Devlet Hastanesinde Pardus ile İlgili Yardımınıza İhtiyacım Var

Merhaba, biz hastenimizi yavaş yavaş pardus işletim sistemine geçirmek istiyoruz. Bunun için 1 kaç polikliniğe pardus işletim sistemi kurup test edeceğiz.
Şuan kurulum aşamasını bitirdim ancak kafama takılan sorular var

  1. İndirdiğimiz bir zip dosyası içerisindeki programı nasıl kuracağız? Örneğin Java
  2. Synaptic Paket Yöneticisinde Chromimum felan kurdum ancak, her programı buradan kurabilirmiyim örneğin bir program adını yazdığımda bir sürü çıkıyor hangisini kuracağım.
  3. Hastanelerde biliyorsunuz e-imza’ya geçildi Akis’in kurulumunu nasıl yapacağım kamusm yazılımını kullanıyoruz fakat oradan pardus sürücülerine baktığımda sürücüler görünmüyor.
  4. Yazıcıyı taktığımda sürücü bulunamadı dedi nasıl yapacağım tanıtımını.

Genel olarak sorunum indirdiğim bir programı yada sürücüyü kuramamak bunu araştırdım fakat bir çözüm bulamadım bunu hallettiğimde sanırım büyük bir sorunu aşmış olacağım.

1 Beğeni

Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Kamu kurumlarında Pardus’a geçmeden önce bilgi işlemci arkadaşlar bu konuda eğitim almadan mı geçiş yapılıyor, bunu gerçekten merak ettim. Çünkü bir ağ kuracaksınız ve o ağ üzerinde yazıcı dahil ortak paylaşımlar yapacaksınız. Hiç bir eğitim almadan yada orta düzey linux kullanıcısı olmadan bu biraz zor olacak gibi

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içindeki proğram exe azantılı ise zaten kuramazsınız ama deb uzantılı bir paket ise konsoldan, sağ tıklayarak gdebi ile yada paket yöneticisinden kurabilirsiniz.

E imza ile alakalı olarak aşağıdaki link var fakat onlarda sistme giriş yaptıktan sonra sertifika görülmüyormuş
http://web.bilecik.edu.tr/suleyman-uzun/2014/10/16/linux-x64-uzerine-e-imza-tanitilmasi/

Bunun haricinde yine akis kurulumu ile alakalı
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Elektronik_imza_(e-imza)_kurulumu

kamusm ile alakalı link ki işletim sistemi arasında linux seçeneği var
http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/

Yazıcı konusunda ise gerek Gerek Debian Türkiye, gerek Ubuntu Türkiye forumlarından destek alabilirsiniz
Kaldı ki tıkandığınız yerde özellikle Ubuntu Türkiye forumlarında alanlarında işi bilen ve çok daha sağlıklı cevaplar verebilecek arkadaşlar var

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=18.0
http://forum.debian.org.tr/index.php?board=49.0

1 Beğeni

Merhaba Fatih bey,
1- Java Pardus içinde yüklü olarak gelmekte. V8.73. Sağlık.deb paketini de kurmanız gerekmekte.
3- E-imza için AkisKart uygulaması da yüklü gelmekte. Run uyarılarının çıkmaması için mail adresinize deployment ayarı gönderebilir veya burada paylaşabilirim. Run’lar çok can sıkıcı bir nokta çünkü.
4- Yazıcı kurulumu için adres çubuğuna; localhost:631 yazıp panele giriş yapın. Daha sonra bağlı donanım bilgileri seçenekler halinde gözükecektir. Donanımınızı seçip ilerleyin, cihazın marka modeline göre seçenekleri kontrol edin. Bizim hastanemizde Xerox 3140 marka ve modeldeki yazıcılar mesela çalışmadı. Xerox ile iletişime geçtik sorun tespit edemediler. 2-3 çıktı aldıktan sonra yazıcı kendini devre dışı bırakıyor. 3160 modelimiz vardı, uygun driver kurduk yine aynı şekilde oldu. Bu sefer ağdan bağladık hub kullanarak. Şuan tıkır tıkır. Dilerseniz yine videolu bir anlatım yapıp burada paylaşabilirim.

İyi çalışmalar dilerim. Sistem göçünün yaygınlaştığını görmek çok güzel.

3 Beğeni

Merhaba biraz ara verdikten sonra tekrar pardusa geçiş için çalışmalara başladık ancak oracle java ve e-imza noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. pardusun üzerinde gelen icedtea java’yı kaldırıp oracle javayı kurduğumda e-imza çalışmıyor sim kart bulunamadı diyor. oracle javayı kurmazsam çkys ve otomasyunumuzun bazı noktalarında icedtea java işe yaramıyor.

Bir yaptığım işlem diğer işlemi bozuyor yardımcı olabilrmisiniz?

denedğim sürümler pardus güvenli kamu xfce(bu sürümde hepsi çalıştı fakat yazıcılarımızı tanımasına rağmen yazdırma işlemini yapmıyor, oysaki aynı yazıycı aynı sürümde daha önce çalıştırmıştım.)
pardus 5.1
pardus 17