Ekranı otomatik döndürme

İyi Günler
Asus ux360uak model laptop’umu Pardus 17.3 DDE sürümü ile kullanmaktayım. Windows ortamında ekranı çevirdiğimde ekran dönerek klavye ve touchpad otomatik devre dışı kalıyor. Bunu pardusta denediğimde hiçbir tepki vermemekte sadece ekran döndürme seçeneği vasıtası ile dönmekte. Bunu otomatik döndürmenin ve ekran döndüğü zaman touchpad ve klavyenin devre dışı kalması mümkün müdür ?

Merhaba Ozan bey,

Ekran Touchscreen mi ? Öyleyse touchscreen calisiyormu ?

Evet ekran touchscreen ve çalışıyor.

Selamün Aleyküm
Benzeri özellikte bir cihazım olmadığı için deneyemiyorum. Lâkin umarım bu bağlantılardaki anlatımlar işinize yarar.

https://linuxappfinder.com/blog/auto_screen_rotation_in_ubuntu

DDE sürümünde başlangıçta nasıl ekleyebilirim bu scripti bulamadım ?

scriptinize çalışma izni verin ve ~/.profile dosyanın en altına scriptinizi ekleyin: (Örnek olarak benim scriptim masaüstünde duruyor.)

sudo chmod +x ~/Masaüstü/script_adi.sh
nano ~/.profile

en altına inin ve

~/Masaüstü/script_adi.sh

Şuan giriş yapma sayfasından sonra hiç karanlık ekranda kalıyor. Güvenli modda başlattığımdada aynısı oluyor.

Pardus açılış ekranında e harfine basın. vmlinuz yazan satırın sonuna gelin quiet splash yazısının yanına 3 yazarak F10 tuşuna basın ve terminalden oturum açılmasını sağlayın.
nano ~/.profile komutunu çalıştırıp bu dosyanın sonuna eklediğiniz satırı silin ve kaydedip kapatın.

Not: CTRL+O enter CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın.

Yazmam gereken yer burasımı yoksa yanlış birşeymi yapıyorum çünkü dediğiniz kodu yazınca hiç bir şey olmuyor

Çalışan Pardus ile açılış yapın ve Pardus’un kurulu olduğu diske girerek dosya yöneticisini açın ve kullanıcı dizininize girin. CTRL+H tuşu ile gizli dosyaları göstererek .profile dosyasını açıp eklediğiniz satırı silin ve kaydedip kapatın.

Dediğiniz şekilde çözüme ulaştık fakat asıl sorunum halen geçerli. profile dosyasında son satırım şu şekilde
PATH=$PATH:$HOME/.local/bin:$HOME/bin
anladığım kadarı ile sizin bana vermiş olduğunuz kod ile bunun sonuna ekleme yapılacak. bu dosyayı açarak sh dosyası profile dosyası ile aynı konumda olması durumunda nasıl ekleme yapmam gerekir ?

Kodu bunun altına boş bir satır inerek yazacaksınız. En alt satırda sadece sizin sh uzantılı dosyanız yazacak. Dosyanın en altına inerek yazacaksınız satırın sonuna değil.
Dosyanızı /home/kullanici_adiniz/ (kendi ev dizininize) yapmanız gerekiyor.

Dosya içeriği ise;

/home/kullanıcı_adiniz/script_adi.sh

şeklinde yazabilirsiniz.

Dediğiniz şekilde yaptım sistemin açılması ile ilgili bir problem yaşamıyorum fakat sanırım script ile alakalı bende çalışmıyor.

scripti çalıştırarak deneme yaptınız mı?

Evet şu şekilde çıktı almaktayım.

ama bunu çalıştırdığımda da ekran dönmüyor

Bu ekran çalışırken ekranı dönderdiğinizde istediğiniz şekilde çalışıyor mu?

Hayır maalesef hiç bir şekilde dönmüyor.

:slight_smile: peki biz neden çalışmayan bir scripti açılışta otomatik çalıştırmaya çalışıyoruz ?

Haklısınız :smiley: Script başlangıçta çalıştırınca çalışacağını düşünüyordum bu şekilde çalıştırınca işlev görebileceğini siz scripti çalıştırarak denedinizmi dediğinizde anladım :smiley:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.