Deneme: komut serisi hazırlık denemeleri

Merhabalar,

Bu konu hazırlamakta olduğum bir çalışma ortamının (çıktı-)denemesidir.

Devamı/Anlamlıları denemeler bittikten sonra…

ls5

Saygılar

5 Beğeni

Merhaba;
Allah muvaffak etsin. Tamamına erdirsin.

Selamlar.

2 Beğeni

Merhaba;
Hayatta en üzüldüğüm şey, başlayıpta bitiremedim projelerdir.
İnşaallah, size tamamına erdirmek nasib olur.
Selamlar.

1 Beğeni

@Ali.KOCA gerçekten sırtına yüktür, yarım kalmış her şey insanın; Hepimiz azçok yaşadık. Yalnız değilsiniz :wink:

Uzun sürebilir

Maddi veya Manevi bir beklentim yok; Yani, ne para ne övgü!
Öğrenmeyi kendimi bildim bileli çok severim; Doğuştan meraklıyım. Ama, Türkiyemizde merak == dedikodu olduğundan (düşünelim: “fazla merak…”, “meraklı melahat…”, “burnunu sokma…”, “sen dediğimi yap…”, …), benim merağımın “konsepsiyonel” ruhlu (“kim kiminle nerede” değil “neden nasıl sonuç” gibi) olduğunu belirtmeden edemicem.

Uzuuun lafın kısası:

1. Hayat akışı durağanlaştığı anları kaçamaklar için kullanıyorum :slight_smile:
  2. Bir şey yaparken daima “bir şeyler öğrenmek” temel hedeflerim arasındadır. Yani, “yap bitsin” değil “yap, bitmese bile birşeyler öğrenmiş ol” gibi.

Bu felsefede ve “hayat’ın gerçekleri” zaman alabiliyor haliyle.

Umarım açıklayıcı olmuştur

Saygılar

1 Beğeni

Bu gönderinin “bir iki gram” açıklama eksikliği olduğundan şansımı deneyeyim.

Ne yapıyorum:

Komutların (ls, awk, …) ve konseptlerin (regex, design pattern, …) görsel destekli anlatımına yarayan bir araç.

Özet:

1. Komutalrı (+çıktılarını) bir belgeye yaz
  2. Belge içeriğini uçbirim’de çalıştır (urxvt, xfce4-terminal, gnome-terminal, …?)
  3. Uçbirim aktivitesini gif olarak kaydet (peek)

Şu başlıklar ile meşgulüm:

• Uçbirim (terminal):
    Hangi terminal’i kullanayım: ayar ve özellik seçenekleri bağlamında bir karar vermek gerek. Yani “dene bul”.
  • Sözdizimi (syntax):
    Her türlü komut’un ve çıktısının belli “bölümlerini” vurgulayabilmek için (basit) bir “template” mekanizmasına ihtiyaç var: Işaretleme (Markup) veya Gramer (Grammar) bazlı?
  • Çalıştırmak (execute):
    Komut (~ ve çıktı) girişi metin bazlı olmalı. Yani, komut ve çıktıları bir belgede oluşturup, komut’ların çalıştırılmasını (büyük ölçüde) otomasyona bağlamak.
  • Içerik:
    Hangi komut veya konseptler? Mesela regex konusunu ls komut’undan önemli buluyorum; ls'i her yerden ögrenebilir insan! Yani, hangi konuyu nasıl anlatacağım ve nelere ihtiyac var (semboller, resim, mindmap, vidyo, …)
  • ~+ Doküman:
    “Komut girdi belgesi”'nin pdf (vb) versiyonlarını oluşturmak

Hedef:

Öğretim:
regular expressions veya ls gibi komut ve konseptlerin görsel destekli anlatılabilinmesi.

Yardım:
“Siyah ekran…” gibi sorulara, gerekli komutların (+ve çıktılarının), anlamlı bir şekilde vurgulanarak (syntax), görsel destekli cevap verebilmek. Zamanla atıfta bulunulabilecek bir “görsel-yardım-kütüphanesi” de oluşturulabilinir.

Örneğin:

virtualbox : giriş [link:virtualbox.genel.gif]
virtualbox : yüklemek için [link:virtualbox.yukle.gif]

ffmpeg : giriş [link:ffmpeg.genel.gif]
ffmpeg : yüklemek için [link:ffmpeg.yukle.gif]

regex : giriş [link:regex.genel.gif]
regex : basit örnekler [link:regex.ornek.basit.gif]
regex : orta seviye örnekler [link:regex.ornek.orta.gif]
regex : ileri seviye örnekler [link:regex.ornek.ileri.gif]

siyah ekran...: ekran sorunu, donanım bilgileri [link:yardım.bilgi.ekran.genel.gif]

Nasıl yapıyorum:

• Hayat akışı durağanlaştığı anları kaçamaklar için kullanıyorum :slight_smile:

Bağlantılar:
phw/peek
 Simple animated GIF screen recorder with an easy to use interface
 Ekranı animasyonlu gif olarak kaydeder. Kullanımı basit bir arayüzüne sahip

2 Beğeni