Casper excalibur g770 pardus kuramıyorum

casper excalibur g770 i7 işlemci 9750h nıvıdıa gtx 1050h ekran kartı 8gb ram bilgisayar aldım freedos olarak windows 10 kurdum yanına pardus kurmak istiyorum ama ne yaptıysam olmadı eski asus bilgisayarıma daha önce butun linux sistemlerini kurup denedim pardusun bütün serilerini kurmuştum ama yeni aldığım casper a kuramıyorum sadece pardusu değil diğer linux sistemlerinide karşılaştığım sorunları sıralayayım yardımlarınızı bekliyorum.
1- boot ettiğim usb belleği sadece rufusta gpt ve ntfs seçili olup iso ile yazarsam ve bıosa securbıty disable launch anable olursa görüyor harici diğer denediğim hiç bir kombinasyonlarda olmadı (dd modu , mbr, pardus yazdırma programı pıg, bunların bıosa kombinasyonları felan)
2-usb yi yukardaki şekilde boot edince kuruluma başlamadan canlı olarak bir kere açıldı bir daha açamadım kuruluma direk geçince dil seçeneğini seçtikten sonra ekranda yazılar cıkıyo orda kalıyor ikinci denemem de kuruluma başlıyor cd rom algılanamadı hatası veriyor ordan ileri gidemiyorum.
3-forum da ve diger formlarda belirtilen çözümleri denedim olmuyor flash çıkarıp takmak, iso nun mdsum karşılaştırmak, dd modunda yazmak demişler ama ozaman flaşh belleği görmüyor
4-ubuntu da da sıkıntılar çıkardı ama onu zar zor kurdum yenıden başlatınca bir daha açılmadı açılış ekranında dondu kaldı. flash belleği boot etmede ubuntu da da aynı sorunları yaşadım 1. maddede belirttiğim şekilde anca görüyor.
5-bu sıstemlerin hepsini şu an wmware sanal bilgisayarda kurdum kullanabliyorum hıç bir sorun çıkarmadı ama dualboot edemiyorum.
6-halen mevcut ikinci bilgisayarımda rahatlıkla hepsinin kurulumunu yapabiliyorum yeni aldığım bu casper bilgisayarda neden olmuyor lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Pardus kurulumunu rahatça yapmanız için şu ayarlarda değişiklik yapabilirsiniz.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  2. Casper logosu görünür görünmez F2 yada Delete tuşuna basarak BIOS ekranına geçiş yapın.
  3. Önyükleme menüsünden aşağıdaki ayarları yapın.

Boot mode: Learcy Support
Boot Priority: Learcy First
USB Boot: Enblend

1. Security Menüsünden Secure Boot seçeneğini Disabled yaparak devre dışı bırakın.
    İşe yarayacağını düşünüyorum. Allah’ın selamı üzerinizde olsun.
1 Beğeni

benim bıosa ta bu yazdıklarınızdan sadece secure boot var onu dısable yapıyorum legacy de enable yapıyorum ama diger yazdıklarınız yok zaten asus bilgisayara göre bunun bıos menulerıde çok farklı

casper ın wındows dışında dıger işletim sistemlerine kısıtlama yapma gıbı bırsey olabılırmı acaba bu kadar denemeye aklıma başka birşey gelmiyor oyun bilgisayarı olduğu için windowstan başka bir işe yaramaz diye ama ben freedos aldım istediğimi yüklerim eğer oyle birşey varsa tabi

Pardus Disk Kalıbı Yazıcı’yı denediniz mi?

evet onuda denedim. unetboting denedim, direk isonun icindeki dosyaları flashbelleğe yazdım(windowsta işe yarıyor) rufus ile bir sürü kombinasyon denedim olmuyor sadece 1. maddede yazdığım şekilde usb belleği görüyor ondada kurulum sırasında hata veriyor forumda çözum olarak dd modunda yazın diyor usb belleğe dd modunda yazınca usb belleği görmüyor.

Bir de UFEI olarak deneyin.

rufus da denediğim kombinasyonlar
mbr + fat32 + iso yazma
mbr + fat32 + dd yazma
mbr + ntfs + iso yazma
mbr + ntfs + dd yazma
gpt + fat32 + iso yazma
gpt + ntfs + dd yazma
gpt + nfts + iso yazma sadece bunda görüyor bıos securboot desable leagcy enable olarak bundada kurulumda hata veriyor cd rom algılanamıyor hatası

Sorununuzu çözer mi bilmiyorum ama ben şimdiye kadar hep UEFI boot ile kurulum yaptım.

Uefi olarak nasıl yazacağım bunu da detaylı soylerseniz sevinirim

BIOS ayarlarında Boot mode gibi bir çoklu seçim alanı olacaktır. Orada UEFI ile Legacy diye iki seçenek arasında gidip gelir. UEFI seçin.

Bazı bilgisayarlarda daha farklıdır. Legacy enabled veya UEFI enabled gibi yazılar olur ve true false seçimi yaptırır. Böyleyse de Legacy enabled: false veya UEFI enabled: true şeklinde seçim yapmak gerekir.

Yakma işlemini istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Boyle anlaşamıyacaz resimlerini yukluyecem bıos un sığmıyor yukleyemedim maalesef casper bilgisayarın bios u farklı biraz arkadaşlar secure boot var enable disable olan birde usb boot legacy sport var enable disable olabilen boot menusundede hard disk usb ssd felan sıralamış başka bişey yok zaten bıosa aşina biriyim çok kurcaladım zamanında bozdum duzelttim ama gel gelelim bu bilgisayar çok ilginç ne yapsam olmuyor şu an pardus piw ile usb hazırladım usb gorulmedi secure boot disable legacy sport enable yaptım yok tam tersini yaptım yine yok olmadı tekrar soyluyorum sadece rufusta gpt ntfs ile iso şeklinde yazdırıp secure boot disable legacy sport enable olursa usb goruyor ama kurulumda cdrom algılanmadı hatası veriyor

1 Beğeni

Sorunuma çare hiç bir yerde bulamadım benzer yakın sorun var ama hep windows la ilgili
Bir daha anlatayım usb bellek gpt ve ntfs ile yazdırırsam goruyor hatta ubuntu denedim kuruluma başla diyorum orda donup kalıyor hiç bir işlem yapmıyor pardusta ise cdrom algılanamadı hatası veriyor
Normalde gpt fat32 ile yazdırınca gormesi lazım ntfs yapmadan gormuyor usb yi ve kurulumda başarısız oluyor lutfen yardım

Merhaba Hakan Bey,

Pardus ISO sunu bu yazilim ile bir Windows Bilgisayarindan USB bellege yükleyinizi.

ISO olarak da bu sürümü lütfen kullaniniz:

http://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus19/Pardus-19.2-XFCE-amd64.iso

https://www.linuxliveusb.com/downloads/?stable

BIOS da secureboot u kapatiniz: secureboot disable

Ekran gide ise bu video daki komutlarla nomodeset parametresini sisteme devredin:

Pardus acildiktan sonra yüklemeden önce Pardus Calisani seciniz ucbirimini aciniz bu komutu giriniz

sudo apt install -y hardinfo lshw efibootmgr dmidecode

sonra ya ucbiriminden yada desktop üzerinden hardinfo uygulamasini aciniz generate raport dügmesine basiniz ve ciktisini bizlere burada paylasiniz

ucbiriminide bu komutu giriniz

sudo lshw >> donanimbilgisi.txt

Bunu da bizimle paylasiniz

Sonra ucbiriminde bu komutu giriniz:

sudo dmesg >> dmesg.txt

Bunu da bizimle paylasiniz

Bunlari da lütfen giriniz

sudo efibootmgr

sudo efibootmgr --verbose

Bunlari da paylasiniz lütfen

Ve son olarak bunu da lütfen

sudo dmidecode -t0 | grep EFI 

sudo dmidecode | grep -A3 'BIOS Information' 

sudo dmidecode | grep -A3 'Base Board Information' 

sudo biosdecode 

Eger bunlari nasil yapacaginza dair bir videolu anlatim isterseniz bana haber edin ben videolu anlatim hazirlarim

Saglicakla kaliniz

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.