Farklı illerdeki PC'leri merkezi olarak yönetme ve Pardus'a göç

Farklı illerde bulunan 20+ PC var ve Pardus’a göç etmek istiyorum.

Mevcut kurulumda sadece bağımsız PC’ler var (ev kullanıcısı gibi düşünün).

Ortamda Domain Controller, Mail Server, File Server vb bir şey yok.

Bu PC’lerin bazılarına Pardus yüklemeyi ve çalıştırmayı test ettim. Her şey normal. Donanım sorunum yok. Mevcut yazılımlar yönüyle de herhangi bir sıkıntı yok. Yani, göçe hazırım.

Halen sorun çözmek, kullanıcıya destek vermek ve yönetim amacıyla uzak bağlantı işini TeamViewer ile yapılıyor.

Ancak, bu PC’leri artık merkezi bir şekilde yönetebilmek istiyorum.

Bu amaçla temel beklentilerim şunlar:

• Uzaktan güncelleme yapma,
  • Uzak masaüstü erişimi,
  • Yeni uygulama (paket) yükleme,
  • Kullanıcı dosyalarını merkezi bir sunucuda yedekleme

PC’ler arasında AĞ (network) ihtiyacım yok, olursa da fena olmaz. Ağ kurmak istersem VPN yeterli olur mu?

LiderAhenk bu iş için ne kadar uygun?

Temel beklentilerimi nasıl karşılayabileceğim hususunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhaba @nuriakman Bey, çok küçük ölçekli bir göç plan ından bahsediyorsunuz, aradığınız beklenti ve isterlerin açık kaynak dünyasında çözümleri mevcut hatta belirli seviyede kendiniz bash programming veya python programming ile çözebilirsiniz.

Şahsi fikrimi sorarsanız, bir sanal ortamda (virtualbox) göç planınızın küçük bir similasyonu niteliğinde platformu oluşturun, ve karşılaştığınız küçük sorunları gerek google gerek burdan çözmeye çalışın. Bu sayede Pardus a daha profesyonel bir şekilde katkıda bulunmuş olursunuz. Ve tecrübelerinizi burdan paylaşırsanız, sizin kurduğunuz sistemi bir başkası neden kullanmasın.

Çalışmalarınızda başarılar.
Saygılarımla.

1 Beğeni

Herhangi bir şeyin miktarca fazla olması onu üstün kılmaz. Bu nedenle, bu göç çalışmamı hafife almanızı doğru bulmadığımı bilmenizi isterim. LiderAhenk’in bu iş için büyük olduğunu, bu nedenle kullanılmasının doğru olmayacağını söylemek istiyorsanız bu başka.

Tekerleği yeniden keşfetmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle bash scriptler yazmak yerine daha önce hazırlanmış, denenmiş ve kullanılmakta olan uygulamalar arasından tercih yapmak isterim.

Pardus altında kullanabileceğim tavsiyelerinizi (varsa bu anlamdaki entegre ürün tavsiyeleri dahil) öğrenmek isterim.

1 Beğeni

Merhaba @Yunusemre Bey, sanırım yanlış anlamışsınız, göç kriterleri bakımından istemci sayısı az olduğu için boyutu küçük, eğer önemsiz görsem inanın cevap yazmazdım, çevrem ve forumdakiler bilir. Lütfen çalışmalarınıza durmadan yılmadan devam edin. Geri bildirimlerinizi duymak bizi sevindirecektir.

Saygılarımla.

1 Beğeni

Bu konuda adını paylaşabileceğiniz yazılımlar var mı?

1 Beğeni

Provisioning ile saydığınız bir çok maddeye çözüm bulabilirsiniz örnek : Red Hat Ansible - Automation controller
Ama bahsettiğim similasyon ortamını kurup bir çok tool u ayrı ayrı kullanmak isterlerinize tam çözüm olacaktır;
xrdp, bash programming, python…

Kolay gelsin.

1 Beğeni

Selamalar güzel bir karar.
Lokasyonlarda ağ bazlı vpn yapmakta fayda var.
Hem pclerin birbiriyle konuşması konusunda fayda olur ama gerke yok sanırım
Vpn vnc ile bağlanıp yönetmek ve dosyaların backupını almak için faydalı olur. Hatta userlar dosyaları ofis dosyası ise word, excel gibi direk ortak alanda çalıştırıp ortak alanı backuplarsınız.
Eğer local bazlı backuplayacaksanız uzantı bazlı backup yapılabilir.

Uzaktan yönetim konusuna gelince Opsi adlı Windows tarafında SCCM alternatifi bir yazılım var.
Uzaktan uygulama dağıtımı, update dağıtımı yapmaya el veriyor.
Hatta sccm gibi pxe boot ile windows dahil linux için kurulum da yapabiliyorsunuz yani format atmak için uzaklara gitmenize lüzum yok.

Linki burada about opsi - opsi.org

3 Beğeni

Lider ahenk, uzaktan erişim, uzaktan paket yönetimi, yedekleme , betik çalıştırma , servis yönetimi gibi temel işlemleri yapabilen merkezi yönetim sistemi uygulamasıdır. İstamcilere kurulan ahenk uygulaması ile lider arayüz kullanarak yönetim imkanı sunar.
Lider Ahenk hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.liderahenk.org/ ve http://docs.liderahenk.org/ sayfalarından ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Wİndows olan pc’lere de erişebiliyor mu ?

1 Beğeni

Merhaba;
Şuan için bu şekilde bir erişim bulunmamaktadır.

1 Beğeni