E-İmza için uğraşmaya son ( e-imza-kur )

https://github.com/OguzhanDUYAR/akis-e-imza/raw/master/e-imza-kur-0.2.deb

Bu yazılımı e imza ile ilgili sorun yaşayanlar için hazırladım.

1- Bu adres deki deb paketini indirip gdebi veya dpkg -i ile paketi kurun.
2- Yeni bir konsol ( Terminal Açın ) ve tırnaklar olmadan “sudo e-imza-kur” yazın.
3- Java için lisans anlasmasına evet diyin ( başka birşey sormuyor geri kalan kısımda arkanıza yaslanın )
4- Kurulum biti güle güle yazısını görünce işlem tamam.

Java Oracle 8 , akis ve gerekli sürücü paketleri kurulmuş olacaktır.
ileride resim ve video eklenecektir.

11 Beğeni

E imza için firefox ESR 52 sürümünü kulanın. kurulum sonrası bir restart atın.

Merhaba @OguzhanDUYAR bey, acaba source u paylaşma niyetiniz var mı, eğer varsa github a koyarsanız debianize etme de nacizane yardımcı olabiliriz. Elinize sağlık.

Selamlar.

2 Beğeni

paylaşıyım akşam github atıp link atarım.

@Yunusemre hocam buyurun akis-e-imza/e-imza-kur at master · OguzhanDUYAR/akis-e-imza · GitHub

Yardımcı olabileceğim yada katılabileceğim proje var ise yardım etmek katkıda bulunmak isterim.
hocam koda ek olarak çalışması için deb paketinin bağımlılıkları var.
akis , software-properties-common , dirmngr , libccid , pcscd , libacsccid1

1 Beğeni

Emeğiniz için teşekkürler, e-imza sorunu yüzünden kurumların bir çoğu geçiş sorunu yaşıyor malesef.

1 Beğeni

Merhaba

dependency is not satisfiable : akis hatası veriyor bende

akis sadece pardus depolarında var.

1 Beğeni

https://github.com/OguzhanDUYAR/akis-e-imza/blob/master/e-imza-kur-0.1.deb

Pardus olmayan ubuntu ve debian lar için bu surumu kullanın

@OguzhanDUYAR bey, pull-request gönderdim, içinde de gerekli açıklamaları girdim uygun görürseniz eklersiniz. Kolay gelsin.

2 Beğeni

İnternet sorunları için internet gerektirmeyen versiyonunu yapacağım.

1 Beğeni

Sağolun teşekkür ederim.

https://github.com/OguzhanDUYAR/akis-e-imza/raw/master/e-imza-kur-extra-0.1.deb

Yeni hali daha pratik.

180 mb lık java dosyasını indiriyor sadece onu deb paketin içine atmayı denedim ama hata veriyor. onun dışında birşey indirmiyor.

Java depo eklemeden ve bağımlılık paketleri indirmeden kuruyor. ( gerekli deb paketleri içinde bulunuyor akis v.s )

Bu sürümde gine önceki gibi yanlız 2. adım değişti.
1- Bu adres deki deb paketini indirip gdebi veya dpkg -i ile paketi kurun.
2- Yeni bir konsol ( Terminal Açın ) ve tırnaklar olmadan “e-imza-kur-extra” yazın.
3- Java için lisans anlasmasına evet diyin ( başka birşey sormuyor geri kalan kısımda arkanıza yaslanın )
4- Kurulum biti güle güle yazısını görünce işlem tamam.

oldu da hata alırsanız yada "güle güle " yazısını görmezseniz “e-imza-kur-extra” komutunu bir daha çalıştırın.

4 Beğeni

iki başarılı test edilmiş sürüm çıkdı e-imza-kur-0.2 ve e-imza-kur-extra-0.1 ikiside başarılı bir şekilde e imza ya Pardus’unuzu hazır hale getiriyor. Extra olanı diğer debian tabanlı dağıtım ve ubuntuda kullanabilirsiniz.

3 Beğeni

@Yunusemre bey, bu uygulamayı da mağazaya ekleyebilir misiniz?

3 Beğeni

Mağazaya ekleyecek bir durum yok paketin asıl yaptığı şu;

sudo apt install akis
sudo apt install oracle-java8-set-default

bunu e-imza kullandığını düşündüğünüz kurumdaki bilgi işlem sorumlusu elle rahatca yapabilir.

Öncelikle @OguzhanDUYAR bey gayet basitçe kurulum yaptım, teşekkürler. :+1:

@Yunusemre bey, bu tarz uygulamalar basit birkaç paketi yüklemekle bile işi tamamlıyorsa bence de mağaza eklenmesi uygun olur diye düşünüyorum. Çünkü herkes bunu forumdan girip arayacak diye bir ihtimal söz konusu değil. Yapamıyor olabilir. Bir de ihtiyacı olanın mağazadan kolayca ulaşması varken neden zaman kaybedilsin ki.

Bence Pardus’ta kullanıcı ister bilgi işlem sorumlusu olsun, ister herhangi bir kullanıcı birçok şeye mağazadan ulaşabilirse kullanım basite indirgenmiş olur. Mağaza mantığının ortaya çıkma amacı da bu değil mi zaten?

Lütfen mağazaya ekleme konusunu bir daha değerlendirin. :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

Bunun için depoda oracle java olması lazım pardus depoda oracle java yok ve pardus depo her zaman verimli çalışmıyor erişim sorunları alıyor deponun diğer illerde nasıl bağlandını test etmelisiniz. 8 mbs hızında interneti olan biri olarak debian repo su hızlı iken pardus repo yavaşlık ve erişim sorunları yaşıyorum. e-imza-kur-extra yı yapma sebebim repo sorunu.

2 Beğeni

@Yunusemre Pardus ve diğer linuxlarda e-imza için ayarları yapmak zulüm hale gelebiliyor siz uraşmadığınız için durumun farkında değilsiniz ama openjdk e-imza da sorun çıkartıyor aslında e imza sistem java olmasa bütün sorun çözülcek ülkemizdeki yazılımcıların java hastalığı var ne yazık ki java çok hassas bir dil beceremeyen sistem kaynaklarının verimsiz kullanılmasına neden oluyor.

2 Beğeni

sudo apt install oracle-java8-set-default paketi pardus depoda önceden yokdu
oracle-java8-installer_8u181~pardus2_all.deb 2018-08-29 11:10 32K
yeni eklenmiş her kezin bilgisi olsun konu depoya oracle java paketinin eklenmesini sağladı en azından.

2 Beğeni