ETAP için deep freeze

Etap 5.2 yüklü Tahtalarımızda ogrenci oturumu parolasız açılıyor.
Ogrenciler için Z-kitap, Kamu Spotu, Motivasyon Videoları ve Eba İnfpgrafik-Video tarzı bazı çoklu ortam dosyaları barındıran bir arşiv hazırlayıp ogrenci oturumunun home dizinine atmak istiyoruz.
Ancak bazen öğrenciler Etapı incelerken istemeden zarar verebilirler diye sistemi yedeklemek istiyoruz.

sudo cp -R home/ogrenci /root/

sudo chown -R ogrenci:ogrenci /root/ogrenci/

ile yedekleyip sistem her açıldığında bu yedekten başlasın istiyoruz.

İnternette sudo nano /etc/conf.d/local.start dosyasını açıp

rsync --del -av /root/ogrenci/ home/ogrenci

yazmamız halinde deep freeze tarzı bir uygulama olacağı belirtilmiş. Gezegen Linux

ya da etc/rc.local dosyası diye belirtilmiş. Pardusu Dondurmak

ben /etc altında bu dosyaları bulamadım. 17. XFCEde de bulamadım. İsimleri farklı mıdır yeni sistemde?

Ya da siz nasıl bir yol tavsiye edersiniz. Dafturn Ofrisi denedim hata mesajı verdi. hata mesajını programın geliştiricisine mail attım. Dafturn Ofris

Daha önce şöyle bir konu açılmış ama istediğimi aradığımı bulamadım. Pardus ve Deep Freeze

Kodların başlangıçta çalışması için yapılan yöntemlerdir.
Kodlarınızı freez.sh dosyası oluşturarak istediğiniz bir dizine kaydedin.
/etc/xdg/autostart dizinine aşağıdaki freez.desktop şekilde kaydedin.

[Desktop Entry]
Exec=/home/kaan/freez.sh

ya da

Autostart Bilgisayar Açılınca Açılmasını İstediğim Program - cuneyt.ulusoy tarafından #4 linkine bakabilirsiniz.

Kaan hocam /root/ dizini altında freez.sh dosyası oluşturdum.
dosyaya rsync --delete -av /root/ogrenci /home/ogrenci/ diye yazdım. kaydedip kapattım.

sudo chmod +x freez.sh ile çalıştırılabilir yaptım.

daha sonra /etc/xdg/autostart/ dizini içinde “freez.desktop” adında dosya oluşturdum.

Dosyanın İçine:
[Desktop Entry]
Exec = /root/freez.sh

yazdım dosyayı kapattım.

Tahtayı kapatıp açınca tahtada dokunduğum proramlar İnternet Tarayıcı , Dosyalarım Ev Dizini gibi. açılmadı. Dosyalar açılırken ki animasyon zıpladı ama dosyalar açılmadı.
Tahata Faz-II Etap 5.2 yüklüydü.

1 Beğeni

rsync --delete -av /root/ogrenci /home/ogrenci/ komutunu yazdığınız dosyada ilk satırına #!/bin/bash yazdınız mı?

1 Beğeni

Yok hocam hatırıma gelmedi. Düzeltip tekrar deneyeceğim. Teşekkürler.

Hocam SheBang satırı eklenince çalıştı. Teşekkürler.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.