Diskimi depolama alanı olarak kullanmak istiyorum

Merhaba,
SSD VE HDD diskim var. SSD ’ ye pardus kurulumu yaptım. Şu anda Hdd diskimde windows10 kurulu. Windows 10 u kaldırıp hdd mi pardusun yanında 1tb lık depolama alanı olarak kullanmak istiyorum. Ne yapabilirim.

Sadece ssd takılı iken Pardus sorunsuz açılıyorsa, windowsun kurulu olduğu diski komple biçimlendirebilirsiniz. gparted veya diskler programı ile biçimlendirmeyi görsel olarak yapabilirsiniz. Donatılar bölümünde Diskler kurulu olarak geliyor.Gparted için sudo apt-get install gparted ile kurulum yapabilirsiniz.

2 Beğeni

Biçimlendirme yaparken diskinizin formatını ext4 olarak seçebilirsiniz. Ayrıca /etc/fstab dosyasını düzenleyerek diskinizi istediğiniz bir dizine bağlayıp açılış sırasında mount işlemini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ben HDD’i genelde /home dizinine bağlamayı tercih ediyorum.

1 Beğeni

home dizinine bağlama işlemini nasıl gerçekleştirebilirim ?

Oncelikle diskinizin UUID degerini blkid komutu ile ogrenip, /etc/fstab dosyasini root kullanici yetkisi ile favori metin duzenleyicinizi kullanarak aciniz. Buradaki format size eklemeniz gereken satir hakkinda bir fikir verecektir. Ornegin;

UUID=xxxxx /home ext4 defaults 0 2

seklinde dosya sonuna bir satir ekleyerek gerekli baglama islemini gerceklestirebilirsiniz.
Parametrelerin detayli bilgisine ise buradan ulasabilirsiniz.

Kolay gelsin.

1 Beğeni

pardus dan sistemi açıp disk ler kısmında ssd değil de hdd yani depolama olan diski ntfs olarak biçimlendirirsen deepin dosya yöneticisinden diskin depolama olarak görünür dosya veri aktarımı yapıp kolayca bütüm sistemlerde kullanabilirsin…

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.