Dde ve Xfce Yazı Font Ayarları

Merhaba,

1920x1080 leptop çözünürlükte özellikle chorme kullanırken yazılar çok küçük.
Windows da fontlar oturaklı ve göz yorucu şekilde değil.

Dde ve xfce desktopları denedim, her ikiside bu çözünürlükte yazıları çok küçük yapıyor. Uçbirimde bile birşey yazarken zor görüyorum. Google chormede ise sayfaları okumak, arama yapmak gerçekten göz yorucu.

Chorme üzerinden yakınlığı %125 yaparak bir nebzede olsa düzelme oldu, ama bu işin windowsdaki gibi oturaklı nasıl yapabiliriz.
Teşekkürler…

1 Beğeni

Yardımcı olabilecek kimse yokmu ?

Merhaba,

Chrome ayarlara girdiğinizde, Yazi tipi boyutu hangi seçenekte?

Pardus şuanda imleç yanıp sönüyor, bu durumdan nasıl çıkabilrim ?

Merhaba Cüneyt Bey,

Yazı fontu orta ayarda, ayrıca dde kullanıyorum. Ölçek ayarı diye biryer vardı ekran sekmesinde, chrome açıkken orayı 1,5 2,0 gibi değerleri yükseltince chrome baya büyümüştü. Abartlı olmuştu birşekilde gözüme hitap edecek seviyeye getirdim. Yeniden başlat yaptığımda ayarların sıfırlandığını gördüm.

Ayrıca monster leptop kullanıyorum gtx 1050 ekran kartı var. İllede güncelleyecem diye inat ettim.(Bazen sayfalarda dalgalanmalar oluyor ve harici ekran bağlayamıyorum.) Sistem yine çöktü imleç yanıp sönüyor, yazı fontuna ve 1050 kart driverine çözüm bulunursa güle güle windows diyebileceğim.

Saygılar…

nvidia-kernel-dkms paketinin kurulu olup olmadığını bildirir misiniz?

1 Beğeni

Hangi işlemi gerçekelşetirdiniz? Ctrl-Alt-F2 tty2 ekranına geçerek kullanıcı adı parolanızdan sonra sudo rebbot ile yeniden başlatabilirsiniz.

Cüneyt Bey,

Nvidia ile alakalı driverleri purge nvidia* komutu ile sildim, autoremove yaptım. Reboot sonrası yine tyt ekranına düşüyor. Startx yapıyorum verdiği hata ekte. Teşekkürler…

Merhaba gönderdiğiniz ekranda;

sudo su
apt-get install --reinstall xserver-xorg
apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-nouveau
killall Xorg

Sistemi yeniden başlatınız.

Cüneyt Bey,

killall Xorg komutunda çıkan hata " not process found " reboot yaptım değişen birşey olmadı tyt1 ekranına düşüyor.

Hangi arayüzü kullanıyorsanız aşağıdaki komut ile tekrar yüklemeyi deneyiniz;

sudo apt-get install pardus-xfce-desktop
sudo apt-get install pardus-dde-desktop

DDE masaüstü kurulu ve komutu çalıştırdığımda, zaten en güncel sürüm yüklü diyor.

X -configure komutu bir çıktı veriyor mu?

sudo chmod u+s /usr/bin/xinit komutunu verdiğinizde tekrar deneyin. Hataları teker teker gidermeye çalışalım.

Cüneyt Bey,

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ssd var 2 dk yeniden kurulum yapayım. Gtx 1050 kart için beraber kurulum yapabilirmiyiz ? Bu kartı tanıtırsam sorunlarım kalmayacak inş.

Cüneyt Bey,

Sıfır kurulum yaparak nvidia-kernel-dkms komutu ile kurulum yaptım, yeniden başlattım sorunsuz şekilde açıldı. Fakat pencere efektleri etkinleştirilmedi uyarısı verdi.

lcpci komut çıktısında nvidia ekran kartı için tanım değişmedi yine ilk kurulumdaki bilgi yazıyor…

01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation Device 1c8d (rev a1)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 591b (rev 04)

Linkteki işlemleri deneyiniz;

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

Cüneyt Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkteki yönergeleri uyguladım fakat aldığım uyarılar şunlardır…

Öncelikle NvidiaGraphicsDrivers - Debian Wiki bu link üzerinden supported devices linki ile gtx 1050 kartımın uyumlu olduğunu gördüm ona göre işlemleri başlattım.

Linkte yer alan adımları uyguladım, uç birimde aldığım uyarı ise ;

yunus@yunus:~/Masaüstü$ sudo apt install linux-headers-$(uname -r|sed 's/[^-]*-[^-]*-//') nvidia-driver
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti      
nvidia-driver zaten en yeni sürümde (375.82-1~deb9u1).
nvidia-driver elle kurulmuş olarak ayarlandı.
linux-headers-amd64 zaten en yeni sürümde (4.9+80+deb9u4).
linux-headers-amd64 elle kurulmuş olarak ayarlandı.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

3.adımda (Restart your system to enable the nouveau blacklist. )

Buradaki anlatım işinize yarayabilir.
Not: Daha önce 2.adımı uyguladığınızda sisteminiz açılmamıştı. İsterseniz o adımı atlayarak deneyiniz.
4.adımda pluma yerine nano yazınız.