Epson sürücüleri ve kafa temizleme işlemi vb

merhabalar,

Windows’ta epson yazılımı ile çift taraflı yazdırma, püskürtme denetimi ve kafa temizleme yapılabiliyordu.

Pardus’a da epson sürücü yazılımlarını yükledim. ancak yukarıdaki işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğimi bilmiyorum. yardım edebilir misiniz?

(not: normal şekilde çıktı alabiliyorum.)

ek: Synaptic paket yöneticisinde görünen epson paketleri:

Bakım için açıklamada maintenance yazan escputil yazan paketi yüklerseniz uygun olur kanaatindeyim.
escputil paketi de uçbirimden çalışan bir program galiba çünkü sorduğunuz soruya -çift taraflı yazdırma özelliğinden bahsetmediği için bu özelliğin dışında- cevap olan şöyle grafik kullanıcı arayüzlü escputil yazılımı geliştirilmiş:

https://sourceforge.net/projects/gui4escputil/

bu aralar Pardus’a pek vakit ayıramadığımdan geç dönüyorum, kusuruma bakmayınız. anlayışınız için çok sağ olun. :ear_of_rice:

amin. Allah; depremzede kardeşlerimize ve hepimize sabır versin, ölülerimize rahmet eylesin.

indirip biraz kurcalamaya çalıştım. ancak indirdiğim .rar dosyasında root erişimi gerektirdiği yazıyor. bir de yazılımın en son 2022’de güncellendiği yazıyor. hem bilmediğim hem de emin olamadığım için kuramadım.

ancak iyi bir haberim var. bu işlemleri Epson yazılımı olmaksızın yapabilmenin yollarını öğrendim.

:white_check_mark: toplu çözümler :white_check_mark:

kafa temizleme işlemini yazılım olmadan yapmanın bir yolu varmış. şöyle:

• yazıcıda bulunan yuvarlak içinde ters üçgen simgesine 3-4 saniye basılı tutun.
  • aç-kapa düğmesi yanıp sönmeye başlayacak. bu, kafa temizlemenin başladığının bir göstergesiymiş.
  • aç-kapa düğmesinin yanıp sönmeyi kesmesi ise kafa temizleme işleminin bittiğini gösteriyor.
  • işlem bitince kontrol için sınama sayfası yazdırın.

çift taraflı yazdırma için ise ilgili konuya bakabilirsiniz:

gerek ilginiz, gerek de verdğiniz bilgiler için çok sağ olun. çok şükür, yazıcı sorunlarım çözüldü. darısı diğer sorunlara ve onları yaşayanların başına. :ear_of_rice:

1 Beğeni

sağ olunuz, işaretledim. :ear_of_rice:

önerileriniz için çok sağ olun. (kusura bakmayın geç kaldım)

diğerlerinin yanına escputil’i de kurdum. neden sonra bir şeyler yazdırmam gerekti, yazdıramadım. ancak paketlerin tümünü kaldırınca yazdırdı. bu nedenle sonradan kurduklarımı kaldırmam gerekti.

—> püskürtme denetimi için Pardus’ta sınama sayfası diye bir özellik varmış. şöyle:

• başlat menüsüne tıklayıp yazıcı yazıyoruz. çıkan sonuçlardan Yazıcı Ayarları’na tıklıyoruz.
  • açılan penceredeki yazıcınızın adının yazılı bulunduğu yazıcı simgesine çift tıklayın.
  • en altta bulunan Sınama Sayfası Yazdır’a tıklayın.
  • ve bitti.

gui4escputil, sanıyorum tam istedğim şey. ama en son 2014’te güncellenmiş. kursam sizce güvenlik bakımından bir sorun oluşturur mu?

1 Beğeni

Hayırlı akşamlar dilerim, başımız sağolsun.

Benim yazıcı cihazım olmadığı için deneme yapamıyorum bunu söylemeliyim.

gui4escputil, sanıyorum tam istedğim şey. ama en
son 2014’te güncellenmiş. kursam sizce güvenlik
bakımından bir sorun oluşturur mu?

Yazılımın sayfasında

Portable, installation is not required

“Kurulum gerektirmez.” Yazıyor. Bu sebeple güvenilir bir yazılım olduğunu tahmin ediyorum.

Ayrıca otomatik olarak yazıcıyı tanıyacaktır yazıyor, bu sebeple eğer kullanamazsanız yazılımcılara e-posta göndermeyi denersiniz ya da forumdaki bu konuya ilgili birisi de belki başka bir yöntem önerebilir.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.