Dropbox deb paketi yükleme süreci

Dropbox.com sitesinden

dropbox_2015.10.28.amd64.deb dosyasını indirdim.

ne yapacağım??? tıklayınca birşey olmuyor… :slight_smile: :slight_smile:

paket yöneticimiz bu indirilen dosyaları niye yükleyemiyor. yahut bunu yükleyen “harici paket yükleyici” gibi bir uygulama yazsak mı? (scriptten bozma)

Üzerinde sağ tıklayarak birlikte aç gdebi paket yöneticisini seçebilirsiniz veya downloads dizinine girerek F4 tuşu ila açılan konsola “sudo dpkg- i dropbox_2015.10.28.amd64.deb” komutunu yazarak çalıştırıp kurabilirsiniz.

2 Beğeni

.deb uzantısının default opener uygulaması niye arşiv yöneticisi?

Diiğer uygulama seçeneği ile açtım. gdebi paket yöneticisi listede yok. synaptics ile açtım. sol tarafta paketi gösterdi. yapacak herhangi bir install diye seçenek vb yok.
bu nasıl bir kullanıcı mental modeli.?

synaptics ile gdebiyi kurdum

ardından aç menüsüne ikinci sıraya geldi.

bu problemi normal vatandaş çözemez. ele alınması lazım.

1 Beğeni

yükledim…

başlat menüsünde bir değişim yok. başlat menüsündeki ara çubuğuna dropbox yazdım hareket yok.

XFC arayüz.

şimdi ben saf vatandaş rolünde devam edeyim diye uğraşıyorum ve iyileştirme ortaya çıkarmaya çalışıyorum arkadaşlar.

Demek ki internetten web sayfaalrından indirilen deb paketleri için ilk yapılması gereken synaptics üzerinden gdebi yi önce bir yüklemek. yoksa deb dosyası kendi kendine duruyor.

Ancak…

yükleme tamamlanınca nasıl çalıştırılacağı ya da path bilgisi grafik arayüzün hiçbir yerinde yok.

bunu nasıl çözeceğiz.

1 Beğeni

sıradan vatandaş olarak kullanarak yapılabilirliği de bu arada irdelemeye çalışıyorum. Herkesin problemini bu şekil tek tek çözmek yol olmamalı. O nedenle bunu yapmayacağım. ayrıca o zaten konsol değil şu an adı malesef “uçbirim öykünücüsü” . acilen konsol yapılması lazım. çok fena alay konusu olur bence.

1- SYNAPTICS PAKET YÖNETİCİSİ ile GDEBİ aratılır ve CORE modülü kurulur.
2- dropbox.com dan indirilen .deb uzantılı dosyaya dosya yöneticisinde sağ tuşla tıklanır. (deb uzantısının neden ilk tıklamada gdebi ye gitmediği, gdebi yüklenirken bunun niye reset edilmediği tartışma konusu tabi)
3- GDEBİ üzeinde KUR düğmesine basılır
4- Sonra dropbox nerde bilinemez şekilde beklenir.

düzgün yükleme yapılmış olsa eski usul:
konsolda whereis dropbox , man dropbox, man -k dropbox bunlar çalışır. bunlar da yok.
uygulama bulucu bulamıyor.

Kaldık yaya…

Bu çözümleri uygulama uygulama dokümante etmemiz lazım ve tekrarlanabilir şekilde olması lazım.

herşey için teşekkürler. Bilgi paylaşılması amacıyla bu derece detaylı yazıyorum. Ancak gerçekten şu an dropbox ı bulamıyorum. normalde çalışır bir kutlama yükleme login ekranı felan gelir. Öyle birşey yok. nasıl çalıştıracağım… ? sudo -nerdesin çabuk gel dropbox -k c=ux | grep gokturk >out.txt mi yazayım?

2 Beğeni

Hocam GDEBİ ile kurulum yapmak istediğimizde de bu tip hatalarla çok fazla karşılaşıyoruz.

gdebi de açıklamalara bakınca bu bir nautilus extension dur diyor. nautilus yüklü mü?

demek ki işlem sırasına onu da eklemek lazım.

güncel: synaptics e tekrar nautilus a bakınca.

nautilus-dropbox diye birşey var bu muhtemelen web sitesinden inenle aynı şey. check edili değil.

Nautilus yüklü ama kurulumu yapmıyor.

uygulama bulucuyu açtım. orada dropbox var. klik edince you must download proprietary daemon from www.dropbox.com diyor. zaten onu yükledik.

nautilus da package manager da yüklü.

daha ne yüklemeliyim.

uygulama bulucuda nautilus yazıyorum hareket yok.

ikon da yok.

yeniden gdebiye baktım paketi yenidne yüklemeye kalkınca nautilus break conflict hatası verdi. bunlar arkadaş değil gibiler.

şu an çalıştırabilimiş değilim.

dropbox sitesindeki konsol komutlaır ile yüklemeyi "ayşe teyze " modunda olduğum için yapmadım.

hocam madem gdebi natilius a bağımlı o neden sistemde yüklü geliyor neden kde araçları kullanılmıyor bu işi cok iyi yapan birr uygulama var zaten APPER

önce synaptic paket yöneticisinden apper aratıp yüklüyoruz sonrasında indirdiğimiz deb dosyası üzerine sağ tık birlikte aç sistem APPER aracılıgıyla açıyoruz kurulumu tamamlıyoruz sonrasında başlat internet altında dropbox bulabilirsiniz.

1 Beğeni

başka fikir? o zaman apper mı konacak bizim yeni marke sayfasına? fikirler?

apper denedim. sessizlik.

bu arada nautilus-dropbox u çıkardım eski haline döndürdüm. uygulama bulucudan kayboldu dropbox.

Dropbox yüklemek için yaklaşık 2 saat zaman harcadım. Şimdilik bu kadar.

Kuumsal (XFCE) yüklü. KDE değil. XFCE de dropbox çalışmaz diye br kural mı var?

konsol komutu kullanmadan yapmaya gayret ediyorum.

hocam apper xfceye kurulmaz diye bir kural varmıdır :blush:

1 Beğeni

Konsoldan “sudo apt-get install apper” komutu ile kurabilirsiniz.

1 Beğeni