Ekran Parlaklığı Ayarlanmıyor

Fn ile parlaklık tuşlarına bastığımda veya aşağıda bulunan çubuktan ayarladığımda parlaklık barında değerler artıyor ya da azalıyor ancak parlaklığımda hiçbir değişiklik olmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Ekran çok parlak ve gözlerimi yormaya başladı.

Ekran kartı sürücünüze ait,ayarlar menüsü üzerinden yapmayı denedinizmi? Denemediyseniz eğer,sisteminize ait olan ekran kartınızın driver’larını yükledikten sonra örneğin:Nvidia/Ati veya Intel ekran kartının kendi ayarlar menüsü üzerinden ince renk ayarlarını kendinize göre ayarlayıp kaydetme işlemini yaptığınızda bilgisayarınızın her açılışında mevcut tanımlanan (renk,kontrast,parlaklık ayarları) tekrar’dan devreye girecektir.Bunların yanısıda uçbirim üzerinden gamma değerlerini düşürebilirsiniz.
1.Gamma ışık değerlerini uçbirim üzerinden ayarları
Kod:
xgamma -gamma 1.0
xgamma -gamma 0.7
------------------------------=> Değerleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

2.Alternatif olarak F.Lux uygulamasının Linux versiyonunu bilgisayarınıza kurduğunuzda,bu uygulama gün ışığına göre otomatik olarak ekran renk değerlerini en uygun duruma getirmektedir.Çok uzun süre bilgisayar başında zaman geçirenler için diğer bir taraftan hassas göz yapısına sahip kullanıcılar için güzel bir program.

Saygılarımla kolay gelsin.

1 Beğeni