Casper CBT serisi ve Pardus kurulumu

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Eski bir Pardus kullanıcısı olarak yeni sürümünün yayınlandığını görmek beni mutlu etti. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Casper CBT serisi eski bilgisayarıma Pardus kurmayı planlıyorum. Bilgisayarımda Windows 10 yüklüydü fakat bilgisayarımın performansında düşüş olması sebebiyle linux mint ve ubuntu yüklemeyi denedim. Yükleme yapmama bilgisayar izin vermedi. Daha sonra format atıp tekrar denedim yine bikgisayar izin vermedi. Yeni harddisk alıp taktım bu sefer bios ayarına da giremedim ve secure boot sebebiyle oluşturduğum kurulum usb’lerini de açamaz oldum. Yeni bilgisayar aldım ve iş yoğunluğu sebebiyle eski bilgisayarı kenara kaldırdım. Şimdi Pardus’un yeni sürümünü görünce ve iş yoğunluğum azalınca Pardus’u kurmak istedim. Usb belleğe kurulum dosyalarını belirtildiği şekilde yükledim. Secure boot uyarısı ile karşılaştım. İnternetten araştırarak çözme yollarını denedim fakat bios ayarlarına bir türlü giremiyorum.

Kurulum konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hocam bios ayarlarına girip secure boot özelliğini önce aktif edip oradan hemen altta bulunan windows boot manager seçeneğine gelip seçin. Sonrasında Set Supervisor parolasını ayarlayıp secure modu kapatıp ayarları kaydedip çıkın sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Eğer windows boot manager görünmüyorsa direk secure modu kapatmakta işe yarayacaktır. Sonrasında formatı başlatabilirsiniz.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Belki şu konular çözüm olur. Baştan sona kadar okumanızı tavsiye ederim.

2 Beğeni

Sorunu kendim değil ama serviste çözdük.
Bilgisayarın BIOS’u silinmiş. Yeni BIOS yazıldı. CBT ile ilgili internette dolaşan hiçbir sorun kalmadı. Pardus’u rahat rahat kurdum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.