Eternet ağına manuel ip verme

arkadaşlar lazarus ile windowsda küçük bir program yazdım 192.168.1.91 255.255.255.0
ile bir cihazla haberleşiyor.

sonra pardusu açıp lazarusla aynı programı yeniden yazdım fakat cihazla iletişim kuramıyorum
her şey windowsla aynı muhtemelen kablolu bağlantıya manuel ip vermeyi başaramadım.

IPv4 ayarlarına gidip
adres: 192.168.1.56
ağ maskesi:255.255.255.0
ağ gecidi:192.168.1.1

yazıp kaydet diyorum bu kadar yeterli değil mi başka bir şey mi yapmalıyım

saygılarımla

arkadaşlar kapatıp açtım program çalıştı ama bu sefer wifi internetini kesti. bende kablolu bağlantıyıbağlantıyı kes yaptım internet geldi. birbirini neden kilitler acaba

saygılarımla

Selamün Aleyküm
Eğer internete kablosuz üzerinden çıkacaksanız, kablolu bağlantının ağ geçidi ayarlanmamalı yani boş kalmalı.
Çünkü NetworkManager yazılımı ağ geçidi olan kablolu bağlantıyı önceler.

Hocam interneti wifiden kullanmam lazim kablolo baglanti ile de bir cihazla haberlesecegim.

Eger anlattiginiz gibi ise wifi ye ip verirsem sorunun duzelmesi lazim degilmi

Saygilarimla

Wifiyi normal şekilde kullanın. Wifinin ağ geçidi tanımlanmış olsa bile, eğer kablolunun da ağ geçidi tanımlanlışsa kabloluyu önceleyecekter.
Wifiyi normal bırakın. Kablolunun ağ geçidi kısmını boş bırakın. Sadece ip adresi ve ağ maskesi tanımlı olsun.

gecikme için kusura bakmayın bir süre zaman ayıramadım

hocam kablolu ağa sadece aşagıdaki bilğileri girdim.
adres: 192.168.1.98
ağ maskesi:255.255.255.0 =24 gösteriyor

wifi ye hiç bir giriş yapmadım denedim olmadı bu arada hepsinde bağlantıyı kapat aç yaparak deniyorum.
sonra wifi ağınada ip verdim dediğiniz gibi değişen bir şey olmadı. direkt kabloluya bağlanıyor
ve wifi yi görmüyor yanlız kabloluyu bağlantıyı kes dediğim anda internet geliyor

başka ne deneyebilirim acaba saygılarımla

1. Kablosuza verdiğiniz ip adresi nedir?
  2. Kablosuza elle ip verirken ağ geçidi kısmına kablosuzun ip adresini yazdınız mı?

hocam 500 tane denem yaptım kafam yandı olmuyor bir türlü
ip olarak
192.168.1.98
192.168.1.57
192.168.1.49 gibi ip ler kullanıyorum
tüm seçenekleri denedim malesef olmadı.

Kablosuz ile kablolu ağınızın ip blokları aynı mı?
Yani örnek vermek gerekirse (koyu renklı olan rakamlar, 3. blok yani)
Kablolu 192.168.1.0
Kablosuz 192.168.1.0
ise sorun olur. İkisininde farklı ip bloklarında olması lazım.
Mesela;
Kablolu 192.168.1.0
Kablosuz 192.168.2.0

anladım hocam ben aynı bloklardan ip veriyordum dediğiniz şekilde yaptım. enterasan şekilde şimdide kablolu ağa bağlanmıyor

saygılarımla

Lakin internete çıkacağınız ağın ip bloğunu değil diğerini değiştirin.
Yada modemin de ip bloğunu, web arayüzüne girip değiştirin.

Size tavsiyem kablolu olarak haberleşeceğiniz cihazın ip bloğunu değiştiriniz. Yapmak istediğinizi doğru anladıysam, sizin için daha kolay olur.

doğru diyorsunuz hocam modem 192.168.1 blogunda oldugu için wifi ye bu blokta ip verdim
192.168.1.65 yaptım

kabloluyu ise
192.168.5.56 olarak değiştirdim

sonuç olarak tam tersi bir durum oldu şimdi internete giriyor kablolu ağa bağlanmıyor.

teamviewer id şifre vereyim mi hocam :slight_smile:

saygılarımla

Tamamdır Hocam.
Özelden iletişime geçiyorum.
Bir sıkıntı olmazsa akşam bağlanayım biiznillah.

hocam teşekkürler sayenizde halloldu.

çözüm:
kablolu ağ 192.168.5.59
şeklinde farklı gurupta ip verdik ve yöntem. elle seçtik

saygılarıma

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.