Ekran Parlaklığı Ayar Yazılımı

Merhaba;

Ekran parlaklığını yazılımla kısmak veya açmak isteyen arkadaşlar için bulduğum yöntemi paylaşmak istedim. Bu yazılım bildiğim kadarıyla Pardus deposunda yok. Netten bulduğum çözümdür, denedim çalışıyor.

Uçbirim terminal ekranını açtıktan sonra. Şu komutları girelim.

sudo add-apt-repository ppa:apandada1/brightness-controller
sudo apt-get update
sudo apt-get install brightness-controller

Yazılımı kurduktan sonra Donatılar > Brightness Controller yolundan çalıştırabilirsiniz.

Yazılımı kurduktan sonra kurulum kaynağını gösteren dosyaları şu şekilde kaldırdım.
Daha pratik yöntemini bilen varsa aydınlatabilir :slight_smile:

sudo add-apt-repository --remove ppa:apandada1/brightness-controller
cd /etc/apt/sources.list.d
sudo rm -r apandada*
sudo apt-get update

Belki işinize yarayabilir, selamlar.

8 Beğeni

Teşekkürler, bu program ile FN tuşları çalışıyormu ?

1 Beğeni

FN tuşları bende çalışmadı maalesef. Muhtemelen yazılım üzerinden ayarlamanız gerekecektir.

2 Beğeni

http://ppa.launchpad.net/apandada1/brightness-controller/ubuntu/pool/main/b/brightness-controller/
deb paketi ile çözüldü.

3 Beğeni

Merhaba Aydoğan Bey,

Verdiğiniz linkten deb paketini kurdum fakat FN tuşları hala çalışmıyor. Siz nasıl çalıştırdınız ?

1 Beğeni

Ek olarak, Monster A5 V12 sürüm leptop kullanıyorum. Dün intel ve nvidia ekran kartları için son sürüm driver güncellemesi yaptım. Güncellemeden sonra ekran parlaklığı kısma ve açma yapılamıyor. Servis ile görüştüğümde sitemizdeki driverleri indiirip kuruni, bu şekilde düzelir dediler…

Bizde pardus için FN tuşlarını kullanmak istiyorsak buna uygun driver bulmamız gerekiyor sanırım…

1 Beğeni

Belirteyim : Çözüm olabilir mi emin değilim.

1 Beğeni

Selamlar,

FN tuslari biraz zor bir mesele

terminal(ucbirim miydi?) aciniz(ctrl+alt+t yada ctrl+shift+t) sonra su komutlari giriniz:

sudo nano /etc/default/grub

aciniz

sonra bu komutlar yerine:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”

sunu yaziniz:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash acpi_backlight=vendor”

CTRL+O ve evet yada yes ile onay layarak kaydetiniz sonra su komutu giriniz

sudo update-grub

sudo reboot // dikkat sistemi acip kapatacak!!!

Sonra cogu sistemlerde fn keyleri calisacakdir ama maalesef laptop yada bilgisayar üreticisnden üreticisine farki oldugu icin her yerde ayni derecede iyi calismiyor.

Saglicakla Kaliniz

2 Beğeni

Dikkat arkadaslar,

her ubuntu ppa si debian tabanli sitemler icin yüzde yüz uyumlu degildir en kötü ihtimalde sisteminiz bile dagitabilirsiniz:

https://wiki.debian.org/DontBreakDebian

Onun yüzünden su makalede yazdigi gibi bir Franken Pardus yaratmayiniz, aman dikkat :smiley:

Saglicakla kaliniz

3 Beğeni