Elle derlenen bir paketin sistemde değiştirilmesi

Öncelikle herkese merhaba. Bu arada linuxa yeni adım atmış biriyim ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. En güzel öğrenmenin de kurcalayarak olacağına inandığım için bir yerden başlamak istedim.

Pardus 17 kullanmaktayım ve kaç zamandır aklıma takılan bir şey vardı. Distrowatch’da dağıtımların içindeki paketlerin en son sürümlerini göstermekte olduğunu fark ettim ve dedim ki bunları kendi sistemime nasıl kurarım. Bir kaç araştırma sonunda bir yazıda Linux’da yazılımları elle kurmanın nasıl olacağını öğrendim. “./configure, make, make install” gibi komutlarla kendi kendime derleyip, yazılımların nasıl kurulacağını öğrendim. Son aşamada alsa-lib paketini kurmaya yani kısacası sistemime en az zararı verebilecek noktadan başlamak istedim ve başardım kurdum.(Tabii ki bir kaç sorunla karşılaştım ve biraz araştırma sonunda üstesinden geldim.)

Ancak şimdi başlıkta da bahsettiğim gibi bir sorunum var. Dağıtım “alsa-lib(1.1.3)” i kullanıyordu bende bunu “alsa-lib(1.1.4)” e yükseltmek istedim. Gerekli paketi kurdum. Ancak sistemimde “dpkg -l” ile kontrol ettiğimde hala 1.1.3 versiyonunun olduğunu gösteriyor. Ancak konsolda alsaconf’u çalıştırdığımda ise beni 1.1.4 versiyonu karşılıyor. Derlediğim paketler “alsa-lib, alsa-plugin, alsa-utils”. Bir iki kurcalamadan sonra dpkg dizinin içinde status dosyasının içinde versiyon numarasını elle değiştirebiliyorum ancak bu doğru mu? Çünkü içerisinde md5ler falan var. Kısacası;

Bunun sebebi nedir ve nasıl değiştirebilirim?
Ayrıca böyle yükseltmeler yapmam sistemim için bir sıkıntı oluşturur mu?

Biraz uzun olduysa kusura bakmayın. :slight_smile:
Şimdiden teşekkür ederim…

Herhangi bir sıkıntı olusturmaz. Cunku senin sistemin ve karsıdaki sistem md5 ile haberlesir.