Çoğu Linux kullanıcısı neden Pardus'u sevmiyor?

Pardus’un tercih edilmemesinde birçok sebep zikredilebilir.

Linux kullanıcıları genellikle meraklı ve farklı şeyleri denemeye yatkındırlar. Böylece birçok dağıtımı deneyerek, belki de pek çoğu birinde uzun zaman karar kılmayarak yollarına devam ediyor olsa gerek.

Ancak şu var ki bence Pardus’un yüzü biraz eskimiş durumda. Hele hele kurumsalı ön plana alıp onun üzerinden yürümesi son kullanıcı tarafında cazip bir seçenek olmaktan onu uzaklaştırdı, tabii bu görüntü itibarıyla böyle, halbuki son zamanlarda bahsi edildiği gibi son kullanıcı için de gayet tercih edilebilir bir üründür.

Pardus’un bir yeniliğe ihtiyacı var, Firefoks’u hatırlayın, firefox quantum dediler yeni bir yüz ile yeni bir heyecanla takipçilerinin karşısına çıktılar. Bu yeni heyecan, yeni yaklaşım muhtemelen pek çok kişinin ilgisini çekti ve yeniden tercih edilebilir oldu. Pardus ne logosunu değiştirdi, ne de heyecan getirecek bir yaklaşım ile piyasaya çıktı, yani buralarda gözle görülür bir hareket yok.
Öyleyse meraklı kullanıcılar için cazip olan bir şey yok.

1 Beğeni

Ben linux dağıtımına yeni geçtim. 6 ay bile olmadı. Bence asıl nedeni kişisel kullanıcıların Windows ve Mac OS gibi sistemlere alışkın olması. Dahası linux da herhangi bir sorun yaşadıklarında nasıl çözeceklerini bilememeleri. Misal ben herhangi bir sorunla karşılaştığımda sürekli nasıl halledebilirim diye araştırma yapıyorum. Ek olarak linux de açılmayan bir çok uygulamadan para kazanan var. Mimar mühendis vs. AutoCAD, solid gibi. Kendi kurumların kullandığı programları kullanması gereken kişiler.

1 Beğeni

Ubuntu’yu örnek alırsak, Ubuntu’da Debian tabanlı bir dağıtım fakat Debian’ın ne zaman GNOME sürümünü yenilerse bende o zaman kullanıcıya sunarım demek yerine, çoğu yazılımı uygulamayı vs, kendi kendine vermeye çalışıyor ve bu sayede en güncel yazılımı son kullanıcıya sunuyor. Ben 2006 yılından bu yana Linux dağıtımı kullanan biri olarak, en güncel yazılımı kullanmak isterim. Bu sebeple Ubuntu benim ihtiyacımı karşılıyor. Bir gün Pardus bu şekilde bir atak yaparsa beni kazanır ve ben gibi binlerce kişi Pardusu tercih eder. Hep umarım diyorum ama yıllardır bir yenilik göremedim. (Özellikle GNOME kısmında)

2 Beğeni

Allah Solid’in belasını versin. Onun yüzünden bilgisayara Windows kurmak zorunda kaldım, yetmedi korsan Solid kurmak zorunda kaldım. Ben anlamıyorum, üniversiteler bir devlet kurumu olarak Solid’i karşılamayacaksa veya bir indirim yyapamayacaksa neden Solid’den ders gösterir. Korsan suçtur, korsan kurmazsak dersi veremeyiz. MEB ve ÖSYM’nin bu duruma el atması gerek. Blender varken Solid’den göstermek anlamsız çünkü.

Size gelecek olursakta, bizde Pardus’a ve Linux’a böyle alıştık, sürekli sorunları arayarak, bularak ve çözümleyerek. Aksi taktirde çaba olmadan hiçbir şey olmaz.

1 Beğeni

Solid ve AutoCAD öğrenci versiyonu ücretsiz resmi siteden indirilebiliyor.

Pardus xfce kullanıyorum son kullanıcı için gayet uygun dağıtım bence bundan önce debian ve zorin os kullanmıştım pardus xfce daha çok sevdim sadece biraz daha mümkün olduğu kadar hafif olsa güzel olur belki tek eksi bu olabilir ama genede iyi 8gb ramim var Pardys Xfce de boşta 800 mb ram kullanıyor

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.