Ekranda İstenen Yerin Resmini Çekmek

Herkese Merhaba,

Ayarlar > Klavye > Uygulama Kısayolları 'nı açalım.

Açılan pencerede EKLE tuşuna basalım ve aşağıdaki komutu yapıştıralım.

xfce4-screenshooter -c --region

TAMAM tuşuna basınca, kısayol belirlememizi ister ben CTRL ve PRINTSCREEN tuşlarına bastım.

Bu iki tuşa aynı anda bastığımda ekran görüntüsü yakalama özelliği aktifleşiyor. Seçtiğim alanın ekran görüntüsünü yakalıyor ve hafızaya alıyor. Libre Office gibi uygulamaları açıp YAPIŞTIR dediğimde hafızadaki resim yapışıyor.

Belki işinize yarayabilir.

5 Beğeni

Hocam çok işime yaradı gerçekten sağolun teşekkürler

2 Beğeni

Hocam belki biliyorsunuzdur, klavyede boşluk tuşunun iki solunda Windows logolu tuş var. Buna basınca başlat menüsünün açılmasını nasıl sağlayabilirim?

Teşekkürler, saygıyla

Ayarlar > Klavye > Uygulama Kısa Yolları > Ekle > Aç > xfce4-popup-whiskermenu seçip Tamam basınız > Komut kısayolu ekranında kullanmak istediğiniz tuşa basınız. Herhangi bir hatada Varsayılanlara dönebilirsiniz.
(Xfce için varsayılan olarak zaten SUPER-L SUPER-R tuşları görünüyor)

2 Beğeni

Ben şu şekilde yaptım

İlk olarak xfce4-popup-applicationsmenu değerini seçip düzenle deyin.

Sonrasında açılan küçük pancerede değişiklik yapmadan tamam’a basın. Sizden tuş kombinasyonunu isteyecek, windows tuşuna basın ve tamam deyin.

En son ekranın şöyle olması gerekiyor;

Yanlız bu işlemden sonra Windows tuşuna bastığımda menü açılıyor fakat kapatmak için sadece ESC yi kullanabiliyorum. Tekrar windows tuşuyla nasıl kapattıracağımı bulamadım. :smile:

2 Beğeni

Saolun hocam, sorunum çözüldü.

Hocam sizin dediğiniz sağ tık olayı olmasın? :grinning:
Ama uğraşmışsınız, çok teşekkürler.

Teşekkürler saygıyla

1 Beğeni

Yok valla sağ tık tuşu değil, tam olarak senin dediğin işi yapıyor :grin:

1 Beğeni