Dosya kopyalama

Selamlar
cp -R -u parametreleri ile kaynak sabit diskten hedef flash belleğe kopyalama yapıyorum.
Amacım, birçok alt dizinler ve dosyalar bulunan kaynak dizini flash belleğe kopyalarken sadece “ değişiklik olan veya hedefte hiç olmayan dosyaların” hedefe kopyalanarak kısa sürede işlemi tamamlamak. Bir çok alt dizin ve dosyalardan oluşan büyük kapasiteli kopyalama yaptığım için zamandan kazanmak amacıyla bunu yapmak istiyorum.
Ancak, kaynaktaki dosyaların oluşturulma tarihleri flash belleğe kopyalandığında korunmuyor. Örneğin kaynaktaki 20.12.2020 oluşturulma tarihli “yeni” bir dosya bugün flashbelleğe kopyalandığında oluşturma tarihi 20.12.2020 olarak değil, bugün olarak gösteriyor.
Nasıl düzenleyebilir/düzeltebilirim? Teşekkür ederim.

rsync kullanmanız sizin için daha mantıklı olacaktır.

cp komutuna -p eklerseniz son değişiklik tarihi izinleri ve aitliği korunacaktır.

Teşekkür ederim.
-p ekleyerek denediğimde aşağıdaki örneklerdeki gibi çok sayıda “işleme izin verilmedi” mesajı alıyorum. Oysa, kaynaktaki dosyanın hedefe “oluşturulma zamanı korunarak” kopyalanmasını amaçlıyorum. Çok sayıda belge içinde oluşturma zamanına göre arama yapabilmeliyim.
rsync için özel parametreler gerekli midir?

cp: ‘/mnt/usb-Intenso_Speed_Line_20182080-0:0-part1/HUKUK/İDARİ YARGI/VergiMahkemesi/vergi2412’'in zaman damgaları korundu: İşleme izin verilmedi
cp: ‘/mnt/usb-Intenso_Speed_Line_20182080-0:0-part1/HUKUK/İDARİ YARGI/VergiMahkemesi’'in zaman damgaları korundu: İşleme izin verilmedi
cp: ‘/mnt/usb-Intenso_Speed_Line_20182080-0:0-part1/HUKUK/İDARİ YARGI/Yürütmeyi Durdurma/YARGI KARARLARININ UYGULANMAMASINDAN DOĞAN SORUMLULUK_files’'in zaman damgaları korundu: İşleme izin verilmedi
cp: ‘/mnt/usb-Intenso_Speed_Line_20182080-0:0-part1/HUKUK/İDARİ YARGI/Yürütmeyi Durdurma’'in zaman damgaları korundu: İşleme izin verilmedi
cp: ‘/mnt/usb-Intenso_Speed_Line_20182080-0:0-part1/HUKUK/İDARİ YARGI’'in zaman damgaları korundu: İşleme izin verilmedi

kopyalamaya çalıştığınız disk fat32 veya ntfs olunca korunmuyor.
rsync --help yaparak kullanımını öğrenebilirsiniz

Tekrar teşekkür ederim, rsync araştıracağım.

rsync -a --info=progress2 <KAYNAK> <HEDEF> şeklinde kullanabilirsiniz. Ben ~/.bashrc dosyama şu şekilde alias ekledim: alias c='rsync -a --info=progress2'

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.