Dizin (klasör) veya dosya silme

selamün aleyküm.
okulumuzdaki akıllı tahtalar da windows 8 yüklü. tahtanın açılması için usb belleklere bir anahtar oluşturuyoruz ve tahtayı bu şekilde açıyoruz. tahtalardan bir tanesine farklı bir şifre verilmiş ve usb belleklerdeki anahtar bu tahtayı açamıyor. ( bu tahtaya verilen şifreyi bilmedikleri için usb bellege anahtar oluşturamıyorum)
bugün farklı bir usb bellege pardus iso dosyasını yükledim ve tahtayı pardus çalışanla açtım.
amacım pardus çalışanla windowsun içindeki proğram files klasörüne girerek tahtanın açılmasını kontrol eden dizini ( klasörü ) silmekti fakat sileceğim klasörün üzerinde kilit ( anahtar ) sembolü vardı. klasöre sağ tıkladığımda silme işlemi aktif değildi bu nedenle klasörü silemedim.
kısaca akıllı tahtaya format atmadan pardus çalışan üzerinden windows içerisindeki bu klasörü hangi komutla silebilirim.
teşekkürler

1 Beğeni

Sorunla windows hibernate olarak beklediği için karşılaşılıyor. Çözüm için windowsu normal bir şekilde açarak shift tuşuna basılı kapatmaktır.

kaan hocam akıllı tahtaların acılması için usb bellek kullanıyoruz. tahta usb belleksiz windowsta açılıyor fakat 3-5 saniye sonra usb bellegi takmamızı isteyen bir ekran geliyor. bu tahtadaki şifre farklı olduğu için usb belleklerdeki anahtar işe yaramıyor. akıllı tahta windowsta 1-2 dakika açık kalsa ben windowsta iken şifreyi kontrol klasörü silerim sıkıntı windowsta sadece 3-5 saniye acık kalıyor olması ve usb bellek istemesi.

bende pardus çalışan la windowsdaki klasörü silebileceğimi düşündüm. pardus çalışanla akıllı tahtayı açtım windows daki tahtayı kontrol eden klasörü silmek istedim ama olmadı.
yarın sudo komutu ile deniyeceğim ama başka bir komut varmı onu öğrenmek istedim. ilğiniz için teşekkürler

kaan hocam aklıllı tahtanın açılmasını sağlayan bu kilit proğramını yanlışla kendi kişisel bilğisayarıma da yüklenmiştim. benim kişisel bilgisayarımda usb bellek olmadan açılmmamıştı… bende yukarıda bahsettiğim yöntemle bilğisayara yüklenen kilit proğramına ait klasörünü pardus çalışanla silmiştim ama kişisel bilğisayarımdaki klasörlerde kilit sembolü yoktu. klasörlerdeki kilit sembolu akıllı tahtalardaki diğer yönetici şifrelerinden galiba.
bu aklıllı tahtalara yönetici şifresi olmadan proğram yüklenmesi yapılamıyor o nedenle bu yöntemim işe yaramadı galiba. ama yarın sudo rm -r komutu ile silmeyi deniyeceğim. umarım işe yarar.
ilğiniz için teşekkürler

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
O kilit simgesinin anlamı, bu dosya sadece okunabilir demektir. Yani dosya üzerinde silme veya değiştirme gebi yetkileriniz yok demek.
Uçbirimde sudo thunar komutu ile dosya yöneticisini yetkili kullanıcı seviyesinde açıp silmeyi deneyin.

yarın bir deneyim. teşekkürler

sudo thunar komutunu çalıştırınca dosya ve klasörler üzerindeki kilit resmi kalkıyor ama sağ tık yaptığımda silme işlemi yine aktif değil. ilğiniz için teşekkürler

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.