Deneyap Mini Kart Arduino IDE ile programlanamıyor

Merhaba iyi çalışmalar herkese esp32 tabanlı deneyap kart ile robotik kodlama çalışmaları yapıyorum. Deneyap kartı sorunsuz bir şekilde kodlayabiliyorum fakat yeni satın aldığım deneyap mini kartı arduino IDE de port seçim menüsü pasif olarak açılıyor hiçbir şekilde kod yüklemesi gerçekleştiremedim. Windows ortamında sorunsuz bir şekilde kodlanabiliyor. PArdus tarafında uç birimde sudo dmesg komutu çalıştırarak şöyle bir sonuç görüntüledim çok uzun bir rapor oluştu en son kısmını paylaşıyorum. Sizce sorunun çözümü ne olabilir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

[ 218.018170] usb 2-2: USB disconnect, device number 4
[ 231.748878] usb 1-1.3: new full-speed USB device number 8 using ehci-pci
[ 231.860361] usb 1-1.3: New USB device found, idVendor=303a, idProduct=0002, bcdDevice= 1.00
[ 231.860365] usb 1-1.3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[ 231.860366] usb 1-1.3: Product: DYM
[ 231.860368] usb 1-1.3: Manufacturer: Espressif Systems
[ 231.860369] usb 1-1.3: SerialNumber: 0
[ 231.862010] cdc_acm 1-1.3:1.0: ttyACM0: USB ACM device
[ 231.868333] usb 1-1.3: can’t set config #1, error -32
[ 231.868339] usb 1-1.3: authorized to connect
serkan@pardus-inspiron-5537:~$

Linuxda portlar windowsdan değişik adlandırılıyor.
com ile değil tty ile başlıyor.
Birde izin verilmesi gerekiyor portlara.

Resimde windows kullanıldığı için port com ile başlamış.
Linuxda bu tty ile başlıyor.

sudo chmod a+rw /dev/"buraya tty ile başlayan port yazılacak"
sudo chmod a+rw /dev/ttyACM0 gibi

Program içinde com ile başlayan portlar varsa onlarda tty ile başlayan portlar ile değiştirilecek.

Tarif ettiğiniz gibi USB okuma yazma işlemlerini yapmıştım ama olmamıştı tekrar denerim.

sudo usermod -a -G dialout <username>

Komutunu çalıştırarak deneyiniz.

sudo usermod -a -G dialout komutunu çalıştırdığımda hata mesajı aldım malesef

serkan@pardus-inspiron-5537:~$ sudo usermod -a -G dialout
bash: beklenmeyen dizgecik `newline’ yakınında sözdizimi hatası
serkan@pardus-inspiron-5537:~$

Kullanıcı adınızı yazmamışsınız.

Kullanıcı adımı yazmıştım terminalden hata mesajını kopyalayınca eksik almış ekran görüntüsünü çekip gondereyim

1 Beğeni

bash dosyasının içerisine yanlış bir dizilim eklemiş olabilir misiniz?
mousepad /home/$USER/.bashrc komutu ile açılan editörün içerisini kontrol ediniz. Gnome kullanıyorsanız mousepad yerine gedit yazınız.

bash dosyasının içi boş geldi.

Dosyanın içeriğinin dolu olması gerekiyordu. Çalışan Pardus ile açarak dosya içeriğini kopyalın ve kurulu olan dosyanın içeriğine yapıştırıp kaydedip deneyiniz.

.bashrc dosyasının içini çalışan pardus ile doldurdum fakat sudo usermod -a -G dialout komutu hala hata veriyor.

Aynı hatayı mı alıyorsunuz?

Newline söz dizim hatası diye bir mesaj geliyor onceki ile aynı hata, bu arada canlı çalışan pardusta pasif olan acm0 portu aktif olarak geliyordu. Kartı görebiliyor fakat yükleme yapamıyordum çok mecbur kalırsam temiz kurulum yapacağım

Arduino gibi kartlarla sorunsuz bir şekilde çalışabiliyorum. Dilerseniz, temiz kurulum yapmanızda fayda var.

işin aslı durum şundan ibaret deneyap kartları ESP32 tabanlı işlemciler üzerine inşaa edilmiş kartlar, her temiz kurulum yaptığımda deneyap kartlarla ilgili python hatası alıyorum daha sonra python3 ü sistem genelinde ön tanımlı yapmak için komut satırından sudo apt install python-is-python3 komutunu giriyorum. Mağazadaki arduino editörü yerine flatpak depolarındaki arduino editörünü kuruyorum sonra deneyap kartları çalışır hale geliyor. Bu arada flatpak deposundaki Arduino sürümünün ne farkı var neden onda çalışıyor hala sebebini anlayabilmiş değilim.

Kart geliştiricilerinin milli işletim sistemimiz ile ilgili bir şeyler yapması için birkaç kez mail attım fakat sonuç alamadım. Son kullanıcı için can sıkıcı durumlar zamanla düzelir umarım.

Bende de snapda bulunan arduino farklı bir hata vermişti ve düzgün bir şekilde kullanamamıştım. Snaptan kaldırdıktan sonra kendi resmi sitesinde indirerek kurulum yaptım ve sorunsuz (esp32-8266 gibi) kullanabiliyorum.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.