Disk görmeme sorunu

Merhaba millet. Ben win 11 kullanıyordum pardusa geçme kararı aldım. Pardusu kurarken c diskimi(ssd) göremiyorum. Bu yüzden d ye kurup dual yapmam gerekiyor ama ben bunu istemiyorum. C diskini görebilmek için internetten araştırıp bulduğum yöntemleri denedim ama yinede olmadı. Lütfen yardım edin.

1 Beğeni

Merhaba,
GParted’i Açıp Ekran Görüntüsü Atabilirminiz?
sudo fdisk -l Çıktısını Gösterebilirmisiniz?
Birde lsblk Çıktısı

1 Beğeni

Sorunu buldum. Sorun ssd diskimin linux sistemleri desteklememesindenmiş. Ah Kingston…

1 Beğeni

Ben kingston kullanıyorum.

Bu çıktılar lazım.

Birde Windowsda bitlocker açıksa görünmez. Windowsu açıp o disk için kaldırman lazım.

Aşağıda linuxda nasıl kaldırılacağı anlatılmış.

Enteresan… Kingston yaygın bir marka. Linux sistemleri desteklememesi çok şaşırtıcı. Bence o işte bir hata var.

https://www.kingston.com/en/support/technical/ssdmanager

Celil bey, desteklenmeyen Kingston’un resmi uygulaması. Diskin kendisi değil. Ve benim gördüğüm bildiğim kadarıyla hiçbir SSD üreticisi “linux’u destekler” yazmıyor. Sanki sadece windows için üretilmiş gibi gösteriyor. Gerçek şu ki linux da kurulabiliyor. Yine de donanım (gömülü yazılım) olarak uyumsuz SSD’ler de çıkabilir ona okey. Bence siz o SSD ile biraz uğraşın. BIOS görüyorsa gerisini bir şekilde halledebilirsiniz. Yukarıda size önerilen komutları bir deneyin bakalım sistem disklerinizi görüyor mu.

1 Beğeni

sudo fdisk -l başına sudo koymayı unutmuşsun.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.