Etap akıllı tahtaya Canon G3430 yazıcı yükleme sorunu

Yazıcıyı USB kablosu ile bağladığımda kendisi G3000 olarak tanıyor, yazıcı seçeneklerinden ppd dosyası göstererek, canonun driver sitesinden indirdiğim ppd dosyasını seçiyorum. G3030 görünüyor ama herhangi bir şey yazdırmak istediğimde; ya yazıcının power ışığı birkaç kez yanıp sönüyor ve yazdırma gerçekleşmiyor, ya da yazıcı “durduruldu” şeklinde görünüyor ve herhangi bir baskı alınamıyor. Nasıl çözüm bulabilirim?

Buradan uygun driverı indirip kurup deneyebilirsin.İşletim sistemini linux seçmelisiniz. Deb uzantılı paketlerden uygun olanı kurmalısınız.

Malesef o sitede G3430 sürücüsü yok, canon-europe sitesinden kendi sürücülerini indirdim, deb uzantılı olanın içindeki install.sh ı çalıştırdım, ama kendisi ısrarla G3000 giye tanımaya çalışıyor. Bahsettiğim gibi ppd dosyasını gösterip 3030 serisine çevirdiğimde de aynı problemleri yaşıyorum.

Selamün Aleyküm

Yazıcıyı eklerken sürücü seçme ekranında Generic PDF Printer sürücüsü ile kurduktan sonra çıktı alabiliyor musunuz?

Aleykümselam

Kurmaya çalıştığım cihaz mürekkepli Pixma serisinden olduğu için onda malesef fotokopi makinelerindeki veya tonerli cihazlardaki UFR sürücüsü yok.

Ama bir sonraki yorumumda anlattığım şekilde kurulumu başarılı olarak sonlandırdım.

1 Beğeni

Aleykümselam.

sudo apt-get install printer-driver-all

komutunu çalıştırıp, sonrasında deb uzantılı paketin içinde uçbirimde;

sudo install.sh

yazdım ve en sonunda olması gereken sürücüyü kurdum.

Şu an sorunsuz çalışıyor.

Herkese yardımı için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Hocam Merhaba. Eşimin faz3 tahtasına aynı modeli kurmaya çalışıyoruz. Terminali açtıktan sonraki kısmı ayrıntılı anlatırsanız sevinirim. Okulundaki Bilişimci arkadaşta kuramadı malesef. Tşk ederim.

detay olarak başka bir şey yok aslında.

önce
sudo apt-get install-printer-driver-all

komutu ile pardusun kendi yazıcı driverlarını güncelledim

sonra indirdiğim sürücünin klasörüne girip install.sh dosyasını çalıştırdım.

eğer yazıcılar klasöründeki kurulu yazıcınızda gutenprint eklentisi olan model ekli ise onu kaldırın gitsin.

genelde benim gördüğüm kadarıyla ilk başta yanlış tanıyor, yazıcının kendi sürücüsünce (.deb uzantılı sürücüyü indirin) install.sh dosyasını çalıştırınca gerisini kendisi hallediyor.

Bu şekilde kurulum gerçekleşti ve yazıcı çalışıyor. Teşekkürler.

2 Beğeni

Rica ederim, hayırlı günler dilerim.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.