Deepin 20.2.1 wi-fi sorunu

İyi günler. Öncelikle belirteyim sorun yaşadığım sistem Pardus değil **Deepin 20.2.1.**

Fakat Deepin ile ilgili Türkçe forum sitesi bulamadığım için sorunumu buraya yazmak zorunda kaldım. Yanlış olduysa kusura bakmayın.

Deepin 20.1 den itibaren bilgisayarım kablosuz ağları görmüyor. Kablosuz ağ bağdaştırıcısı var ama **bağlantı kesildi** yazıyor. Aygıt yöneticisinde ise **devre dışı** görünüyor.

1 2

/etc/modprobe klasöründeki blacklist-bcm43 klasöründen blacklist bcm43xx satırını silersem sorunun çözüleceğini okudum ama satırı hatta dosyayı sildim ama yine durum aynı.

Ubuntu ve Mint yükledim denemek için. İkisinde de kablosuz ağ sorunsuz çalıştı. DDE arayüz ile kullanmayı denedim ama Deepin tadını vermedi.

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Selâmün Aleyküm, bu komutlar işinize yarayacaktır. BCM43142 wifi modeli için sürücü kurulumu:
(Aşağıda 3 tane komut var. 2. komut bir satır aşağı kaymış olabilir.)

sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq

sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms broadcom-sta-common broadcom-sta-dkms

sudo modprobe wl

Eğer son komutun ardından şöyle bir hata mesajı alırsanız;
modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Operation not permitted aşağıdaki yöntemi uygulayınız.

BIOS’ta Secure Boot: Enable olmalı. Bunu Disable yapıp kaydedin. Ardından bilgisayarı açıp son komutu bir daha çalıştırın.

Saygıyla

Aleykümselam hocam.
3 komutu da sırayla uyguladım. 2. komutun bitiminde aşağıdaki hatayı verdi. Son komuttan sonra herhangi bir hata almadım. BIOS tan baktığımda Secure Boot : Disable olarak görünüyor.
Ekran Görüntüsü_alan seç_20210525110435

Ve hala Ağ Bağdaştırıcısı devre dışı görünüyor. Daha önce dediğim gibi Ubuntu ve Mint te hiç sorun yaşamıyorum.

Bu arada bir sitede sudo apt-get purge bcmwl* komutu ile herşeyin çözüleceği ( ! ) yazıyordu. Denedim olmadı. Daha sonra sizin verdiğiniz komutları uyguladım. Sonuçlar şu şekilde:

1- Daha önce Aygıt Yöneticisinde devre dışı olarak görülen kablosuz ağ bağdaştırıcısı artık normal olarak görülüyor.
Aygıt Y

2- sudo modprobe wl komutundan sonra bu kez modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Operation not permitted uyarısını aldım. Ama secure boot hala disable
term

3- Daha önce Ağ Ayarlarında görğlen Kablosuz Bağdaştırıcı artık görülmüyor.
ağayar

Hocam benim yazımdan önce başka çözümler denediniz mi? Onlar da sıkıntı çıkarabiliyor.

Sadece /etc/modprobe klasöründeki blacklist-bcm43 klasöründen blacklist bcm43xx satırını silmiştim. Ama şu an o dosya hiç yok.

Canlı derslerim başlıyor. Bittikten sonra sistemi tekrardan kurayım. Sonra da sizin komutları tekrar uygulayayım. Sonucu buradan yine yazarım.
Çok teşekkür ederim.

Sistemi yeniden kurdum, hiçbirşey yapmadan sizin komutları uyguladım. 2. komuttan sonra yine hata verdi. 3. komutta herhangi bir hata almadım. Görüntüsü şu şekilde.
2_3_komut
Bilgisayarı yeniden başlattım. Aygıt Yöneticisinde Devre Dışı olarak görünüyor. Ağ ayarlarında ise Kablosuz Ağ görünüyor ancak Bağlantı Kesildi yazıyor.
ayyön ayarlar

Paketi buradan indirip ve kurup son komutu tekrar uygulayabilir misiniz?
Bu arada son komuttan sonra aynı sizdeki gibi çıktı vermemesi gerek. 2. komutta da sıkıntı olmasaydı büyük ihtimalle wifiniz hâllolacaktı. Bu yüzden şimdi verdiğim paket başarıyla kurulursa son komutu girip kontrol edin wifiniz geldi mi diye, her hangi bir çıktı vermedi diye sıkıntı yapmayın, demek istediğim bu.

Broadcom BCM 43142 Wifi Kartı Tanıtma

1. sudo su

2. apt update

3. apt purge bcmwl-kernel-source

4. apt install linux-image-$(uname -r | sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') linux-headers-$(uname -r | sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') broadcom-sta-dkms broadcom-sta-source broadcom-sta-common

5. modprobe -r b44 b43 b43legacy ssb brcmsmac bcma

6. modprobe wl

Ben bu şekilde düzeltmiştim.

2 Beğeni

Konu wifi sorunu ama başka dağıtımlarda çalışıyordu dediğiniz için söylüyorum: Pardus Gnome de gayet güzel görünüyor, sizi memnun edebilir. İsterseniz bir sanal makineden inceleyin.

Aslında Deepin kullanmadan önce 2007 den itibaren dönem dönem Pardus kullandım. Hatta okuldaki tüm etkileşimli tahtaları Pardus'a geçirerek Niğde'de bir farkındalık oluşturdum. Ama son zamanlar Deepin masaüstü ortamı görsel olarak çok hoşuma gittiği için bir süredir kullanıyorum. Şu Wi-Fi işini de çözersek bir müddet daha devam ederim herhalde.
    Bu arada paketi indirip kurulum yaptım ama sonuç değişmedi. Terminal görüntüsünü aşağıya yüklüyorum.
   Bir de Yahya hocamın dediği yöntemi deneyeyim bakalım o ne olacak.

sonuc

1 Beğeni

Yahya Hocamın yazdıklarını uyguladıktan Aygıt Yöneticisinde devre dışı yazısı gitti. Ama Ağ Ayarlarında Kablosuz Bağlantı hiç görülmüyor. Bu mesajımdaki durumla aynı oldu yani. Deepin 20.2.1 wi-fi sorunu - anakha_turk tarafından #4

sudo rfkill list
Yukarıdaki kodu çalıştırınca sonuç ne oluyor hocam.

Hocam bu paket hata veriyor: broadcom-sta-dkms

Bir fikrim var ama biraz uğraştırıcı yine. Ben bunları temiz Pardus’ta çalıştırdığımda wifi düzeliyordu.
Eğer isterseniz tekrardan DeepinOS kurup aşağıda verdiğim zip ile tekrardan deneyebilirsiniz ama belirteyim yine garanti değil. Belki Deepin’de bu paket hatalıdır diye düşünüyorum da. Bu yüzden paketleri Pardus deposundan indirip size zip haline getirdim.

İçersinde kurulum adında metin belgesinde ne yapılması gerektiğini yazdım.

https://free.files.cnow.at/index.php/s/Aw86sFbBQi3e9Sd

broadcom-sta-dkms sürüm çok eski o yüzden sıkıntı yapabilir. internetten yeni sürümünü indir aynı sorun bende de oldu. buralarda bir yerde birisi atmıştı. Ama önce sudo apt purge broadcom-sta-dkms yapın. Sonra şunu bir deneyin.

http://ftp.de.debian.org/debian/pool/non-free/b/broadcom-sta/broadcom-sta-dkms_6.30.223.271-17_all.deb

Şu paketi indirip, o dizinde terminal açıp, sudo dpkg -i paketİsmi ile kurmanız lazım.

https://wiki.debian.org/wl

Burdaki mevcut dkms li paket üstteki linktekiyle aynı ama linkteki daha yeni. Eskisi kurarken sorun çıkarıyor.

1 Beğeni

Düzelttim. Kısaca buradan yeni sürümlere bakabilirsin. Bu bpo, all falan kısaltmaların ne işe yaradığını ben de bilmiyorum. Bilen birisi aydınlatsın. Ben direk all olanını kurdum çalıştı wl driverını kullanıyorum şu anda. inxi -F de hangi driverı kullandığın gözüküyor network kısmında.

http://ftp.de.debian.org/debian/pool/non-free/b/broadcom-sta/

bpo kısaltması backport anlamına geliyor. Paketin aslında işletim sisteminin sonraki bir sürümü için yapılmış olup, mevcut sürüme uyarlanmış olduğunu belirtiyor.

all da genelde meta paketlerin adlandırmasında kullanılıyor. Programla ilgili gerekli her şeyi (veya pek çok şeyi) tek paketle kurabileceğinizi belirtiyor.

Akşam müsait olduğumda çözüm önerilerini deneyeceğim. Çok teşekkür ederim. Sonucu yine burada bildiririm.

Parola
[sudo] password for orcrist:
Doğrulama başarılı
0: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
1: brcmwl-0: Wireless LAN
2: hci0: Bluetooth