıyorsa root kullanıcısının sizin kullanıcınızın X sunucusuna bağlanma yetkisi olmayabilir, bu yetkiyi vermek için komut satırında " xhost local:root " komutunu çalıştırın ve eylemi tekrar deneyin.
1 Beğeni

Merhaba, Pardus Alpha XFCE sistemi için nasıl yapacağız?

1 Beğeni

XFCE için;

Öncelikle,

sudo apt-get install gksu

Sonrasında,

thunar açın (ev diizini veya herhangi bir dizin) F10 basın > Yukarıda menüler aktif olacaktır.

Düzenle > Özelleştirilmiş eylemleri yapılandır seçiniz

Artıya basarak yeni eylem ekleme seçiniz. Aşağıdaki şekilde doldurunuz. (ad kısmını özelleştirebilirsiniz) İsteğe göre simge seçebilirsiniz.

Görünüm durumlarına tıklayarak Dizinler seçiniz.

Onayladıktan sonra farenize sağ tıkladığınızda görebilirsiniz.

3 Beğeni

çok tşk ederim… kaç saattir arıyordum… inanın çok sevindim. Allah razı olsun!..

KDE ve Dolphin için;
Dolphin açarak (ev dizini yada herhangi bir dizin)
Üstteki menülerden Denetle > Dolphin Uygulamasını Yapılandır giriniz

Soldaki menüden Servislere tıklayınız > Yeni servisler indir tıklayınız arama kısmına root yazınız

Çeşitli sonuçlar listelenecektir benim tercihim Root Actions Servicemenu

Yükleye basınız, şifrenizi girip onaylayınız. Servislerde yeni komutları göreceksiniz. Dolphinde herhangi bir yerde farenizin sağ tuşuna bastığınızda Yetkili Eylemlerine ulaşabilirsiniz.

3 Beğeni

Ben aramıyordum ama güzel ve kullanışlı oldu. Hemen ekledim teşekkürler Cüneyt Bey.

Çok teşekkür ederim.

Bu özelliği linux mint kullanırken kullanıyordum artık pardusumada eklendi çok güzel oldu teşekkür ederim.

çok tşk ederim. Allah razı olsun… kaç saattir arıyordum…:))