ETAP bootloader'da dokunmatik seçim

(yusufzafer) #1

Merhaba, ETAP 5 le beraber galiba Etkileşimli tahtalarda tek işletim sistemi olsun politikası benimsenmiş.
ETAP5’i kurup, sonra windows u yükledim, grubu yeniden güncelleyince aynı anda iki işletim sistemini kullanabiliyorum. Fakat tahtalar dokunmatik olduğu için ETAP4 deki gibi dokunarak seçim yapabilceğim bir bootloader yüklemek istiyorum.
Çözüm var mI?

2 Likes

(Sinan) #2

Hocam sorununuzla alakalı olmamakla beraber merak ettiğim bir iki husus var.

  1. W10 mu yüklediniz?
  2. Sıfırdan W10 kurulumu mu yaptınız yoksa internetteki hazır W10 imajlarından birini mi kullandınız?
1 Like

(yusufzafer) #3

Sıfırdan windows10 kurdum hocam.

2 Likes

(Musa Ortagedik) #4

Merakımı mazur görmenizi istemekle beraber neden sorusunu sormadan edemeyeceğim. Lütfen bu eleştiri ve yorumum için şimdiden affedin dostlar ama gerçekten bunu kendime yapılan bir hakaret olarak algıladım. Lütfen bana açıklar mısınız, neden Windows10’a ihtiyaç duyuyorsunuz? Gerçekten çok merak ettim. Pardus’un yetmediği yada eksik kaldığı bir yer mi var? Ona göre geliştirici arkadaşlar bu konuları okuyorlar ve müdahale ediyorlar ki etsinler yani. Biz 3 sene evvel bunun kavgasını veriyorduk neden çift işletim sistemli oluyor cihazlar diye şimdi yapılan işlemi görünce gerçekten kendimi aptal gibi hissettim. Biz boşuna burada vakit harcayıp yorum yazıp zaman harcamışız. Pardus tek başına yapılacak işlemlere yeter diye biliyorum. Lütfen yetmiyorsa yetmediği yeri söyleyin ama nesillerimizi Windows’a alıştırmayın. Sadece Pardus’u görsünler. Bilgisayar olarak işletim sistemi olarak Pardus’u bilsinler. Benim çalıştığım şirkette henüz bir adım atamadım ama 6 ayda Microsofta harcadığım para 20.000 TL’yi buldu. Bu şaka değil. Bırakın artık şu alışkanlıkları. Pardus her işe yarar ve yeter. Lütfen cihazınızdan Windows 10’u kaldırın. Aksi takdirde Pardus’a alışmanız maalesef mümkün olmayacaktır.

Yanlış bir şey söylemiş isem affediniz. Fakat verilen emeğe saygı duymayan insana benim asla tahammülüm yok. Eleştirim bu sebepten. Selamlar.

4 Likes

(Sinan) #5

Okulumdaki bütün tahtalara Pardus ETAP kurdum. Sorun PARDUS değil z-kitap. Bu Pardus’un ya da geliştiricilerin eksikliği değil dijital eğitim içeriği geliştiricilerin eksikliği. Güncel ETAP sürümünü sadece bir sınıfa kurdum z- kitap açılmayınca hocalar lütfen değiştirin dedi ben de Manavgat Pardus imajını kurdum ve direttim 1 yılı da böyle tamamladık. Yalnız Manavgat imajı da z-kitapları çok verimli çalıştırmıyor. Donmalar v.s. oluyor.

Sert çıkış yaptınız, biz de Pardus’tan yanayız. Bakanlığın da taşın altına elini koyması işi hızlı çözecektir. Tek kişilik çabalarla okulda sadece bilmeyenlerin eleştirilerine ve baskılarına maruz kalıyoruz. Merkezi otorite şart!

1 Like

(yusufzafer) #6

Sizin kim olduğunuzu ve göreviniz(Pardus ekibinde) ne olduğunu bilmiyorum Musa bey? Ben kırk yaşındayım 15 yıllık öğretmenim, 25 yıldır bilgisayar sektöründeyim, genelde forumlara bilgi almak için yazmak adetim değildir. Benim yerime burada bir ergen olsa bu forumdan çıkar bir daha da uğramazdı. Pardus noktasında bu kadar alıngan olduğunuza göre bir çok bileşeni siz yazdınız galiba. Pardus projesine emek harcayan herkese sonsuz saygı duyuyorum. Pardusun bir çok eksikleri olsa da, ileriye yönelik umudumu kaybetmeyeceğim. Ülkemin parasının ülkemde kalmasını bende isterim. Yerli ve milli olan her kurumu ve firmayı tabi ki desteklerim. Benim evimdeki bilgisayarda pardus yüklü ve 9 yaşında oğlum,6 yaşında kızım kullanıyor. Kullanıyor ama çıkan sorunları ben çözmek zorunda kalıyorum. Baba ekran niye büyümüyor, baba yazıcı çalışmıyor vs vs. Şimdi biraz gerçekçi olalım. Mesela sizin şirketiniz neden o kadar parayı ödedi? Sebebini söyleyeyim. Çünkü o şirket ticaret yapıyor, zamanını, parasını, iş gücünü verimli kullanmak zorunda , yoksa batarlar. O yüzden iş yaparken karşılarında muhatap ararlar, taahhüt isterler. İş yaparken, bir bilgisayar yazılımından kaynaklanan hatadan dolayı para ve itibar kaybetmeyi göze almazlar. O yüzden zararlarını tazmin edebilecekleri kurumsal firmalarla çalışırlar. Bir bilgisayar öğretmeni olarak ben bile burada bu kadar basit bir konu için cevap yerine tanımadığım bir kişiden sitem alıyorsam. Hiç bir ticari firma pardusu kullanmaz nitekim kullanmıyorda. Eğer ülke olarak pardusu milli bir işletim sistemi haline getireceksek, daha katılımcı olalım, bu gibi forumlarda insanları suçlamayalım, çözebiliyorsak sorunlarını çözelim, çözemiyorsak araştıralım öğrenelim. Windows konusuna şimdilik hiç girmeyeyim.

3 Likes

(yusufzafer) #7

En son ne zaman bir forumda yardım istedim hatırlamıyorum. Ama sizin cevabınızdan sonra niye forumlara yazmadığımı hatırladım. Musa bey size bir cevap yazdım ama henüz yayınlanmamış. Olumsuz bir şey yazmamıştım ama neyse. Sadece şunu söyleyeceğim özgür yazılım felsefesine sahip olmak, özgür yazılım yazmakla eş değer değil. Pardusu özgür bırakın. Kimse pardusu tekeline almasın. O özgür olduğunda hak ettiği yere ulaşacaktır.

1 Like

(ALISEYDI OĞUZTÜRK) #8

forumda giriş yaptıktan sonra kullanıcı isminin baş harfi görünürken sol tarafında görünen 4 çizgi üzerine tıkladığınızda sağda 3.sırada gruplar a tıkladığınızda Pardus görevlilerinin ismini göreceksiniz.Forumda yazan herkes bu işi biliyor değildir.SİZ YİNE DE PARDUS LİNUX İÇİN çabalamaya devam edin bugün olmasa da ileride çok şey değişebilir.Bir gün bu işte para kazanmaya başlanırsa daha çok yaygınlaşır.O zaman muhataplar da çoğalır.Yani parayı kime verirseniz o hizmet eder. Windovs’UN DOS sistemini hatırlıyorum çoğu yeri TÜRKÇE BİLE DEĞİLDİ

3 Likes

(Musa Ortagedik) #9

@yusufzafer Bey selamlar, burada kimsenin mesleğini veya yaptığı işi sorgulamak haddime değildir. Öğretmenlerimize de sonsuz saygım var. Burada sizi eleştirmeye çalışmıyorum. Ben sadece merakımdan soruyorum. Nedir sizi yönlendiren sorun veya eksiklik veya olmaz dediğiniz şey…
Lütfen affedin. Ben kimseyi kırmak üzmek veya haddim olmadığı şekilde sorgulamak istemem. Böyle bir şeyi asla arzulamam. Lütfen affedin beni yanlış bir şey söylemişsem. Benim merakım biraz ağırdır. Merakım yüzümden bugün bu kadar şeyi öğrenmeye çabalıyorum. Pardus ekibinde görevli değilim. Olmak ister miydim bilmiyorum. Ama hepsine kolaylıklar diliyorum. Emeğe saygı konusuna gelince de gerçekten de çok çabalıyorum bazı şeyler için. Siz değerli öğretmenlerimizi de üzdüysem kusuruma bakmayınız.

3 Likes

(Murat TİMUR) #10

Yusuf bey iyi günler benim pek fazla bilgi sahibi olduğum bir konu değil ‘‘ETAP’’ ile ilgili hiçbir çalışmam olmadı sadece kendi gönderilerim için değil her gönderi için yazılanları ve gönderileri okumaya çalışıyorum müsadenizle bende fikrimi beyan etmek isterim, düşünceniz çok güzel ‘‘Emek’’ ve ‘‘Başarı’’ ancak bir arada olacaksa bu azim ve kararlılıktan geçer, bunu size yaklaşık 13 sene önce senede bir çok kez bilgisayarını bozarak başlayıp şimdi ise gözü kapalı tüm işlerini yürüten buda yetmezmiş gibi birşeyler geliştiren bir kardeşin söylüyor. Yolunuz ve bahtınız açık olsun ETAP konusu üzerine de elimden geldiğince araştırma yapıp çalışmalar yürütmeye çalışacağım.

1 Like

(yusufzafer) #11

Arkadaşlar öğretmen olmayanlar için okullarımızdaki durumu özetleyeyim. etap5 okullarımızdaki etkileşimli tahtalar için uyarlanan pardus sürümüdür. Yalnız okullarımızdaki öğretmenlerimiz teknoloji kullanımı noktasında aynı seviyede değil. Örneğin masaüstü arka planını bile değiştirsem rahatsız olan, aradığını bulamayan, eskisi iyiydi diyen öğretmenler var. Şimdi ben tahtalara doğrudan etap yüklesem bazı arkadaşlar oldukça zorlanacak. Derse girince öğrenci karşısında etkileşimli tahtada sorunlarla karşılaşmak öğretmeni zor durumu sokar. Bazı ders materyalleri linuxla uyumlu değil. O yüzden tepki almamak için çift işletim sistemiyle geçiş yapmak benim okulumda daha uygun olacaktır. Bunlarında çözümü yok değil var ama başta dediğim gibi herkes aynı seviyede bilgiye sahip değil. Eğitim derseniz ben 30 civarı teknoloji kullanımı kursu verdim. İstifade edende oldu edemeyende. Gördüğüm kadarıyla Etapla ilgili uygulamada yaşanan sorunlar burada paylaşıldıkça çözümler üretilmiş. Çözüm üretecek kadar yetenekli olmasamda sorunların tespitinde, iletilmesinde katkısı olur diye foruma yeni üye oldum. Okuyan herkese selam ve saygılarımı sunarım.

4 Likes

(system) kapatıldı #12

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

0 Likes