Ekranda görüntü sınırları sorunu

Yeni bir PARDUS kullanıcısıyım, öneriler doğrultusunda kurulumumu yaptım. Ekran olarak HDMİ bağlantısı üzerinden 82 ekran LCD bir TV yi monitör olarak kullanmaktayım. Görüntü tüm kenarlarından taşmakta. Üst kısımdaki bar tamamı ile görüntü dışında kalıyor. Aynı oranlarda kayıp diğer kenarlardada söz konusu. Bu problem kullanımda sıkıntı yaratıyor. Düzeltmek için TV ayarlarında yaptığım tüm değişiklikler sonucu etkilemedi. Pardus’ un kendi üzerindeki komutlarda bununla ilgli kutucuktaki terminal çözünürlüğü değerleri sabit değişmiyor. Bu değerleri değiştirmek mümkünmü, veya önereceğiniz farklı bir çözüm varmı.

Ekran çözünürlüğü ile iligli değişiklikleri denedinizmi? (Ayarlar - Görüntüle)

evet ayarlar - görüntü - cözünürlük kutucuğu 1280x720 olarak duruyor ve değiştirme imkanı vermiyor sabit. Ve program pi2 üzerinde microsd kart üzerinde kurulu

xrandr komutuyla çözünürlüğü ayarlamayı denedinizmi?
Not: Pardus ARM yimi kurdunuz yoksa Pardus 17.x sürümünümü kurdunuz?

hayır uygulama konusunda bilgi verirseniz denerim ama yeni olduğum için lütfen biraz detay verirseniz sevinirim.

PardusARM3_20160318.img ve versiyon güncellemesi yaptım

1- xrandr -q komutu ile desteklenen çözünürlükleri listeyebilirsiniz.
2- cvt 1280 768 komutu ile 1280x768 çözünürlük dizilimini öğrenirsiniz. (örnek olarak 1280x768 verdim)
3- ikinci sıradaki dizilimi kopyalayıp aşağıdaki komuta ekleyerek yenimod eklersiniz:
xrandr --newmode “1280x768_60.00” 79.50 1280 1344 1472 1664 768 771 781 798 -hsync +vsync
4- xrandr --addmode VGA-0 “1280x768_60.00” seçilen modu eklersiniz (burada VGA-0 yerine 1. komuttaki bağlı çıkışı yazın )
5- xrandr --output VGA-0 --mode “1280x768_60.00” komutu ile çıkışı cihaza verirsiniz. (burada VGA-0 yerine 1. komuttaki bağlı çıkışı yazın )

Önemli Not: Bu forum Tübitak tarafından geliştirlen Pardus İşletim Sistemi’ nin resmi forum sitesidir. ARM ile ilgili forumumuz yoktur. ARM için kendi siteleri olan http://pardusarm.com/ sitesinden daha geniş destek alabilirsiniz. Yukarıdaki verdiğim bilgiler muhtemelen arm içinde geçerli olacaktır.

1 Beğeni

3- aşamadan sonra
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
x Error of failed request : BadName (named color or font does not exist)
Major opcode of failed request : 140 (RANDR)
Minor opcode of failed request : 16 (RRCreateMode)
Serial number of failed request :19
Current serial number in output stream: 19
şeklinde bir hata mesajı aldım

seçtiğiniz değerler desteklemiyor olabilir.

sınırlardaki sorunu çözmek için 82 ekran LCD bir tv için destekleme ihtimali olan sizin önereceğiniz uygun bir değer varmıdır

Pardusarm’nin kendi sitesine başvurmanızı önerebilirim.

1 Beğeni