DYS döküman düzenleme hatası

(Mehmet AKGÜL) #1

Merhabalar;
DYS sisteminde dokümanları kelime işlemci ile aç dediğimizde

“Kullanıcı arayüzüne nesnelerin getirilmesinde hata oluştu”

iletisi gelmektedir. Dolayısıyla belgeler üzerinde düzenleme yapamıyoruz.

Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.

Ek: hata mesajı resmi

Pardus'da DYS sorunu tamamen çözüldü.
(ALISEYDI OĞUZTÜRK) #2

Açacağınız şablon UDF dökümanı olmalı başka dökümanları ek dışında kabul etmez.Muhtemelen Mikrosoft word den açmak istemişsnizdir.Yoksa kELİME İŞLEMCİ AÇ dedikten sonra başka bir şablon açabilirsiniz.A ma mutlaka UDF olmalıdır.

(Mehmet AKGÜL) #3

Cevabınız için teşekkürler fakat Pardus KDE Sürümü(64-bit) kullanıyoruz… UDF dokümanı doküman editörü ile açabiliyoruz. Bizim sıkıntımız online sistemde kayıtlı belge üzerinde düzenleme yaparken Belge göster/düzenle butonuna veya kelime işlemciyi aç butonuna tıklanıldığında belirtilen hata geliyor. Farklı sistemde denediğimizde açıyor ve düzenleyebiliyoruz.
kolay gelsin.

(Arif) #4

Merhabalar, aynı hata şu an kullandığım 17.0 XFCE sürümünde de mevcut. UDF dökümanları dışarda düzenleyip ilgili ekranda “Diskten Evrek Seç” deyip yükleyebiliyoruz onda problem yok. Ama “Kelime İşlemci Aç” dediğimizde aynen yukarıda ekran görüntüsünde verilmiş olan hata çıkıyor. Bu sorun giderilirse Milli Eğitim Bakanlığı ve Müdürlüklerinde yazışma sistemi sorunsuz bir şekilde çalışmış olacaktır.

Benim tahminim bu butonlara tıkladığında tanımlı olan düzenleme programını açmaya çalışıyor ama pardus içinde bu tanımlamayı bir yerde yapmadığımız için açamıyor.

(Mevlana) #5

Aşağıda verilen işlemleri yaparsanız Pardus 17.1 XFCE de dys ve e-imza sorunsuz çalışmaktadır.

PARDUS 17.1 XFCE temiz kurulum yapın. /İced tea veya open jdk larla ve varsayılan java ayarları ile ilgili herhangi bir işlem yapmayın/

DYS (MEB SERTİFİKA-JAVA-UYAP-E-İMZA) KURULUMU VE E-DEVLETE GİRİŞ

Aşağıda belirtilen adımlar sadece Pardus 17.1 XFCE kurulumu için verilmiştir.

1. MEB SERTİFİKASI KURULUMU

MEB sertifikasını http://sertifika.meb.gov.tr/MEB_SERTIFIKASI.cer bağlantısından indiriniz ve Firefox a yükleyiniz.

Kuruluma ait yardım dosyasına http://sertifika.meb.gov.tr/Firefox_Mozilla_(Linux)_Sertifika_Rehberi.pdf bağlantısından ulaşılabilir.

1. YAZI FONTUNUN KURULMASI /Times New Roman yazı tipinin yüklenmesi/

/* Yalnız aşağıda belirtilen işlem MEB ethernet bağlantısında yüklenememektedir. Başka bir internet bağlantısından aşağıda belirtilen işlemler uyguladıktan sonra tekrar MEB ethernetine geçiniz. (en azından ben sorunu bu şekilde çözdüm)*/

a) Synaptic Paket Yöneticisi açılır.
b) Ara kısmına ttf-mscorefonts-installer yazılır.
c) ttf-mscorefonts-installer bulunup üzerine tıklanır.
d) Kurulum için işaretle denir
e) Uygula denir

1. JAVA KURULUMU
    a. http://download.oracle.com/otn-pub/java/jdk/8u151-b12/e758a0de34e24606bca991d704f6dcbf/jdk-8u151-linux-x64.tar.gz
    bağlantısından Oracle Java jdk-8u151-linux-x64.tar dosyasını indirilenler klasörüne indiriniz.
    b. Dosyayı “Buraya ayıkla” diyoruz.
    c. İndirilenler klasöründe “Burada Terminal Aç” diyoruz.
    d. sudo cp -rf jdk1.8.0_151/ /usr/lib/jvm/ komutunu veriyoruz.
    /Yukarıda kod terminale yapıştırılır. Dosyalar jvm dizinine kopyalanıyor ve böylece çalışır hale geliyor/
    e. sudo ln -s /usr/lib/jvm/jdk1.8.0_151/jre/bin/amd64/libnpjp2.so /usr/lib/mozilla/plugins/ komutunu veriyoruz.
    /Firefox a java eklentisini yüklüyoruz/
    f. Şimdi Firefox’u açıp Eklentiler penceresini açın ve buradaki Yan Uygulamalar bölümünden Java Plugin eklentisinin ayarını “Her zaman etkinleştir” olarak değiştirin.

2. AKİS PAKETİNİN KURULUMU /E-İmzanın Çalışması için gerekli paket/
    a) Synaptic Paket Yönetici açılır
    b) Ara kısmına akis yazılır
    c) Akis 1.7 bulunup üzerine tıklanır.
    e) Uygula denir

3. JAVA POLİCY DOSYASININ EKLENMESİ

a. /home/meco /dizinine dosya kopyalanacak. burada meco kullanıcı adı sizin belirlediğiniz kullanıcı adı neyse o yazılacak/
b. Linux çekirdeği kullanan işletim sistemi varyetelerinde dosyanın başına konan . (nokta) işareti dosyayı görünmez yapar.
c. .java.policy dosyasının olduğu dizine gidiyoruz. /Benimki flash bellekte, yalnız dosya görünmüyor./
d. Burada Terminal Aç diyoruz.
e. sudo cp .java.policy /home/meco komutu giriyoruz.
f. Meco kullanıcısına geliyoruz.
g. Burada Terminal Aç Diyoruz.
h. sudo ls -a komutu veriyoruz ve dosyamızın yüklenip yüklenmediğini kontrol ediyoruz. /Komutu verdikten sonra Terminalde dosyanın görünmesi lazım/

1. HOSTS DOSYASINA IP LERİN EKLENMESİ

a. Terminali açıp sudo nano /etc/hosts komutu verilir.
b. Açılan pencereden en alta
95.0.196.81 dys.meb.gov.tr
95.0.196.80 dysegitim.meb.gov.tr
95.0.196.79 dysdownload.meb.gov.tr
Yapıştırılır.
/* Burada ki ip leri sadece ilçe ve okul kullanıcıları girecektir. İl Kullanıcılarının bu ipleri eklemesine gerek yoktur.*/
c. Control +X tuşlarına beraber basılır.
d. E tuşuna basılır
e. Enter tuşuna basılır.

1. DYS NİN AÇILMASI /**** ÖNEMLİ*****/
    a. Birlikte aç geldiğinde IcedTea Java Web Start yazan yere tıklayıp diğer seçiyoruz.
    b. Açılan pencerede Bütün uygulamaları görüntüle diyoruz.
    c. Dosya Yöneticisini tıklayıp Seç diyoruz.
    d. Bu tür dosyalar için öntanımlı olarak kullanın önündeki tik i işaretliyoruz.
    e. Özel bir komut Kullan a (+) işaretine tıklıyoruz.
    f. Görüntüle butonuna tıklıyoruz.
    g. Dosya Sitemi
    h. usr
    i. lib
    j. jvm
    k. jdk1.8.0_151
    l. jre
    m. bin
    n. javaws seçiyoruz.
    o. Aç diyoruz.
    p. Tekrar aç diyoruz
    q. İki kere Yes No seçeneği gelir ve ikisinde de Yes e tıklıyoruz.

/Burada biraz bekliyoruz ilk açılışta uygulamının indirilmesi sırasında internet bağlantı hızınıza göre bekleme süreniz değişmektedir./

/* ikinci açılışta faklı bişey çıkarsa tekrar (bende exo-open çıkıyor) aynı yere tıklayıp jawas (varsayılan) seçip tamam diyoruz.*/
// üçüncü seferde jawas otomatik gelir.

1. GDEBİ PROGRAMININ KURULMASI

a) Synaptic Paket Yöneticisi açılır.
b) Ara kısmına gdebi yazılır
c) Gdebi bulunup üzerine tıklanır.
e) Uygula denir.

1. UYAP EDİTÖRÜNÜN KURULUMU

a) http://www.etebesir.com/public/Konudosyalar/Uyap-Pardus.zip bağlantısından uyap editörünü indirilenler klasörüne indiriniz.
b) Uyap-pardus.zip dosyasına tıklıyoruz, tekrar tıklıyoruz.
c) uyap-editor.deb dosyasının üzerine gelip
d) Birlikte aç diyoruz.
e) Gdebi paket kurucuyu seçiyoruz.
f) Açılan pancerede paketi kur diyoruz.

Yukarıda belirtilen işlemler eksiksiz olarak yapılırsa, (iced tea veya openjdklar ile oynanması veya kaldırılması gibi vb… başka herhangi bir işleme gerek yoktur.) Pardus 17.1 XFCE de dys ve e-imza sorunsuz çalışmaktadır.

Ayrıca Kelime İşlemciyi Aç denildiğinde “Kullanıcı arayüzüne nesnelerin getirilmesinde hata oluştu” hatası da çıkmamaktadır.

Ve Ayrıca e-devlete de sorunsuz olarak giriş yapabillirsiniz.

!!! Yalnız e-devlete girecekseniz DYS niz açıksa kapatmanız gerekmektedir. (e-imza yalnız bir uygulamada çalışmaktadır.)

Giriş Yap tıklanır >> e-İmza ile giriş seçilir. >>T.C. Yazılır>>Devam et denir.>>İşlem kodu yazan yerin üzerinden Masaüstüne E-Devlet E-Imza Uygulaması butonuna tıklanarak masaüstüne uygulamanın kurulması sağlanır.>>giriş sayfası kapatılır.

Giriş Yap tıklanır >> e-İmza ile giriş seçilir. >>T.C. Yazılır>>Devam et denir.>>İşlem kodu görününce E-Devlet E-Imza Uygulaması tıklanır.(çalıştırılır)>>Uygulama Penceresi masaüstüne gelir.>>İlgili kart tipi seçilir, işlem kodu girilir.>>Devam denir. >>İsminiz çıkar Devam denir>>Kart şifresi girilir.>>İmzala denir>>Kapat denir.>>

Herkese iyi çalışmalar, bol Pardus lü günler…

Meb DYS ile ilgili bir gelişme var mı?
Meb DYS ile ilgili bir gelişme var mı?
(𝗄𝖺𝖺𝗇) #7

Not: hosts dosyasına eklenen siteler jcontrol den security sekmesinde eklenmesi gerekiyor.

(Fatih Kabakçı) #8

Anlatımınız için teşekkürler hocam. Ben uzun süredir uğraşıyorum. Ancak döküman editörde akıllı kart bulunamadı hatası alıyorum. Hiç evrak imzalayabildiniz mi?

(Mevlana) #9

DYS de yazı imzalayıp onayladığım ekran görüntülerini ekliyorum.

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #11

Dün yapmış olduğum denemede bir sorun olduğu için ekledim. Ama sorun başka birşeyden de kaynaklanmış olabilir. Ne olur ne olmaz diye ekleme ihtiyacı hissettim. Geri dönüş için teşekkürler.

(Mevlana) #12

Fatih Bey
Öncelikle
Pardus 17.1 XFCE için
iced -8-plugin
icedtea-netx
icedtea-netx-common

open jdk ve varsayılan java ayarları ile ilgili hiç birşey yapmayınız.
eğer yaptıysanız eski hallerine getiriniz.

Ya da Pardus 17.1 XCFE yi yeniden kurun.
Yukarıda belirtilen kurulum adımlarını yapın DYS sorunsuz çalışıyor.
Uyap deb paketini yukarıda verdiğim bağlantıdan indirin.

(Mevlana) #13

Mehmet AKGÜL ve Arif arkadaşlarımızın karşılaştıkları “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” sorunu doğrudan java kaynaklı bir sorun olarak görünmüyor. İnternet üzerinde var olan farklı uyap editörlerinin (4.1.2 ve 4.0.17 vb…) deb paketlerini kurarak deneyebilirsiniz. Yukarıdaki bağlantıdan uyap deb paketi kurulursa “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” hatasıyla karşılaşılmaz.

(Fatih Kabakçı) #14

Hocam ilk açılışta yine “Kullanıcı arayüzüne nesnelerin getirilmesinde hata oluştu” mesajı geliyor. DYS 'yi kapatıp tekrar giriş yaptığımda düzeliyor. Ama hep ilk seferde bu hatayı alıyorum.

(Arif) #15

Mevlana hocam öncelikle ellerine sağlık;
Uyap paketini kaldırıp tekrar sizin verdiğiniz linktekini kurdum ama “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” hatası halen çıkıyor. DYS kapat aç yaptım yine de çıkıyor. Ama dediğiniz gibi kurulumu yaparken başka bir dys kurulum kılavuzuna bakmış ve java ayarları ile ilgili birkaç değişiklik yapmıştım ama üstünden zaman geçtiği için neler olduğunu hatırlamıyorum. Bu şekilde de sorunun nerden kaynaklı olduğunu sanırım bulamayacağız.

(Mevlana) #16

az önce iki sefer Pardus u usb den kurulum yapıp anlatılanları uyguladım iki seferde de hiç bir sorun olmadığı.yazıları imzaladım ve onayladım.

(Ramazan ANDIRICI) #17

Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.

bu hatanın çözümü Mevlana bey in yöntemiyle çözülememektedir. Donanım olarak ne kullanıyor bilemiyorum ancak çözüm noktasında çare üretmiyor. 3 ayrı donanıma sahip bilgisayarda denememize rağmen bir arpa boyu yol alınamıyor.

(Ramazan ANDIRICI) #18

Soruna geçici çözüm getirilmiştir. Iced-Tea Web Kontrol Panel üzerinde “Debugging” menüsünde “Java Console” seçeneklerinden “Show on Javaws Startup” seçeneğini seçip onaylayınız. O zaman sorununuz çözülecektir.

(Arif) #19

Aynen bu şekilde sorun çözülüyor, ben bu AMA;
şöyle tespitlerim de var,
mesela aynı bölümden “Disabled” seçince yine “Kelime İşlemci” çalışıyor. Ama bilgisayarı kapatıp açtığımda yine çalışmıyor bu sefer de aynı bölümden “Hide on startup” seçiyorum yine çalışıyor.
Yani sanırım o bölümde herhangi bir değişiklik yeterli oluyor.
Enteresan bir durum debugging ile de alakasını çözemedim açıkçası. Bu durum da sanırım dünkü güncellemeden sonra ortaya çıktı. Ya da denk geldi bilemiyorum.

(Ramazan ANDIRICI) #20

Bilgisayarı açıp kapattığınızda da çalıştığı tek seçenek “Show on Javaws Startup”.

Diğerlerinde kapatıp açıldığında kelime işlemci ekrana gelmiyor

(Fatih Kabakçı) #21

Merhaba arkadaşlar, Bakanlığımızın sanırım javalar üzerinde yaptığı ayarlardan sonra DYS sorunsuz çalışıyor. Bilgisayara Pardus’u kurduktan sonra java ayarlarıyla oynamadan aşağıdaki scripti çalıştırırsanız sorunsuz çalışacaktır. Bu arada ben formatlayıp öyle kurdum. Çünkü bayadır DYS çalıştırmaya uğraşırken bir sürü şey yaptık onlardan kaynaklanan hatalar olabilir. PARDUS’u sıfırdan kurmanızı öneririm arkadaşlar. Kolay gelsin

DYS Kurulum İndir

Not: Sabah ilk attığımın içine java.policy eklemeyi unutmuşum onu ekledim.

1. Arşivi indirdikten sonra ayıklayıp klasörün içinde ;

sh dys.sh

komutu ile çalıştırın. Ben bugün 3 kez bilgisayarı formatlayıp yeniden denedim. Hepsinde de çalıştı ve imzalama yaptı.

1. MS Fontları Meb hattı ile yüklenmediğinden scriptin içine yazmadım. Normal bir bağlantıdan bağlanıp;

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

komutu ile yükleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

(Arif) #22

Fatih Bey elinize sağlık yeni bir kurulum yaptım sorunsuz kurdu. Tek sorun “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” onu da Ramazan Bey 'in bulduğu çözümle hallettim. Fakat bir de şu sorunla karşılaştım;
DYS den yazıcı çıktısı alamıyorum. Bilgisayara bağlı 2 ağ+1 yerel yazıcı var. LibreOffice den olsun, Sınama Sayfası olsun hepsinden çıktı alabiliyorken DYS 3 yazıcıdan da çıktı vermiyor. Sizlerde durum ne acaba?