Çocuklar için güvenli internet

Merhabalar,
Uzun yıllar Windows kullandıktan sonra bende Pardus’a geçtim. Windows işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarımda Google Family Link yüklüydü. Böylece çocuklar kendi oturumlarını açtığında internet kullanımları olabildiğince güvenli oluyordu. Pardus da Google Family Link kurulmuyor ya da ben bulamadım. Çocuk oturumlarında güvenli İnterneti nasıl sağlıyorsunuz? DNS dışında bir çözüm var mı? Kolay gelsin.

1 Beğeni

Merhaba ben pardus destek birimine istek bildirimin de bulundum. Çok güzel bir çalışma olur iyi günler.

not: Pardus destek ekibin’e yardımcı olabilmesi için bu konunun linkini paylaştım :fist_left:

2 Beğeni

Merhaba internet tarayıcıya Google Family Link yazdığımda ekran açılıyor. yani oluyor sıkıntı yaşamadım sizdeki sorun nedir? iyi günler… bu arada ben bilmiyordum güzel bir uygulama teşekkürler. :+1:

Merhabalar,
Microsoft Family Safety ya da Google Family Link ile çocukların bilgisayardaki hesaplarından güvenli internete girmesini sağlayabiliyoruz. Aynı durum Pardus’da mümkün müdür? Pardus da çocuk hesabı veya çocuklar için güvenli internet uygulaması var mıdır?

1 Beğeni

Benim bildiğim kadarıyla yok (ama bildiğim kadarıyla).

Konu açılmışken ekip umarım bu mesajımı görür: yıllar önce Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen “Temiz Net Kur” isimli bir program vardı. Bu program hala şahsi arşivimdedir. Test ettiğimde arama motorunda belli kelimeleri aramaya çalıştığımda tarayıcıyı kapatıyordu. Bu kelimeler bilinen +18 site adları da dahil birçok argo terimden oluşuyordu. Böyle bir program yapılıp depoya eklenebilir aslında.

Program windows içindir ve incelemek isterseniz ekliyorum: temiznetkur.exe — Yandex.Disk

Mutlaka denemeli ve incelemelisiniz. Tersine mühendislik uygulayarak pardus versiyonunu yapabilir ve depolara ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kazım bey maalesef size yardımcı olamadım. Tecrübeli olduğum bir konu değil.

2 Beğeni

Merhabalar,
Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Umarım güvenli internet için bir başlangıç olur.

1 Beğeni

Merhaba pardus destek merkezinden bir cevap daha geldi şu şekilde paylaşıyorum. İyi günler.
İnternet sağlayıcıları güvenli interneti anlık olarak aktif/deaktif edebileceğiniz bir hizmet sunuyorlar.

Uygulama ve sistem bazlı olarak linkteki öneriler de incelenip uygulanabilir.

https://wiki.archlinux.org/title/Parental_control

Merhaba Pardus destek merkezinden şu şekilde bir cevap aldım.İyi akşamlar

Cihaz uyumluluğu sayfasında Linux ve Windows gözükmüyor.

Merhabalar,
Windows 10 da çocuk hesabı ile ilişkilendirmiştim fakat üzerinden şuan kurulu olmadığı için nasıl yaptım bende hatırlamıyorum.
Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Csf (Config Server Firewall) kurulup iblocklist sitesinden csf.deny dosyasına engelleme listesi atılabilir.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.