Ekran Desteklenmiyor (Input Not Supported)

Herkese merhabalar,
Öncelikle Pardus’u büyük bir gurur ve mutlulukla, üniversitedeki bilgidayarımda ve evimdeki iki ayrı bilgisayarda kullandığımı belirtmek isterim. Forumdan çok şey öğrendim. İyi ki varsınız. Emeklerinize sağlık.

Benim sorunum şu şekilde: Evimdeki masaüstü bilgisayarıma (AMD Athlon 64 X2, 2Gb RAM, Nvidia Gt8500, iki adet hdd) daha önce Pardus kurduktan sonra grub ekranı geliyor ve akabinde Pardus kendiliğinden seçildikten sonra bir takım yazılar çıkıyor ve ekran karararak monitörde input not supported yazıyordu. Geçmişte üç defa ardarda temiz kurulum yaptıktan sonra kendiliğinden düzelmişti. Düzelmesini durumlarda burada, forumdan öğrendiğim açılıştaki hata mesajları başlıklı konudaki acpi=off ya da pci=nomsi talimatlarından birini kullanarak bilgisayarı açıyprdum. Ancak masaüstü gelse de 1400x900 olması gereken ekran çözünürlüğü 1024x768’e düşüyordu. Ayarlardan da hiçbir şekilde değiştirilemiyordu (görünüm ayarlarında monitör default olarak görünüyordu). Daha sonra üç defa ardarda temiz kurulum yapınca kendiliğinden düzelmişti (düzeldiği halde görünüm ayarlarında monitör markası olarak Acer görünüyor). Uzun süre sorun olmaksızın kullandım.
Dün, harici disklerden birine, fotoğraf yazıcımın wine ile kurulamayan önemli bir yazılımı için Windows kurmak istedim. Diski takıp boottan başlattım ama herhangi bir kurulum yapmadan vazgeçip diski çıkardım. Bilgisayarı açmaya çalışınca yine input not supported uyarısıyla karşılaştım. Daha sonra timeshift ile eski anlık görüntülere dönsem de başlangıçtaki durum değişmedi. Diğer diske yine Windows’u kurdum ve daha sonra ilk diskime tekrar 19.2’yi defalarca kurmama rağmen yine aynı sorun devam ediyor. Bu çözünürlükte kullanabilmem mümkün değil. Görselleri sizinle paylaşmak istiyorum. Lütfen yardımcı olunuz. Zira ben işlerimi Pardusta yapmaktan çok memnunum.

https://hizliresim.com/D5lDUE
https://hizliresim.com/oDjWS8
https://hizliresim.com/5li7ez
https://hizliresim.com/ZYL4Mo
https://hizliresim.com/w5URvT

Harici ekran kartınızdan mı çalıştırıyorsunuz? Eğer anakart üzerinden bir vga çıkışı varsa vga kablonuzu oraya bağlayıp dener misiniz?

Evet, harici ekran kartından görüntü alıyorum. Onboard olana da takarak denedim ancak orada doğrudan no signal uyarısı alıyorum. Zaten bugüne kadar onboard ekran kartını hiç kullanmadım.

Anlamadığım temel uyarı şu: DRM: DDC responded, but no EDID for VGA-1

Bu sorun ilk ortaya çıktığında da forumu alt üst etmiş, erişebildiğim bütün konularda aramış lakin benimkiyle aynı olan bir duruma rastlayamamıştım. Bulabildiğim konularda pci:nomsi, acpi:off gibi açılış komutlarıyla bilgisayarı not supported uyarısı almadan açabiliyordum. Bu durumu daha önce yaşadığımda, yanlış hatırlamıyorsam Pardus’un kurulu olmadığı, ikinci hdd’nin sata ve güç kablosunu geçici olarak sökmüş ve o şekilde çalıştırdığımda normal çözünürlükteki olması gerektiği hale kendiliğinden dönmüştüm. Acaba sorunun net bir cevabı var mıdır?

Açılırsa terminalden xrandr --fb 800x600 komutu ile istediğiniz çözünürlüğü test ediniz. Burada 800x600 yerine istediğiniz çözünürlüğü yazınız.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle nomodeset komutu ile açılışı gerçekleştirdim ve terminalde kalıcı hale getirdim. Şu an açılışla ilgili sorun ortadan kalktı. Ancak xrandr - - fb 1400x900 komutunu uygulayınca screen cannot be larger than 1024x768 (desired size 1400x900) şeklinde bir çıktıyla karşılaşıyorum.

xrandr -q komutu ile desteklediği çözünürlükler nelerdir?

640x480, 800x600 ve 1024x768 şeklinde. Ancak normal şartlarda 1400x900 olarak kullanıyordum. 1400x900 çözünürlükte iken, ayarlardan görüntüle sekmesine girdiğimde ekran olarak Acer 19’ görünürken, 1024x768 iken ekran default olarak görünüyor. Ayrıca yenileme hızı da depiştirilemiyor.

Bilgisayarı win7’de açtığımda, ekran kartı sürücüsü kurulu değilken dahi 1400x900 çözünürlük alabiliyorum.

cvt 1400 900 komut çıktısı nedir?

Öncelikle sorunlar ne zaman başladı.?
Harici disk e win yüklemeye çalışırken
(Püf nokta “yarıda kesildi”)
Windows kendi önyükleyicisini yüklerken Linux un mbr sini siliyor. “bende hep böyle oldu.”
Disk yönetimi önemli linux un yüklü olduğu hdd soketini söküp windows yükle sonra linux yükleyecegin hdd soketini tak pardusu kur. Ukuu kernel güncellemesini yap. Ama herșeyden önce bios güncelle. Eğer windows açılışta file checked
Yapmak isterse izin verme…! genelde linux sıkıntıya giriyor🤔 Sorunun cözüleceğine eminim.

vct 1400 900 komutuna şu çıktıyı alıyorum:

1400x900 59.96 Hz (CVT) hsync: 56.01 kHz; pclk: 103.50 MHz Modeline "1400x900_60.00" 103.50 1400 1480 1624 1848 900 903 913 934 - hsync +vsync

xrandr -q komut çıktısında bulunan connected yazan çıkışı, aşağıdaki komutta bulunan VGA-0 yazan yere yazarak komutları satır satır terminalde çalıştırınız.

xrandr --newmode "1400x900_60.00" 103.50 1400 1480 1624 1848 900 903 913 934 -hsync +vsync
xrandr --addmode VGA-0 "1400x900_60.00"
xrandr --output VGA-0 --mode "1400x900_60.00"

xrandr: unrecognized option ‘hsync’ çıktısı alıyorum. Diğer satırlar için de yine unrecognized option ‘0mm’ çıktısı mevcut.

Dediğinizi deneyeceğim Emrah bey. Çok teşekkür ederim.

Komutta - ve + işaretlerinden sonra gelen hsync ve vsync işaretlere birişik olacak. Yazarken ayırmış.
Kodu düzelttim tekrar deneyiniz.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.