Ctrl + alt + f1 ile girilen konsol nedir?

Selamlar arkadaşlar…
Pardus’a yeni başladım ve öğrenirken Ctrl + alt + f1-f7 kombinasyonu ile konsol açıldığını öğrendim bu tam olarak nedir? Yani…
Bu konsolun masaüstündeki uçbirimden farkı nedir?
Ve neden 6 farklı konsol var?
Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum…

1 Beğeni

Kitaplar ve Belgeler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki belgeler işinize yarayacaktır.

3 Beğeni

Selamlar Emre bey,

tty , standart girişe bağlanan dosyanın stadart çıkışını yazan bir Unix komutudur. Programın adı taktilo anlamına gelen İngilizce teletypewriter kelimesinin kısaltmasından gelir.

Program çalıştığında, şuna benzer bir çıktı verecektir:

$ tty /dev/pts/4

pts onun bir 4 nolu pseudo terminali olduğunu ifade eder. Eğer program doğru bir tty’de çalıştırılırsa, şuna benzer bir çıktı verir:

$ tty /dev/tty2

1 Beğeni

@can cevabın için teşekkür ederim peki bu konsol ne işe yarıyor? Grafik arayüzündeki uçbirim ile farkı nedir?

1 Beğeni
2 Beğeni

Cüneyt hocam bu konuları okudum fakat Ctrl + alt + f1 ile girilen konsolun ne olduğunu bilmiyorum …pardus da daha yeni olduğum için kısa ve benim anlayacağım şekilde söylermisiniz?:sweat_smile:

“Uçbirim’de grafiksel arayüz bulunmamaktadır. İşlemler metin şeklinde listelenmektedir. Konsol, kabuk, terminal gibi terimlerle de adlandırılmaktadır.”

1 Beğeni

Yukarıda @kaan Bey’in ilettiği linkteki belgeleri incelemenizi tavsiye ederiz.

arkadaşım sordugun iyi oldu ve bizde öğrenmiş olduk bu arada f1 ile açılan konsulda ne yapabiliriz ve gui ye nasıl geçebiliriz diye sormak daha iyi olurdu mesela sunu anladım o konsuldan mesela biz aircrack kullanıyorum bunu konsulda guisiz kullanabilirm anlamına geliyor yani performas açısından bir uygulamayı ctrl alt f1 ile konsulda çalıştıranilir çalıştırdıgımız uygulamadan en yuksek performansı alabiliriz saygılar…
not gui ye geçiş nasıl oluyor tekrardan açıklarmısınız restart mı…

Grafik arayüzü olmadan yapılan her işlemi yaparsınız. Normal açılıştan sonra geçtiyseniz CTRL + ALT + F7 tuşları ile grafik arayüze geçiş yapabilirsiniz ya da startx komutu ile geçiş yapabilirsiniz.
Ama tüm sorularınızı tek tek sormak yerine belgelere göz atmanızı tavsiye ediyorum.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.