Çözüldü - Pardus Mağaza Uygulaması Hangi Portları Kullanıyor? (Pardus Mağaza Uygulaması Açılmıyor...)

Merhaba,

Pardus kurulumu yaptım ve sistemimde sorunsuz çalışmakta. Paket güncellemeleri yapabilmekteyim. Ancak Pardus Mağaza uygulamasını başlatamamaktayım. Uyarı olarak “Bir şeyler rast gitmedi” demekte. Bunun üzerine

pkexec pardus-store

komutuyla Pardus Mağaza uygulamasını başlatmaya çalıştığımda hatanın detaylarında şu bilgilerin yer aldığını gördüm:

Bir şeyler rast gitmedi.
Sebep: Operation canceled
Öneri: İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

Pardus’ta dediğim gibi paket güncellemesi yapabiliyorum, internet sitelerinde gezinebiliyorum. Yani internet bağlantım var. Geriye kalan ve aklımda yer eden tek seçenek Pardus Mağazası uygulamasının internetle olan bağlantısında kullandığı port numarasının bizim network kuralları dışında olması dolayısıyla engelleniyor olması.

Sorum şu: Pardus Mağaza uygulaması hangi portu veya portları kullanıyor? Bu bilgiyi paylaşabilir misiniz? Bu vereceğiniz bilgi üzerine network’çü arkadaşlara benim bilgisayarım için bu port’lardan çıkışlara izin ver diye talepte bulunacağım. Böylece

Teşekkürler.

3 Beğeni

ip değişti

store.pardus.org.tr:5000

den sunuluyor şuan.

5 Beğeni

Belirttiğiniz port numarasından çıkış için network’çü arkadaştan izin almam sonrası Pardus Mağaza uygulamasına erişim sağlayabildim. Teşekkürler.

1 Beğeni

Okullarda Pardus Mağaza engelli açtırmamızın bir yolu var mı?

Bulunduğunuz il ya da ilçe milli eğitim deki it birimine store.pardus.org.tr:5000 adresini bildirin.

Maalesef hocam bu durum MEB Hatlarında tüm portların kapalı olmasından kaynaklanıyor. Bu durumun çözümü de ancak Bakanlık düzeyinde olabilir. @Yunusemre bey bu konuyu halledebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp halledilmeye çalışılacağını ama bunun biraz vakit alacağını belirtimişti.

1 Beğeni

Tmm Teşekkürler Hocam.

Biz gereken resmi maili attık cevap bekliyoruz 2 haftadır.

3 Beğeni

Bu sürecin aslında takibinde kalınmalı. Zira Pardus’un gelişimi için kamu kurum ve kuruluşlarında olan erişim kısıtlamalarının Pardus tarafından taraflara bilgilendirmede bulunulması ve sonuç alınması önem arz ediyor.

1 Beğeni