Debian Paket Yapımı Ayrıntılı Türkçe Döküman İsteği

Sayın moderatörler, öncelikle herkese hayırlı Cuma’lar. Forumumuzda bir debian klavuzunun olmaması bir kaç gündür aradığım debian paket yapımını bile onlarca site arasından aramak zorunda olduğum bir işkenceye dönüştürdü. Bu konuda güzel bir Türkçe döküman pdf belgesi yada bir forum sayfası, resimli özenilmiş tek tek anlatılan control dosyası nasıl yapılır, man dosyası nasıl yazılır, kuralları nelerdir, preinst nasıl yazılır, ne yazılır, nasıl sıkıştırılır, nelere dikkat edilmelidir, fakeroot neden kullanılmalıdır vs. vs. vs. olmaması büyük eksiklik. Bunların tamamını anlatan geniş harika bir döküman istiyoruz. Bizlerde sorunsuz eksiksiz bir debian paketi yapmak isteriz. Yapıyoruz yapıyoruz hata veriyor. Bazılarını anlamak mümkün olmuyor. lintian warning uyarıları veriyor error veriyor. Çözülmeyenler var. Amatör oluşumuz çözülmesine engel. Biliyorum bilgisizliğimden mutlaka ama öğrenmek için de Pardus belgesi yok ne yapalım. Neyse güzel ve olumlu cevaplarınızı bekliyoruz. Selem ve dua ile Allah kolaylık versin.

2 Beğeni

https://fpy.cz/pub/slides/debian-packaging/#/step-1

Kolay Gelsin.

1 Beğeni

@Yunusemre Hocam linki ezbere mi attınız? Bi açabilir misiniz? Beyaz bir sayfa kocaman bir debian yazısı başka hiç bir şey yok :slight_smile:

Yön tuşları ya da Page Up - Page Down tuşlarını kullanabilirsiniz.

Evet dediğiniz gibi yön okları kullanılıyor lakin konunun başlığında da belirttiğim gibi Türkçe döküman istedim. İngilizce döküman nette tonla var. Bizde ana dilimiz ingilizce olmadığı için ve translate kullanarak bu işi yapmak zor olduğu için böyle bir talepte bulunmuş oluyoruz.