Elektronik Simülasyon Programı

Selamun aleyküm.
Elektrik ve elektronik simülasyon programı olan Qucs programını Pardus 17.4’te kaynak koddan derleyerek çalıştırdım.
Programı yüklemek için ilk önce şu bağımlılıkları kurunuz.
Bunun için Uçbirim Öykünücüsü’nde

sudo apt-get install libqt4-dev libqt4-qt3support

komutunu kullanınız. Şifreniz bilgisayarı kurarken girdiğiniz yönetici şifrenizdir.

Hazırladığım deb uzantılı paketi İndir qucs amd64
adresinden indiriniz.
İndirilenler klasöründe boş bir yere sağ tıklayıp, Burada Terminal Aç’a tıklayıp,

sudo dpkg -i qucs_0.0.20-1_amd64.deb

komutunu giriniz. Yine şifrenizi giriniz. İşlem bitince programın kurulumu tamamlanmış olacaktır.

Qucs programı gayet iyi hazırlanmış. Kullanımı oldukça kolay. Örneğin, devre elemanına sağ tıkladığınızda dönüyor. F2 tuşu ile benzetimi hızlıca yapabiliyorsunuz. Kütüphanesi de oldukça iyi. Ayrıca, kullanımı ile ilgili internette oldukça iyi videolar var.

Kullanımı ile ilgili Kazam programı ile bir video çektim.

Hayırlı çalışmalar dilerim.

2 Beğeni

Şu daha iyi değil mi, herkes bunu kullanıomuş biraz araştırdım da :

https://docs.easyeda.com/en/Videos/Demo-Video/index.html

2 Beğeni

Yunusemre Şentürk Bey, Easyeda’yı kuramadım. Kaynak kodunu da bulamadım. Sanırım, bu program internet bağlantısı gerektiriyor. İşlerim olduğundan daha bakamayacağım.
Mümkünse Qucs programı depoya eklensin. Kolaylık olur.
Hayırlı cumalar ve çalışmalar dilerim.

1 Beğeni

Bağımlılıklardan emin değildim. Artık eminim. İşletim sistemini tekrar kurarak bu sonuca vardım.
Edit: Paket yöneticisinden bağımlılığı kaldırıp, deneme yapmak yanıltıcı oluyor.
Hayırlı günler dilerim.

QUCS programından Octave programına veri aktarımı için kıymetli bölüm hocamız Dr. Öğr. Üyesi Yasin OĞUZ’un katkılarıyla videodaki yolu bulduk.

Bu arada unzip paketini kurarak Easyeda’yı kurabildim. Ama çalışmadı.

Hayırlı günler dilerim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.