En iyi pardus ana surumu hangisidir

merhaba arkadaslar en iyi pardus ana surumu hangisidir. kolay kullanim arayuzu ve guncellenebilir ve bireysel yani ev kullanicisi icin…

KDE, XFCE, GNOME bunlar arayüzlerdir. Bilgisayarınızın donanımı yüksek ise KDE, düşük ise XFCE veya GNOME tercih edilebilir. KDE de birçok paket hazır gelmektedir. XFCE’ de bazı ihtiyaç duyduğunuz paketleri kendiniz kurmanız gerekebilir.

1 Beğeni

Evvela XFCE i kurun performansına bakın. Sonra KDE yi de deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

KDE bireysel xfce kurumsal sürüm bireysel de akici kolay arayüzü ile KDE daha iyi gibi ama eski surumlar nasıl iyi mı yoksa en iyisi bumu…Mesela 2003-2007-2013 sürümleri gibi en güncel olduğu için 2015 KDE yi mı onerirsiniz bireysel de

1 Beğeni

Bilgisayarınızın donanımı yüksekse Kurumsal 5 KDE arayüzünü kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Tmm teşekkür ediyorum…Peki bu durum de Windows 10 gibi sürekli güncelleme geliyor mı acaba…

Fark ettiyseniz Windows’larda gelen güncellemelerin %99.9u güvenlik açıklarını kapatmak içindir.

Pardus da ise yazılım güncellemelerinde kararlılık esas alınıyor, kararlı sürüme göre güncellemeler ekleniyor. O yüzden her gün yada her hafta güncelleme beklentisi hayal kırıklığı yaratabilir. Programların üst sürümleri dilerseniz manuel olarak yazılımların sitelerinden indirerek kurabilir, deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Doğru ama Pardus da daha çok vardır güvenlik açığı acik kaynak isletim sistemi ve Android e bulaşmayan virüs yok ama Google açıkları kapatıyor…Pardus da yokmu hiç güvenlik açığı ve her sene bir üst versiyon güncelleme gelmiyor mu. Bu arada pisi linux ve Pardus arasında hangisi daha ajsntajlidir…

1 Beğeni

Linux dünyası açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olduğu için, dünyanın heryerinden katkı sağlayan dernekler, gönüllüler tarafından kontrol edilerek geliştirilir ve bulunan açıklar çok kısa bir süre içerisinde kapatılır. Bu açıkların kapatılması genellikle paketlerin güncellemesi ile gerçekleştirildiği için sistemin komple güncellenmesine gerek kalmaz. Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi güncellemeler mb’lardan gb’lara çıkan güncellemeler olmaz. Bir linux dağıtımını güncellemek için kernel veya paketleri güncellemeniz yeterli olmaktadır.
Pisi linux ve Pardus arasındaki avantajlara gelirsek, bence kullanıcının kullanma şekline göre değerlendirilir. Yaygın olarak kullanılan ve her aradığım programın debian tabanlı bir dağıtımını bulmak veya alternatiflerine ulaşmak daha kolay olduğu için bana göre daha avantajlıdır. Ama bir diğer kullanıcıya göre Pisi daha avantajlı olabilir.

1 Beğeni

Pardus temel bir dağıtım değildir. Debianın alt dağıtımıdır. O sebepten Debian ne kadar güvenli ise Pardus o kadar güvenlidir. Bu Pardusun sorunu değildir.

Bu görüşünüze hiç katılmıyorum. iyi ozaman pardus debian strech beklesin logosunu ve 2 resmini değişsin yayınlasın 10 11 12 içinde öyle tabi eee sonuç olarak ne üretmiş olacağız ? debian tabanlı dağıtım olunca hiç bir geliştirme yapılmıyormu ? Ubunutu Mint bunlarda debian tabanlı bunlarda güvenlik açıgı ortaya çıkınca ne diyorlar aaa bu debianın sorunu düzeltsin bize ne :))

1 Beğeni

Anladım yardımcı olan tüm arkadaşlara Ayri ayrı teşekkür ederim…

1 Beğeni

https://www.debian.org/security/2017/

Şurayı ziyaret ettiğimizde neredeyse her gün 1den fazla güvenlik güncellemesi çıkardığını görürüz. Daha ne olsun?

1 Beğeni

Şu sayfayı okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
https://www.debian.org/security/

1 Beğeni

Madem debian arkasında dünya duruyor o zaman pardus takımının da asli görevi debian dünyasına katkı sağlamaktır. Tüm dünya geliştiriyor diye bizim onları beklememizmi gerekir?

1 Beğeni

Sonra açık kaynak dünyasının insanlığa kattığı en büyük değerlerden birisi “İMECE” ruhudur. Debianın arkasında bir sürü gönüllü insan var. Onların gayreti bize, bizim ki dünyaya katkı sağlar.
Linux dünyasında Debian en kararlı ve güvenli bir dağıtım olarak bilinir. O sebepten bu bizim sorunumuz değil dedim. Debianın arkasında bir sürü insan var, bizim arkamızda kullanıcılar bile durmuyorlar. En küçük sorunda hemen başka dağıtıma geçme eğilimine sahipler.

2 Beğeni

Merhaba;
Ben de onu diyorum, Debian zaten yeterince güvenli. Neyi dert ediyorsun?
Sonra pardus ekibinin bir sürü işi var zaten. Bekleyen, duran, yatan yok.
Elden gelen bu zaten.
Selamlar.

Debian 8.7.1 yükleyin neyi dert ettiğimi anlarsınız iyi forumlar

debian 8.7.1 den yana benim tercihim

tek başına kullanacaksan başka işletim sitemini birlikte kullanmayacaksan PARDUS 17 kullan. PARDUS KURUMSAL 5.1 in kurulumu daha kolay.
Birlikte de kullanabilirsin PARDUS 17 de kurulum biraz farklı.