[Devam Ediyor] DaVinci Resolve 16 Çalışmıyor

:sweat_smile:
Hmm… Bilgisayarım da epey doldu. Ubuntu, Deepin, Pardus… Üstüne bir de CentOS gelecek, oturacak. Keşke sabit diske değil de USB’ye kurabilseydim.
2020-09-15 12-15-39 ekran görüntüsü

hmm biraz garip olmuş :smile: kütüphaneleri kurduktan sonra mı çalıştı yoksa gerek olmadan çalıştı. Pardus’ta da deneyin. Açılmış zaten fonksiyonları varsa sıkıntı yaşamazsınız tahminim.
Ancak tahminimce davinci resolve 1366x768 ekranları pek sevmiyor. Önerilen en az 1920x1080, kullanılabilecek en az olarak ta 1680x1050 yazılmış.

Pencere boyutlandırma opsiyonu yok (tam ekran vs. birbirine giriyor ise) ise en kötü xrandr ile ekran scaling’ini değiştirebilirsiniz ancak herşeyi ufaltır bu. (yanlış yaparsanız da düzeltmek için uğraşmak lazım)
1080p ekranda 4K scaling yapmıştım bir kere ikonlar zor gözüküyor bazen :smiley: en son seçeneğiniz başka ekrana bağlamak.

Dediğimiz gibi fonksiyonlarında sıkıntı yok ise ekranınız biraz ufak kalmış sadece.

Konuyla pek alakası olmayacak ama her dağıtım için ayrı açmak yerine /home dizininizi ayırabilirsiniz alan tasarrufu yapmak için. Tek sıkıntı Arch Linux gibi rolling-release bir dağıtımdan daha az güncellenen bir dağıtıma geçtiğinizde firefox vs. programlar versiyondan ötürü sıkıntı yaratıyor.

Neyse ki bizde fazladan bir monitör var. Masaüstü bilgisayarımızdan kalma. O da olmazsa çok çok televizyona bağlarım artık

Yardımlarınız için teşekkürler. Ekranı biraz minak yapmam gerekti ama şimdi düzgün bir şekilde çalışıyor.

1. 1920 x 1080 çözünürlüğüne getirmek için aşağıdaki komutları yazdım.
    cvt 1920 1080
    xrandr --newmode "resolve" 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync +vsync
    xrandr --addmode "reslove" LVDS-1-1

Sonra ayarlardan çözülürlüğü 1920 x 1080 olarak ayarladım. Ve sonuç gerçekten iyi.
Ekran görüntüsü 2020-09-16 00-02-51

2 Beğeni

Pardusta Davinci çalışıyor ama tek sorun ekran kartı drivelerini kurmak siz her halde nvida kullanıyorsunuz nvidanın sitesinden driveleri indirip kurmayı denediniz mi ben amd kullandığımdan sitesinden indirip kurdum(amd biraz sorun çıkardı ama)

NVIDIA DRIVERS Linux x64 (AMD64/EM64T) Display Driver burdan 740 m için driveleri kurabilirsiniz

resim

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.