Çözüldü-Pardusda mysql kaldırma

arkadaşlar mysql öğrenmeye çalışıyorum dolayısıyla birden fazla kaldır yenidenyükle yapıyorum
pardusda mysql i tüm dosyalarıyla temiz bir şekilde kaldırmak için hangi konsol kodlarını kullanmak daha sağlıklı ben önce depoya mysql diye aradım seçili kısımları kaldırmak için seçip uygula dedim (yüklerken tersini yapıyorum) mysql kaldırılıyor webden araştırdığım bazı unistal kodlarınıda denedim en son konsolda “mysql --version” yazdığımda komut yok uyarısı veriyor
kendimce diyorumki kaldırılmış.
ama hizmetlere baktığımda mysql hala orda duruyor hatta seçip çalıştırma bile yapıyorum gerçi ortalıkta mysql olmadığı halde hizmetler menüsündeki bu mysql neden kaldırılmıyor acaba bu pardusun bir problemi mi ben yanlış bir şey mi yapıyorum

saygılarımla

Terminalden sudo apt-get purge --remove mysql-client mysql-server komutunu çalıştırın.
Dikkat: Kaldırılacak olan paketleri tek tek okuyun. Sistem için gerekli bir paket kaldırılacaksa sakın onay vermeyin.

kodu uyguladım aşağıdaki çıktıyı aldım.
anladığım kadarıyla mysql yok diyor ben ne yüklemişim diye kontrol ettiğimde depodan default-mysql-server yüklemiş oldugumu gördüm

sadikacar60@pardus:~$ sudo apt-get purge --remove mysql-client mysql-server
[sudo] password for sadikacar60:
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
‘mysql-client’ kurulu değildi, dolayısıyla kaldırılmadı
‘mysql-server’ kurulu değildi, dolayısıyla kaldırılmadı
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
default-mysql-server galera-3 mariadb-server-10.1 mariadb-server-core-10.1 rsync socat
Bu paketleri kaldırmak için ‘sudo apt autoremove’ komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
sadikacar60@pardus:~$

sonra bir aynı koda default ekledim denedim çıktı aşağıdaki gibi

sadikacar60@pardus:~$ sudo apt-get purge --remove default-mysql-client default-mysql-server
E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?
sadikacar60@pardus:~$ mysql --version
mysql Ver 15.1 Distrib 10.1.37-MariaDB, for debian-linux-gnu (x86_64) using readline 5.2
sadikacar60@pardus:~$

sonra

service mysqld status

bu kod ile kontrol ettim server hala devrede kaldırmayı başaramadım.
anlayışınız için teşekkür ederim.
saygılarımla

Birinci çıktıda belirtildiği gibi sudo apt autoremove komutunu kullanın.
İkinci çıktıda arka planda çalışan bir paket yöneticisi var. Onu kapatıp komutu yeniden uygulayın.

tamamdır hocam çok teşekkürler saygılar sunarım