Dual boot, windows tan pardus kullanıcısına virüs bulaşabilir mi?

Windows pardus dual boot kullanıyorum.Geçen gün pardus ta oluşturduğum ikinci bir hesap vardı, oto login tanımlamıştım, zaten şifresi de basitti. Instagrama girmiştim. Sonra instagram hesabım hacklendi. Tamamen tesadüf de olabilir. Çünkü insta şifremi de kolay yapmıştım. Peki ya böyle bir şey mümkün mü? Diyelim windows kısmında virüs var. Pardus a geçebilir mi? Instamı hacklemiş bazı Rusça şeyler paylaşmış.

Selamunaleyküm
windowsun virüsleri Pardusu etkilemez ama tarayıcı için aynı şeyi diyemem.
tıkladığınız bir linkten açık olan seklmelerdeki çerezleri toplamış olabilir. bunun için firefoxda multi account container eklentisi var onu kullanabilirsiniz bir konteynır diğer konteynırın bilgilerine ulaşamıyor.
belki tarayıcıda kullandığınız bir eklenti çerezleri toplayarak saldırgan şifrenizi kırmış olabilir. kullandığınız çerezleri kullanırken dikkat etmekte her zaman fayda var.
tarayıcıda hem şifrelerinizi saklayıp hem çerezler çalınsa da bir şey olmasın istiyorsanız şifreyi eksik veya fazla kaydedip otomatik doldurmada eksiği tamamlayabilirsiniz. örneğin şifre 1234a(böyle bir şifre kesinlikle yapmayın) ise 1234 diye kaydedip otomatik doldurmadan sonra son haneyi ekleyebilirsiniz böylece saldırgan tüm şifreleri çalsada kolaya kolay giriş yapamaz :wink:
son olarak hesabı almak için instegram yardımdan bir kaç doğrulama işlemi yaptıktan sonra hesabınızı geri alabilirsiniz detayları interntte aratarak rahatça bulabilirsiniz

4 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.