Çalıştırılabilir dosya yahut deb Paketi nasıl oluşturulur?

Python3’te, okullardaki öğrenci temsilcisi seçim işlemlerini yapacak bir program geliştirdim. Hazırladığım program içinde şu kütüphaneleri kullanıyorum:

import sqlite3, os, xlsxwriter
from xlrd import open_workbook
from tkinter import *
from tkinter import messagebox, filedialog
from random import sample
from PIL import Image, ImageTk
from shutil import copyfile
import functools

Bir de, bir klasör içindeki png dosyalarını ve yine aynı klasörün içindeki başka bir klasördeki png dosyalarını kullanıyorum.

Hazırladığım bu .py uzantılı dosyayı belirttiğim kütüphanelere bağımlı olarak çalışabilen bir .deb paketine dönüştürmek istiyorum. Kütüphaneler programa dâhil olmayıp, bu kütüphanelerin kurulumunu, oluşturacağım .deb paketi zorunlu kılacak. Örneğin tkinter kütüphanesi python3-tkinter paketidir. Bu paket .deb paketinin bağımlılıkları arasında yer alacak ve .deb paketi kurulurken python3-tkinter paketi de kendiliğinden kurulacak.

Resimler de .deb paketi kurulduktan sonra bir klasör içinde kalmayıp program dosyasının içine dâhil olmasını istiyorum ki resim dosyalarını kullanıcı kurcalayamasın.

.deb paketi kurulduğunda whisker menüde, Eğitim bölümünde bu programın da görünmesini istiyorum.

Bir de tüm bu işlemleri vindovs için de yapabilmek istiyorum.

Yardımcı olursanız memnun olurum. Düşündüklerimi gerçekleştirdiğimde programı buradan paylaşabilirim.

Herkese iyi geliştirmeler…

2 Beğeni

Merhaba;
.deb paketi üretebilirsiniz, fakat python kodlarını derleyemezsiniz diye biliyorum.

Selamlar.

Hayrettin Bey iyi günler.

şu iki makale size ipuçları verecektir.

Debian New Maintainers’ Guide

HowToPackageForDebian

Yazılımların Paketlenip Yayımlanması

Bu yazıda git sürüm kontrol sistemi kullanarak geliştirilen yazılımların çeşitli paket sistemleri için
otomatik paketlenip yayımlanması anlatılmaktadır.

https://sudo.ubuntu-tr.net/yazilimlarin-paketlenip-yayimlanmasi

Python kodları JIT (Just in Time) yani anlık olarak yorumlayıcı tarafından yorumlanıp çalıştırılır. Yorumlayıcı program olmaz ise çalışmaz. Bu yüzden direkt olarak derlenip çalıştırılabilir bir dosya olarak dağıtılamıyor.

Fakat .deb oluşturmak windowsdaki setup ve androiddeki .apk dosyalarından pek farklı değil. Bu yüzden scriptinizi terminalden çalıştırılabilir halde kaydedip gerekli python kütüphanelerini de paketin gerekliliklerine ekleyerek python uygulamalarınızı .deb haline getirebilirsiniz.

Bizim forumda çok güzel bir yazılım vardı tam da bu konuyla alakalı, mutlaka göz atmanızı öneririm:

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.