Debian/Pardus i3wm Ses Sorunları

Debian Live kurulum ile i3-WM masaüstü ortamını kurdum. Ancak ses açarken 100%'ü aşıyordu onu 100%'e limitlemeye çalışırken pulseaudio dahil bir çok şeyi kaldır yükle yaptım. Bunun sonucunda şimdi ses gelmiyor. Elimdekinden de oldum. :slight_smile:
Yardım edebilecek var mı, i3wm’yi seviyorum ama bazı konularda çok uğraştırıcı olabiliyor.

Ses çıkış ayarını alsamixer üzerinden değiştirince ses geldi. Sesin 100%'de kalmama olayı ise şöyleymiş:
İki farklı yazılıım varmış, alsamixer 100%'ü sınır olarak belliyor ama klavyeden sesi açtığım yazılım ise pactl isminde farklı bir yazılım. İ3WM bunu kullanıyormuş ve klavye kısayollarına bunu varsayılan olarak atamış. Önce bu pactl yazılımı ile bir limit koymaya gayret ettim internette ne bulduysam hiçbiri bunu sınırlamadı. Bende en son i3’ün config dosyasından bu kısmı alsamixer’e geçirmeye karar verdim. Şimdi bu kısmı anlatacağım:

Önce sizde yoksa pulseaudio’yu kurmalısınız. sudo apt install pulseaudio, daha sonra alsamixer’i sudo apt install alsamixer komutu ile kurmalısınız.

Daha sonra nano ~/.config/i3/config dosyasını açarak veya nano yerine daha kolayınıza geliyorsa open yazarak açabilirsiniz.

Bu dosyada PulseAudio yazan yorum satırının altındaki komutları buradaki gibi değiştirmelisiniz:

# Use pactl to adjust volume in PulseAudio.
set $refresh_i3status killall -SIGUSR1 i3status
bindsym XF86AudioRaiseVolume exec --no-startup-id amixer -D pulse sset Master 5%+ && $refres>
bindsym XF86AudioLowerVolume exec --no-startup-id amixer -D pulse sset Master 5%- && $refres>
bindsym XF86AudioMute exec --no-startup-id amixer -D pulse sset Master toggle && $refresh_i3>

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.