fare imleci kaybolması

Selamlar. Daha öncede bu konuyu açmıştım ama geri dönüş alamadım.
Bilgisayarı açtıktan 3 dk sonra fare imlecim kayboluyor.
printscreen aldığımda mause görünüyor.
video kayıt yaparkende görünüyor.
ama bu işlemleri yaparken ben göremiyorum.
Masue imleci çalısıyor sadece görünmüyor.
Bu konuyu açarkende imlecim yok:D
Bu arada sadece pardus da deyil her linux sistemde kayboluyor.
imleç temasını değiştirsemde gelmiyor.

Merhaba @Ben_Berk Berk Bey,

Sorunuzu çözmek için internette “mouse cursor invisible in debian” yazdım. Gösterilen sonuçlardan edindiğim bilgileri sizinle paylaşayım:

Hangi pencere yöneticisini kullandığınızı aşağıdaki komutla öğreniyorsunuz:

cat /etc/X11/default-display-manager

Eğer çıktınızda lightdm görünüyorsa pencere yönetiniz odur.

Eğer çıktınızda gdm görünüyorsa Gnome ait pencere yöneticisi gdm 'dir.

Aynı sorunu daha önce Gnome masaüstü kullananlar yaşamışlar. Galiba siz de Pardus 'u Gnome masaüstü üzerinden kullanıyorsunuz.

Aynı sorunu yaşayan insanlar bayağı fazla galiba olayın bağlantısı şurada var.

Orada önerilen bir çözüm olarak kimileri kerneli(gnu/linux çekirdeği sürüm numarasını) yükeseltmekten bahsederken; kimileri de kerneli bir alt sürüme düşürmekten bahsediyorlar. Kernelle oynamak için işlemden önce önemli verilerinizin yedeğini almanız lazım, yani bu biraz uğraştırıcı bir işlem. Forumda onu yapanlarımız vardır, araştırabilirsiniz.

Ancak bunu da okuyun!
Gnome masaüstünü kullanıyorsanız:
How To Fix Invisible Mouse Cursor Issue In Ubuntu 14.04 & 14.10 bağlantısında paylaşılan

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active false

Bu komut uygulanınca imleciniz yeniden görünür hale gelecekmiş ama bu işe yarayan bir çözüm olabilir mi bilmiyorum. "Kullandığınız internet tarayıcınızı tam ekran yapın ardından da eski boyutuna geri getirin imleciniz geçici süreli görünür hale gelecektir. " diye bir yerde de okumuştum. İmleç görünür olunca komutu kopyalama işleminiz daha da kolaylaşacaktır.

Son olarak bu kısmı da okursanız iyi olur.
Mouse cursor does not show up on screen - Ask Ubuntu bağlantısında ise yukarıdaki komutu çalıştıramzasanız:

Yine aynı komutun kullanılması tavsiye edilmiş:

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active false

Sisteminizde pencere yöneticisi olarak lightdm kullanıyorsanız (Pardus 'un XFCE masaüstü sürümünde kurulu gelen de bu) yeniden başlatmak için:

sudo service lightdm restart

lightdm ( sisteminizde kuruluysa lightdm diye bir pencere yöneticisi) yerine gdm(Gnome Pencere Yöneticisi) 'ni kurun.

sudo apt-get install gdm

Aynı sorun XFCE masüstü için ise

Önce Ctrl ve Alt ve F1 tularına basıp bırakmanız ve ardından da
////////////////////////////////////////////////
Ctrl ve Alt ve F7 tuşlarına basmanız gerekiyor. Öneriye göre bunlar yapılınca düzelecekmiş.

Eğer önerilenleri yaptığınız halde sorun düzelmediyse yeniden bakalım. Örneğin Pardus 'un XFCE sürümünü kullanıyorsanız xfconf dosyasına bakalım.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.