Ekran klavyesi XFCE

Merhaba,
Ekran klavyesini nasıl yükleyebilirim? Laptop klavyem bozuk olduğu için çok problem oluyor.

sudo apt-get install onboard komutu ile kurabilirsiniz.

2 Beğeni

Yanıt için teşekkürler. Yakın gelecekte açılış ekranında şifre girerken çalışacak ekran klavyesi de olur umarım.

1 Beğeni

Aslında kendi klavye miz var;

3 Beğeni

eta-keyboard u github da anlatıldığı gibi build edip oluşan binary(eta-keyboard) yi /usr/bin/ nin altına atın ve login ekranında gelmesini istiyorsanız;

/usr/share/lightdm//lightdm-gtk-greeter.conf.d/30-pardus.conf

configurasyon dosyasına açıp bakarsanız: şöyle bir çıktı görürsünüz. :

# Pardus specific defaults
[greeter]
background=/usr/share/images/desktop-base/login-background.svg
theme-name=Arc-Darker
icon-theme-name=pardus-xfce-icon-theme-dark
font-name=Sans 10
keyboard=
screensaver-timeout=60

farkettiyseniz keyboard altyapısını önceden belirledik. Maintain etmek için hazır olmadığından henüz pardus resmi paket deposunda yok klavyemiz. etap depolarında var. Ancak denemek istiyorsanız configurasyon dosyasında bulunan

keyboard=

kısımını

keyboard=eta-keyboard login

şeklinde düzenleyerek giriş ekranında da klavyeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Selamlar.

3 Beğeni

Evet bahsettiğiniz klavyeyi daha önce görmüştüm, görselleri de hoşuma gitmişti fakat linux hakkında hiçbirşey bilmediğim için kuramamıştım. Gelecek güncellemeyle birlikte belki varsayılan olarak kullanabiliriz :rofl:
Bu arada indirdiğim resimlerden birini masaüstü arkaplanı olarak ayarladığımda varsayılan duvar kağıtları kayboldu :scream:

1 Beğeni

hocam biraz açarmısınız nasıl derleme yapacaüım bu dosyaları… ben çözemedim… dosyaları indirdim ama read medosyasındaki anlatılanlardan bir şey anlamadım…