DYS döküman düzenleme hatası

(Arif) #4

Merhabalar, aynı hata şu an kullandığım 17.0 XFCE sürümünde de mevcut. UDF dökümanları dışarda düzenleyip ilgili ekranda “Diskten Evrek Seç” deyip yükleyebiliyoruz onda problem yok. Ama “Kelime İşlemci Aç” dediğimizde aynen yukarıda ekran görüntüsünde verilmiş olan hata çıkıyor. Bu sorun giderilirse Milli Eğitim Bakanlığı ve Müdürlüklerinde yazışma sistemi sorunsuz bir şekilde çalışmış olacaktır.

Benim tahminim bu butonlara tıkladığında tanımlı olan düzenleme programını açmaya çalışıyor ama pardus içinde bu tanımlamayı bir yerde yapmadığımız için açamıyor.

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #7

Not: hosts dosyasına eklenen siteler jcontrol den security sekmesinde eklenmesi gerekiyor.

0 Likes

(Fatih Kabakçı) #8

Anlatımınız için teşekkürler hocam. Ben uzun süredir uğraşıyorum. Ancak döküman editörde akıllı kart bulunamadı hatası alıyorum. Hiç evrak imzalayabildiniz mi?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #11

Dün yapmış olduğum denemede bir sorun olduğu için ekledim. Ama sorun başka birşeyden de kaynaklanmış olabilir. Ne olur ne olmaz diye ekleme ihtiyacı hissettim. Geri dönüş için teşekkürler.

0 Likes

(Fatih Kabakçı) #14

Hocam ilk açılışta yine “Kullanıcı arayüzüne nesnelerin getirilmesinde hata oluştu” mesajı geliyor. DYS 'yi kapatıp tekrar giriş yaptığımda düzeliyor. Ama hep ilk seferde bu hatayı alıyorum.

0 Likes

(Arif) #15

Mevlana hocam öncelikle ellerine sağlık;
Uyap paketini kaldırıp tekrar sizin verdiğiniz linktekini kurdum ama “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” hatası halen çıkıyor. DYS kapat aç yaptım yine de çıkıyor. Ama dediğiniz gibi kurulumu yaparken başka bir dys kurulum kılavuzuna bakmış ve java ayarları ile ilgili birkaç değişiklik yapmıştım ama üstünden zaman geçtiği için neler olduğunu hatırlamıyorum. Bu şekilde de sorunun nerden kaynaklı olduğunu sanırım bulamayacağız.

0 Likes

(Ramazan ANDIRICI) #17

Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.

bu hatanın çözümü Mevlana bey in yöntemiyle çözülememektedir. Donanım olarak ne kullanıyor bilemiyorum ancak çözüm noktasında çare üretmiyor. 3 ayrı donanıma sahip bilgisayarda denememize rağmen bir arpa boyu yol alınamıyor.

0 Likes

(Ramazan ANDIRICI) #18

Soruna geçici çözüm getirilmiştir. Iced-Tea Web Kontrol Panel üzerinde “Debugging” menüsünde “Java Console” seçeneklerinden “Show on Javaws Startup” seçeneğini seçip onaylayınız. O zaman sorununuz çözülecektir.

1 Like

(Arif) #19

Aynen bu şekilde sorun çözülüyor, ben bu AMA;
şöyle tespitlerim de var,
mesela aynı bölümden “Disabled” seçince yine “Kelime İşlemci” çalışıyor. Ama bilgisayarı kapatıp açtığımda yine çalışmıyor bu sefer de aynı bölümden “Hide on startup” seçiyorum yine çalışıyor.
Yani sanırım o bölümde herhangi bir değişiklik yeterli oluyor.
Enteresan bir durum debugging ile de alakasını çözemedim açıkçası. Bu durum da sanırım dünkü güncellemeden sonra ortaya çıktı. Ya da denk geldi bilemiyorum.

0 Likes

(Ramazan ANDIRICI) #20

Bilgisayarı açıp kapattığınızda da çalıştığı tek seçenek “Show on Javaws Startup”.

Diğerlerinde kapatıp açıldığında kelime işlemci ekrana gelmiyor

0 Likes

Oracle Java ve Yazıcıdan Çıktı Alamama
(Fatih Kabakçı) #21

Merhaba arkadaşlar, Bakanlığımızın sanırım javalar üzerinde yaptığı ayarlardan sonra DYS sorunsuz çalışıyor. Bilgisayara Pardus’u kurduktan sonra java ayarlarıyla oynamadan aşağıdaki scripti çalıştırırsanız sorunsuz çalışacaktır. Bu arada ben formatlayıp öyle kurdum. Çünkü bayadır DYS çalıştırmaya uğraşırken bir sürü şey yaptık onlardan kaynaklanan hatalar olabilir. PARDUS’u sıfırdan kurmanızı öneririm arkadaşlar. Kolay gelsin

DYS Kurulum İndir

Not: Sabah ilk attığımın içine java.policy eklemeyi unutmuşum onu ekledim.

  1. Arşivi indirdikten sonra ayıklayıp klasörün içinde ;

sh dys.sh

komutu ile çalıştırın. Ben bugün 3 kez bilgisayarı formatlayıp yeniden denedim. Hepsinde de çalıştı ve imzalama yaptı.

  1. MS Fontları Meb hattı ile yüklenmediğinden scriptin içine yazmadım. Normal bir bağlantıdan bağlanıp;

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

komutu ile yükleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

1 Like

(Arif) #22

Fatih Bey elinize sağlık yeni bir kurulum yaptım sorunsuz kurdu. Tek sorun “Kullanıcı Arayüzüne Nesnelerin Getirilmesinde Hata Oluştu.” onu da Ramazan Bey 'in bulduğu çözümle hallettim. Fakat bir de şu sorunla karşılaştım;
DYS den yazıcı çıktısı alamıyorum. Bilgisayara bağlı 2 ağ+1 yerel yazıcı var. LibreOffice den olsun, Sınama Sayfası olsun hepsinden çıktı alabiliyorken DYS 3 yazıcıdan da çıktı vermiyor. Sizlerde durum ne acaba?

0 Likes

(Fatih Kabakçı) #23

Arif bey, konuyu Tübitak’ a bildirdim.

  • Uyap Editörden kaynaklandığını ,

  • Havelsan’a bildirdiklerini ,

  • Uyap editör için yeni bir sürüm yayınlanacağını söylediler.

O zamana kadar beklemedeyiz maalesef.

1 Like

(Arif) #24

Fatih Bey,

Dediğiniz gibi kayıtlı bir udf dosyasının da çıktısını vermiyor. Uyap Editör düzeltilene kadar beklemedeyiz o halde.

Bir de şu da bir problem sanırım, ekran görüntüsünde yer alan Diske Kaydet butonu ile dosyayı masaüstüne kaydedeyim dedim ama onu da kaydetmiyor. O da Uyap dan mı kaynaklanıyor bilmiyorum.

Ads%C4%B1z-1

İyi çalışmalar.

0 Likes

UYAP Döküman Editörü Yazdırma Sorunu
(Fatih Kabakçı) #25

evet hocam. Zaten sadece o iki sorun var. Ankara’da MEB hattı olan bir okul veya kurumda deneme yapacaklarını söylemişlerdi. Henüz bir sonuç çıkmadı sanırım. Bekliyorum.

0 Likes

(Arif) #26

Sadece Pardus kullanıyorum fakat her seferinde sadece çıktı almak için windows olan bir bilgisayar bulmak zorunda kalıyorum. Uyap editörün çıktı alma sorununu hallederlerse çok güzel olacak.

0 Likes

(Arif) #28

Aynen denedim, Cups full paket daha önceden bende yüklü olduğu için yazıcı da çalıştı tekrar kurmaya da gerek kalmadı.

udf olarak kaydetme butonu halen çalışmıyor. Ama Ekleri ile Kaydet butonu da önceden çalışmıyordu. Şimdi o çalıştığı için kaydet butonu çok da önemli değil.

Eline sağlık hocam. Teşekkürler. Büyük bir külfetten kurtardın.

0 Likes

(Fatih Kabakçı) #29

Evet hocam ben de bugün denedim. Tüm eksiklikler giderilmiş. Sorunsuz şekilde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde kurumumdaki 50 ye yakın pc ye Pardus yükleyeceğim artık. Herkese iyi çalışmalar…

1 Like

(system) kapatıldı #30
0 Likes

(Cüneyt Ulusoy) listelenmedi #31
0 Likes