default xsesion masaüstü

selamlar
arkadaşlar geçenlerde ikinci m üstü olarak gnome kurdum ancak sonradan ekran çözünürlükleri seçenekleri 3 e indi ve masaüstü seçeneğine geldiğimde xcfe nin yanında default xsesion seçeneği çıkıyor bu nedir nasıl düzeltebilim
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-01-20_21-26-54

xrandr --fb 800x600 komutunda istediğiniz çözünürlük ayarını girip test edin. Eğer ekran gelmez ise sistemi yeniden başlatın. Eğer istenilen çözünürlük sağlanıyor ise ekran çözünürlüğü değişince görüntü gitti - kaan tarafından #2 konusunu, terminal açarak 4. adımdan itibaren uygulayın.

2 Beğeni

hocam güvenli moddan nasıl gireceğimi bilmiyorum ama **quit splash 3 den sonrasını yaptığımda böylebir dizin bulunamadı diyor pc ye baktım cd dizini yok home omer faruk etc olarak devam ediyor hepsi var sadece cd dizini yok bide pardus mağazanın düzgün çalışması için nouveau yu karalisteye almıştım sebeb olabilirmi

İstenilen çözünürlük sağlandıysa terminal açın ve 4.adımdan itibaren yapın.

hocam çözünürlüğü sağlayamadım cd /etc/xdg/autostart böyle bir dizin bulunamadı diyor yani nano ekran sh komutunu girmeye fırsat vermiyor

Çözünürlük sağlayamıyorsanız bu işlemin bir anlamı yok. Mesajda istediğiniz çözünürlük sağlanırsa yapın denmiş.

peki bu ayarı düzeltmenin bir yolu varmı yani 1 hafta önce tüm çözünürlükleri destekliyordu

Kurulum işleminde kaldırdığı paketler olabilir. Kaldırılan dosyaları yeniden kurmak gerekiyor. Uzun bir işlem. Temiz bir kurulum yapmak daha kısa sürer.

1 Beğeni

tekrar kurulum yaptım ilk önce magazayı açtım açılmadı nıuveau yu karalisteye aldım açıldı ama yine monıtor default oldu yani sorun kesınlıkle nouveau problemi çözülebilirmi çünkü pc yi bu şekilde kullanmak istemiyorum

selamlar hocam kendimce şöyle bir çözüm buldum mağazaya girerken nouveau yu karalisetey alacağım işim bittikten sonra karalisteyi sileceğim karalisteye almayı biliyorum fakat karalisteden nasıl çıkaracağımı bilmiyorum yazabilirmisiniz teşekkürler

Yaptığınız işlemin tersini yapacaksınız.
Dosyaya eklediğiniz satırın başına # işareti koyarak kaydedin ve komutları sırayla yeniden çalıştırın.

1 Beğeni

sudo nano /etc/modprobe.d/ # blacklist-nouveau.conf

# blacklist nouveau

# options nouveau modeset=0

# sudo update-initramfs -u

bu şekildemi

blacklist-nouveau.conf dosyasına yazdığınız options nouveau modeset=0 komutunun başına koyacaksınız.

1 Beğeni

teşekkürler bütün silme işlemleri böylemi yapılıyor

Hayır bu sadece komutu açıklama satırına dönüştürüyor. Daha sonra yeniden başındaki # işaretini kaldırarak komutu yeniden yazmaktan kurtulursunuz.

hocam sağolun magaza sorunu bitene kadar bu yöntemi uyguluyorum

magazayı açmak için nouveau yu karalisteye alıyorum işim bitince çözünürlük ayarları için karalistenin bulunduğu bölümde uçbirim açıp
sudo rm -f dosya adı

karaliste dosyasını siliyorum
saygılar

uyguladım çalışıyor hiç yoktan iyidir sırf bunu için kaç defa format atmıştım:grinning::grinning::grinning::grinning:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.