Canon MF 231 çok fonksiyonlu tarayıcı özelliğini kullanamıyorum

Xsane, Belge Tarayıcı gibi scanner programlarında tarama yaptığımda yarıya kadar tarayor, taradığı belgede de hiçbir şey görünmüyor. Sadece vuescan adlı programda düzgün çalışıyor. Maalesef o programda ücretli. Nasıl düzeltebiliriz.

Bizde sürücülerini yükledikten sonra aşağıdaki kodları terminalde tek tek çalıştırınca tarama yapabilmekteyiz. (gscan2pdf ve xsane)

sudo sed -i -e ‘s|127.0.0.1|#|’ /etc/sane.d/saned.conf
sudo sed -i -e ‘s|RUN=yes|#|’ /etc/default/saned
sudo sh -c ‘echo “127.0.0.1” >> /etc/sane.d/saned.conf’
sudo sh -c ‘echo “RUN=yes” >> /etc/default/saned’
systemctl enable saned.socket
sudo systemctl restart saned.socket
service saned start

ahmet-kilic@pardus:~$ sudo sed -i -e ‘s|127.0.0.1|#|’ /etc/sane.d/saned.conf

sudo sed -i -e ‘s|RUN=yes|#|’ /etc/default/saned
sudo sh -c ‘echo “127.0.0.1” >> /etc/sane.d/saned.conf’
bash: 127.0.0.1: komut yok
bash: /etc/sane.d/saned.conf’: Erişim engellendi
sed: -e ifade #1, harf 1: bilinmeyen komut: �' sed: -e ifade #1, harf 1: bilinmeyen komut: �’
ahmet-kilic@pardus:~$

böyle bir hata veriyor üçüncü komutu yazınca. yanlış birşey mi yapıyorum.

tırnak işaretleri ile ilgili. manuel sudo nano /etc/sane.d/saned.conf açarak 127.0.0.1 satırının başına # koyalım.

böylemi olması gerekiyor.

böyle denermisin. Olmaz ise en altta #127.0.0.1 bunu # kaldırarak 127.0.0.1 böyle yapalım.

iki türlüde denedim maalesef olmuyor.

Sürücü ile ilgili olabilir mi ?

Daha önce zaten yüklemiştim. Sürücüden olduğunu zannetmiyorum. Senden bir şey istesem yaparmısın. /etc/default/saned ve /etc/saned.d/saned.conf ve aynı klasördeki saned.conf’ dosyalarının içine girip ss alabilir misin. Bende olanlarda aradaki farklara bakacağım.

/etc/default/saned
# Defaults for the saned initscript, from sane-utils

# Set to the user saned should run as
RUN_AS_USER=saned
RUN=yes

/etc/saned.d/saned.conf
127.0.0.1

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.