Exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

Selam,

Bende Pardus kurulu olmadığı için kesin bir şey diyemiyorum. Ama muhtemeldir ki Pardus uygulama marketinde Wine’nın kararlı sürümü vardır.

Wine’ı kurmadan önce sırası ile şu komutları terminalden çalıştırın;

sudo dpkg --add-architecture i386

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Wine kurulmuş ve çalışıyor olması gerek. İyi çalışmalar…

1 Beğeni

Çok yoğunum canlı dersler okuldaki dersler derken gün içerisinde bir kaç defa deneme şansım oluyor. Şuana kadar ne fatih kalemi yukleyebildim ne de Z kitabı çalıştırmayı başarabildim. Her onerileni yapmaya çalışıyorum. Şimdi starboard i deneyeceğim umarım olur mu

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar uzun bir deneme süreci sonunda sudo apt-get wine32 kodlaması ile indirdiğim wine uygulamsıile fatih kalemi kurmaya başladım ancak. kurulumda aşağıda paylaştığım gibi bir hata verdi. bu durumda ne yapmalıyım. birde Z kitabın pardus versiyonunu indirdim nasıl kurulacağı videosunuda izledim ama bir türlü kuramdım. ondada bir hata verdi.
hataların resimlerini paylaşıyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

1 Beğeni

Hocam bugün baktım Pardus markette Wine programı yok. İnternettende indirmek istemedim ne olur ne olmaz diye.

1 Beğeni

Bir de şu komutu çalıştırıp .exe dosyasını tekrar kurmayı deneyin:
sudo apt-get install wine64

2 Beğeni

Z kitaplar için wine üzerinden ince ayarlar yaptılar ve Z kitaplar çalışmaya başladı Fatih Kalem için de benzer bir çalışma yaparlar mı bilmiyorum. Belkide fatih kalem ilerde yüzde yüz pardus uyumlu sürümü çıkabilir.

2 Beğeni

Sadece wine yüklemek ile iş bitmiyor kırmaya çalıştığınız exe uzantılı programların çalışabilmesi için programın kendinden hariç birçok bileşene de ihtiyaç var misal playonlinux içinde herhangi bir uygulama seçerek yüklemek istediğinizde uygulamadan hariç birçok bileşeni otomatik olarak indiri ve kurar bazen Windows ta da benzeri durum olur net freamwork yüklü değil çalışmam der. O yüzden wine çalışma garantisi veremez. Özetle Fatih kalem hangi dilde yazılmış çalışabilmesi için sistemde nelerin olmasını gerektiğini bilmek ve tamamlamak gerekir.

.exe uzantılı dosya Linux işletim sisteminde " kesinlikle çalışmaz ",
deneysel amaçlı " wine " benzeri uygulamalardan tam bir sonuç “alamazsınız”
wine de .exe ile kurulan bazı programlar çalışsa bile
eksikler, dengesizlikler vb. sebepler ile tam verimle çalışmaz.
" kullandığım bir çok dosya exe uzantılı " dediniz,
bu dosyaların ne işler yaptığını açıklarsanız,
Linux ile çalışacak karşılıkları hakkında yardım - bilgi alabilirsiniz.
boşa vakit kaybetmeyin diye tekrar vurguluyorum ;
.exe uzantılı dosya Linux işletim sisteminde " kesinlikle çalışmaz ",

Wine ; Wine - Ubuntu Türkiye Wiki

2 Beğeni

İnslalah en kısa zamana çıkar. Bu arada terminalden Wine yükledim ama wine kısayol olarak masaüstüne gelmedi. Fatih kalem üzerine tıklayıp birlikte av dediğimde de. Gelmedi. terminalden nasıl calistirabilirm yardımlarınızi bekliyorum

2 Beğeni

Yazdıklarınıza tam olarak katılmıyorum. wine ile bazen çalışabiliyor. mesela activefax client programını linux üzerinde kullanmışlığım var. Çoğu zaman düzgün çalışmayabilir ama bazen de düzgün çalışabiliyor. Programı denemek lazım.

1 Beğeni

Hocam wine ı terminal üzerinde çalıstıracaksınız exe uygulamsınınn bulunduğu yerde terminal açıp wine uygulamanınadı.exe şeklinde çalıstırabilirsiniz

3 Beğeni

wine yazdıktan sonra boşluk bırakmayı unuttunuz sanırım.

3 Beğeni

Wine’ın olayı Windows komutlarını Linux’un anlayacağı dile çevirmek olduğu için her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Windows’un ne kadarına tersine mühendislik uygulanabildiğiyle ilgili.
Çok düzgün çalışan uygulamalar da var. E-imza etkinleştirme için olan Palma’yı hiç sorun yaşamadan çalıştırmıştı. Eskiden BS Player kullanıyordum, Pardus’a geçince onu da sorunsuzca çalıştırmıştı. Microsoft Edge bile kuracaktım neredeyse ama internete bağlayamadım. Sonra da Linux sürümü çıktı.

otomatik düzeltmesinin azameti hocam :joy:

3 Beğeni

Windows a ait bütün. Exe dosya ve yazılımlarını deneyip çalistirabileceğimi düşünüyorum.
Adobe reader,poweriso magic iso, ultra iso,ms office,visal studio,delphi,acdsee resim işleme…
Hepsini.

Kardeşim değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Seni biraz yoracagim ama kusura bakma lütfen. Çünkü bir çok yere bakıyorum ama tam cevap bulamıyorum. Birde akıllı tahta olunca herşey bilgisayardaki gibide olmuyor sanırım. Terminalini uygulamanın olduğu yerde nasıl açacağım? Ya da direk terminali açıp
Wine fatih_setup.exe yazmam yeterli mi?
Dosyanın adı fatih_setup bu arada

Fatih kalemin iki versiyonu var biri exe uzantılı biri portable versiyonu. Hangisini kurmak mantıklı

Zeki Görür hocam yukarıdaki Z kitap hatasını nasıl giderebilirim?
Madem bütün exe dosyaları çalışırsa Birde Fatih kalemi nasıl yükleyebilirim

1 Beğeni

O kadar emin olmayın. Wine bir sanal makine çalıştırmıyor. Wine sadece tercümanlık görevi görüyor. Windows da kapalı bir sistem olduğu için tersine mühendislik yoluyla Wine ve benzeri şeyler üretiliyor. O saydığınız Adobe Reader, MS Office, Visual Studio gibi yazılımlar çok karmaşık olduğu için onları muhtemelen ya çalıştıramazsınız ya da kararsız çalışır. Bazen de onları çalıştırmaya öncelik verilir ve beklenenden daha kararlı çalışır.

Visual Studio: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=892&sClass=application

Adobe Reader daha iyi çalışıyormuş: WineHQ - Adobe Reader DC

MS Office: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=31&sClass=application

Hocam Fatih Kalem için alternatif buldum sanırım. Tam olarak nasıl kullandığınızı bilmiyorum ama aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim. Hemen hemen aynı işi yapan alternatif bir program. Pardus 19.3 üzerinde çalıştırdım.

http://pascal.peter.free.fr/pylote-en.html#download

umarım iş görür.

2 Beğeni

Hocam Fatih kalem yazarsanız Eba da hem exe formatı hemde portable formatı var. Sizlere zahmet olacak ama