Dell inspiron 15-7559 USB'ye takılan harici diski görmüyor

Harici disk normalde çalışıyor. Ben oyun oynuyorum o diskte bazen, başka bir laptopa takarak. Fakat bu laptopta görüyor, açması çok uzun sürüyor, ya da açıyor, bir süre sonra disk komple düşüyor. Belki USB portları da bozuk olabilir ama onun dışında BIOS ayarlarında vs yapılabilecek bir şey olabilir mi sizce?

Makinede kurulu olan işletim sisteminin disk türü harici diskin formatıyla uyumsuzluk gösteriyor olabilir ancak görüyorsa bunda bir sorun olmamalı. Harici diskin boyutuna göre ya ext4, ya NTFS ya da Fat32 biçimlendirme uygulanmış olmalı. Linux üzerinden fdisk -l komutu ile eğer görüyorsa diskin türünü görebilirsiniz. Buna göre şu üç olasılık elimizde kalıyor:

1. Format uyumsuzluğu yaşanıyor.
  2. Diskin ihtiva ettiği bilgilerde bozulma var ve okuma sorunu yaşanıyor.
  3. Fiziksel olarak portların bozulmuş olması muhtemel.

Eğer mümkünse harici diski başka bir USB portuna bağlayarak deneyebilir misiniz? Kullandığınız makinenin de işletim sistemine göre bir fark yaratıp yaratmadığını da test etmek faydalı olabilir.

Acaba USB lere yeterli elektrik mi gitmiyor düşünüyorum. 2016 da aldıydım bu laptopu.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.