Costum Linux hakkında

Arkadaşlar merhaba. Herhangi bir linux işletim sistemini alıp istediğimiz programları yükleyip istediğimiz özelleştirmeleri yapıp nasıl tekrar kurulum iso’su haline getirebiliriz.

3 Beğeni

https://github.com/efeyaryukey75/Pardus-ISO-Duzenleme-ve-Olusturma/blob/master/Kisisel%20Pardus%20ISO%20Olusturma%20Komutları

4 Beğeni

Hocam biraz daha okunaklı hale getirdim.

3 Beğeni

Bence bir pull request oluştursan fena olmaz.

2 Beğeni

Bilgi için çok teşekkür ederim. Github’taki çalışma güzel olmuş. Bütün debian türevlerinde uygulanabilir sanırım.

2 Beğeni

Evet, Pardus’da dahil.

1 Beğeni

Teşekkürler arkadaşlar.

Dosya sistemi boyutu güncelleştirmeye gelene kadar sorunsuz geldi ama
root olup komutu verdiğimde böyle diyor

~$ sudo su
root@# printf $(du -sx --block-size=1 ~/sistem | cut -f1) > ~/canlı/live/filesystem.size
du: ‘/root/sistem’'e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
bash: /root/canlı/live/filesystem.size: Böyle bir dosya ya da dizin yok

root olmadan komutu verince de erişim engellendi diyor.

printf $(du -sx --block-size=1 ~/sistem | cut -f1) > ~/canlı/live/filesystem.size
du: ‘/home/…/sistem/etc/polkit-1/localauthority’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/etc/ssl/private’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/log/unattended-upgrades’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/lib/polkit-1’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/lib/apt/lists/partial’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/cache/ldconfig’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/cache/apt/archives/partial’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/spool/cron/crontabs’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
du: ‘/home/…/sistem/var/spool/rsyslog’ dizini okunamıyor: Erişim engellendi
bash: /home/…/canlı/live/filesystem.size: Erişim engellendi

nasıl olacak?

komutunu

printf $(du -sx --block-size=1 /home/kullanıcıadınız/sistem | cut -f1) > /home/kullanıcıadınız/live/filesystem.size

şeklinde kullanmayı deneyin. ~ (tilda) işaretiyle olunca home klasörüne gidiyor normalde ama rootta bu komut uygulanınca root home klasöründe uyguluyor o yüzden tilda işaretiyle değil direk /home/username/ olarak kullanıcı ev dizinini yazmak lazım.

1 Beğeni

github sayfasındaki komut bu şekilde güncellenmiş ama bu şekilde de komut çalıştırmıyor

printf $(du -sx --block-size=1 ~/sistem | cut -f1) > /home/$whoami/canlı/live/filesystem.size

ama sizin belirttiğiniz şekliyle komut çalıştı ve diğer aşamalar da sorunsuz tamamlanıp iso oluştu. teşekkürler…

2 Beğeni

Bu komutu tekrar güncelledim.

sudo su
printf $(du -sx --block-size=1 ~/sistem | cut -f1) > /home/KullaniciAdiniz/canlı/live/filesystem.size
exit

Artık kafa karışıklığı olmaz.

2 Beğeni

Hocam peki zaten kullandığımız bir sistemi nasıl başlatılabilir bir ISO dosyası haline getirebiliriz? Mesela şu an sanal makinede kullandığım Pardus’u ISO dosyasına dönüştürmek istiyorum.
ISO dosyasına dönüştürmek istediğim sanal makine

1 Beğeni

Hocam clonezilla ile yedek alın sonra clonezilla ile yedeği ISO ya çevirin.

https://gnulinuxfree.blogspot.com/2020/04/systemback-ile-kurulabilir-live-iso.html?m=1

İşinizi görebilir.

1 Beğeni

Pardus 19 Debian Buster tabanlı. Oysa bu program Debian’ın daha eski sürümü ile uyumlu. Yani kurulum yapmak biraz sıkıntılı bağımlılıklardan dolayı.

Teşekkürler, deneyeceiğm.

Hocam systemback programı bayağı işe yarıyor ama imajı sadece uefi hâle yedekliyor.

Buradan da faydalanılabilir.

1 Beğeni

Teşekkürler hocam. Sizin önerdiğiniz yönetmi deniyorum.
Önerdiğiniz yöntem
@nakrerkan @can

Hocam sanal makinede denedim ve yaptığım imaj çalıştı. Ama bilgisayarda denediğimde tekrar Linux Mint’i başlattı.